Slidinėjimas. Kaip ir nuo ko pradėti?

Autorius: Raminta Žalkauskaitė | Kelionių manija , 2017, Vasario 14d.

Vis daugiau lietuvių susižavi slidinėjimu. O pradedantiesiems ir visai nebūtina važiuoti į tolimas kalnų ar alpių šalis, nes slidinėjimą galima išbandyti ir Lietuvoje ar kaimyninėjė Latvijoje. Tačiau ruošdamiesi lipti ant slidžių pradedantys slidinėtojai dažniausiai susiduria su daugybe klausimų – nuo ko pradėti, kokią įrangą ir aprangą įsigyti ir kaip išmokti slidinėti?

Kalnų slidinėjimo žinovai ir profesionalai vieningai tvirtina, kad labai svarbu gerai pasirinkti įrangą pagal savo pomėgius ir poreikius, kūno anatomiją bei slidinėjimo būdą, nes tik tai leis pajusti slidinėjimo malonumą ir iš kalnų gauti viską, ką tik jie gali suteikti. Todėl pirmiausia reikia nuspręsti, kokį slidinėjimo būdą pasirinksite. Gal siekiate savo laimėjimais išsiskirti iš kitų? O gal norite slidinėti tik savo malonumui? Teisingas sprendimas garantuos gerą nuotaiką ir puikų poilsį.

 

Slidinėjimo įranga ir apranga

Matuojantis batus, reikia užsegti užlaužtukus ir pavaikščioti, palankstyti kojas. Neužmirškite, kad batas šiek tiek prasitampo, tad jis turi idealiai tikti. Venkite batų su plastmasiniais užlaužtukais, nes jie lengvai lūžta. Geriausia, kai batai formuojami kaitinant, tada jie prisitaiko prie jūsų kojos. Patartina įsigyti ir specialias kojines. Su jomis tiksliai pagal kojos dydį pasimatuosite batus. Nuomojantiems batus kalnuose patartina įsigyti kojines su antibakteriniais sluoksniais.

Renkantis slides, jos turėtų būti ne didesnės už jus arba net 15-20 cm žemesnės. Pavyzdžiui, 180 cm ūgio vyrui patartina pirkti 165 cm, o pradedančiajam – 160 cm slides. Turinčių patirties ir mėgstančių greitį slidininkų slidės gali skirtis tik 10 cm, palyginti su ūgiu.

Slidinėjant svarbu dėvėti atitinkamą aprangą. Slidinėjimo striukių kaina priklauso nuo to, kokia medžiaga naudojama bei kiek ji atspari drėgmei (brangiausia yra 15 000 mm atsparumo vandeniui). Jų siūlės laminuotos, neleidžia sniegui ir drėgmei patekti į vidų. Moteriškos striukės yra įliemenuotos. Prie jų galima priderinti ir kelnes. Galima įsigyti apatinius kostiumus, kurių kelnės yra iš „kvėpuojančių“ medžiagų ir slidinėjimui skirtų pirštinių su tam tikromis apsaugomis.

 

Kaip išmokti slidinėti?

Pirmos slidinėjimo pamokos turi vykti su instruktoriumi, nes vėliau įsisenėjusias klaidas bus labai sunku ištaisyti, o retsykiais netgi neįmanoma. Minimalus pamokų kiekis – 3 dienos po 2,5 valandos, po to jau galima pradėti slidinėti savarankiškai. Jei gaila skirti pinigų instruktoriaus pamokoms, reiktų paprašyti, kad pamokytų slidinėti mokantis draugas arba stebėti kitų pamokas.

Prieš čiuožiant padaryti apšilimą, pamankštinti kojas, sąnarius, paruošti kūną specifiniam judėjimui. Nepervertinti savo galimybių! Pradėti žingsnis po žingsnio, nuo paprastesnių trasų prie sudėtingesnių. Prieš važiuojant į kalnus nepamiršti apsidrausti, nes traumų tikimybė tikrai nemaža.

Slidinėjant būtina pasirūpinti akiniais, stipriu apsauginiu kremu nuo saulės, apsauginiu lūpų vazelinu ir patogia apranga. O taip pat būkite pasiruošę įvairioms oro permainoms.

Slidinėjimas turi teikti ne baimę, o malonumą. Bijant leistis nuo kalnų reiktų rinktis lygumų slides. Šiam tikslui plastikines slides rinkitės pagal paskirtį – slidinėti paruoštomis trasomis ar po miškus.

Slidinėjimą geriausia iš pradžių išbandyti Lietuvoje arba kaimyninėse šalyse. O jei nepatiks? Tik išbandę suprasite, ar jums ši sporto šaka yra patraukli ir įdomi. Tada jau galima bus pradėti galvoti apie savos įrangos pirkimą. Slidinėjimas yra brangus malonumas ir visą slidinėjimo įrangą bei aprangą gali įsigyti maždaug už 600 Eur. Bet ji atsiperka per du slidinėjimo sezonus, jei kasmet važiuojama slidinėti į tokias šalis kaip Austrija, Šveicarija arba Italija.