Ukraina: bažnyčios, džipai ir slaptos kavinės

Autorius: Viktorija Navickaitė | kelioniumanija.lt , 2011, Gegužės 09d.

Vilniaus Universiteto Teisės fakulteto studentui Jokūbui Butkui gyvenime teko pajausti emigranto dalią – dvejus metus vaikinas praleido Ukrainos sostinėje Kijeve, kur mokėsi tarptautinėje mokykloje. Apie Ukrainos kultūrą, tradicijas ir keistenybes pasakoja Jokūbas:

 

Kuo skiriasi gyvenimas Lietuvoje ir Ukrainoje?

Ukraina – labai didelė šalis. Aš gyvenau Kijeve, kurio gyventojų skaičius prilygsta visos Lietuvos gyventojų kiekiui. Mieste vyrauja tikrų tikriausia kultūrų maišalynė, stebina žmonių paprastumas ir geranoriškumas. Kijevas smarkiai skiriasi nuo Vilniaus – kitoniška miesto architektūra, kur kas mažiau žalumos. Nors mieste nedaug parkų ir skverų, tačiau jie labai gerai prižiūrėti ir puoselėjami. Kijeve daugybe senų namų – jei Vilniuje tokie vyrauja senamiestyje, tai ten jų gali rasti kone visur. Ten daugybė bažnyčių, vyrauja provoslavų religija.

 

Koks yra pragyvenimo lygis Ukrainoje?

Lyginant su Lietuva žmonės ten gyvena prasčiau. Turtingų žmonių nėra daug, vyrauja vidurinioji klasė. Daugybė vargstančių senelių, prašančių išmaldos, pavyzdžiui, prie metro. Išgyventi gaunant tik pensiją kone neįmanoma.

Vos atvykus į Ukrainą mane pribloškė keistas dalykas: atrodė, kad visi ten važinėja vien džipais, nors išėjus į gatvę žmonės ir neatrodo itin pasiturintys. Ėmiau klausinėti, kaip tai įmanoma. Tada išsiaiškinau, kad dažniausiai tai siejasi su šalyje vyraujančia korupcija ir stereotipais. Pastarųjų Ukrainoje itin daug – žmogus gali gyventi eiliniame, gan prastokame butuke, tačiau vistiek vairuoti džipą tam, kad pasirodytų prieš kitus. Pasitaiko atvejų, kai žmogus gyvena labai paprastą gyvenimą, gali net vargiai rasti, ką apsirengti, tačiau jo rankose bus brangiausias ir prašmatniausias mobilus telefonas, idant kitiems paliktų įspūdį. Mano tėtis irgi užsikrėte šituo – atvykęs į Kijevą ėmė vairuoti džipą…

Kaip sakiau, Ukrainoje klesti korupcija – prisimenu klasės draugų pasakojimus apie jų tėvus: žmonės yra prabangiausių firmų savinininkai, tačiau viską sutvarko taip, kad mokėtų minimalius įmanomus mokesčius, o atlyginimus darbuotojams dalija vokeliuose. 

 

ukraina-kijevas-1.jpg

 

Kokios yra lankytinos vietos Kijeve?

Mieste galybė religinių vietų, gražios bažnyčios. Pavyzdžiui, Pečerska Lavra – įdomu pasivaikščioti šios bažnyčios požemiais. Tai kaip tokie tuneliai, kuriuose palaidoti įvairūs vienuoliai, galima pamatyti gražių sarkofagų.

Patarčiau apsilankyti bent viename iš Kijevą supančių miestelių. Tokių yra labai daug, jie išsiskiria etnografine kultūra. Išvažiuoji iš Kijevo su savo džipu, pavažiuoji kelis kilometrus ir ten jau su vežimais žmonės gatvėm važinėja… Ten atsiskleidžia tautinė ukrainiečių kultūra, kurios, tarkime, Kijeve nepajausi, nes visi kosmopolitai. Tuose miesteliuose senutės tautiškai pasipuošusios vaikšto net, ir kalba ukrainietiškai, o ne rusiškai, kaip kad Kijeve. Aš Kijeve dvejus metus pragyvenau ir vien rusiškai kalbėjau – be problemų viskas. O juk rusų ir ukrainiečių kalbos skiriasi… Turėjau klasės draugę tokią – tikrai ukrainietė, bet net namie rusiškai šnekėdavo.

Labai gražus yra Kijevo centras – svečiuojantis šalyje būtina po jį pasivaikščioti. Nors patys ukrainiečiai savo miesto centro nemėgsta – jiems tai primena okupacijos laikus. Turi jie ten tokią skulptūrą – tai pusiau moteris, pusiau angelas, laikantis kardą, vadina ją „laisvo elgesio taksistų moterim“.

Gražūs yra Karpatų kalnai – juose žiemą galima slidinėti, o vasarą šiaip kopti. Pamenu, vasarą su šeima plaukiojom baidarėmis kalnų upe – buvo labai puiki pramoga. Tada pernakvojus vienam kalnų kaimely ryte mus pasitiko tikra tautiškai apsirėdžiusi ukrainietė, atvedusi prie mūsų karvę ir besiūlanti pieno.

 

Palygink lietuvius ir ukrainiečius.

Ukrainiečiai labai šilti. Lietuviai man atrodo šaltesni žmonės… Už Kijevo ribų gyvenantys ukrainiečiai labai patriotiški. Pamenu, buvome su šeima tokiam mažam Ukrainos miestely, visas jis labai renesansiško stiliaus. Ten buvo tokia kavinė, mama apie ją buvo internete skaičiusi. Nuėjome prie jos, o ten parašyta, kad rusai neįleidžiami. Maža to, įeidamas į kavinę turi ukrainietiškai pasakyti kažką panašaus į „Ukrainos partizanai tegyvuoja“ – čia kaip slaptažodis! Mes pasibeldėme, kažkas atidarė duris, tačiau juk mes nemokame ukrainietiškai, todėl pasakėme slaptažodį rusiškai… Jie jau norėjo užtrenkti duris mums prieš nosį, kai dar spėjom sušukti, kad esam lietuviai – tada jau galėjom įeiti. Įdomi ta kavinė – senovinis rūsys, visas tokiu sovietiniu stilium įrengtas, pilnas žmonių.

 

ukraina1.JPG

 

Kokios tradicijos vyrauja Ukrainoje?

Iš esmės visos šventės, kurias jie švenčia, yra panašios į mūsų. Jie šauniai atšoka Užgavėnes – vadinas jas Maslenica. Kaip ir mes, degina morę, organizuoja įvairias rungtis – traukia virvę, valgo blynus, vyrai grumiasi. Skiriasi gal tik tuo, kad turi ir tokią neįprastą tradiciją – Maslenicos metu būna pastatomas auštas medinis stulpas, į kurio viršų turi įsiropšti. Tėtis bandė, bet jam niekaip nepavyko…

Vienas iš tradicinių ukrainiečių patiekalų – barščiai. Bet kai jie labai nori pasirodyti, tai padaro savo tradicinių blynų – tai paprasti miltiniai blynai, tačiau su ikrais. Ukrainoje labai daug ikrų.

Įdomu tai, kad eidami į svečius jie visad pasiima krepšelį, į kurį prikrauna namuose gaminto maisto, ir pateikia kaip lauktuves. Apskritai čia skiriasi šeimos sąvoka – jei pas mus šeimą sudaro tėvai ir vaikai, tai seneliai čia – neatsiejama šeimos dalis.

 

ukraina3-1.jpg

 

Koks ukrainiečių požiūris į rusus?

Žmonės ten susiskaldę į dvi dalis – Kijeve gyvenantys linkę į rusišką kultūrą, ją palaiko. Manau, dėl to ir išsirinko sau prorusišką prezidentą. Tačiau minėtuose miesteliuose už Kijevo, kur žmonės tautiškesni, ir apskritai arčiau Lietuvos pusės gyvenantys linkę rusus vertinti skeptiškai – jų nemėgsta, neigia. Jiems nepatinka būti painiojamiems su rusais ir jie nėra linkę pripažinti jų kultūros – vis bando nusimesti jos šleifą. Tačiau nemanau, kad pavyks – Ukrainoje rusų paprasčiausiai per daug.

 

Kokios kainos vyrauja Ukrainoje?

Apskritai iš Lietuvos iki Ukrainos automobiliu nuvykti kainuotų apie 300 Lt ir užtruktų 10 valandų. Pats pragyvenimas ten pigesnis nei Lietuvoje, kainos žymiai mažesnės. Tarkime, jei Vilniuje už kažką išleistume 1000 litų, tai Ukrainoje už tą patį sumokėtume gal 400. Vaizdus palyginimas – cigarečių kaina: Lietuvoj už „Marlboro“ pakelį sumokėsi 9, ten – 3,5 lito. Tiesa, priešingai yra su visokiais klubais ar restoranais – maistas bei gėrimai juose gerokai brangesni nei pas mus, tiesiog žymiai. Todėl paprasti žmonės į tokias vietas nevaikšto, tą sau leidžia tik turtingieji.

 

ukraina11.jpg

 

Ką turėtų žinoti į Ukrainą vykstantis lietuvis?

Rusų kalbą. Dar turėtų pamiršti kelių eismo taisykles, nes Ukrainoje tokios neegzistuoja – važinėti reikia išmokti iš naujo. Vairuotojai ten važiuoja tiesiog per šaligatvius, 60 km/h greičiu ir mieste. Žmonės nevaikšto šaligatviais. Patogus yra susisiekimas Kijeve – čia nėra autobusų, tačiau gerai suplanuotos metro linijos, gatvėmis važinėja mikroautobusiukai. Juose būna masė žmonių, šie važiuoja susispaudę, o vairuotojas lekia savo šaligatviais… Šiaip tai turistai gali būti labai ramūs ir visad kilus neaiškumams klausti vietinių – šie noriai linkę padėti. Tik nepainiokite ukrainiečių su rusais…    

 

Nuotraukos Jokūbo Butkaus ir sxc.hu


Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.