Zakopanė – Lenkijos žiemos sostinė

Autorius: Kelionių manija , 2013, Sausio 14d.

Nors lietuviams gal kiek ir priimtinesnis variantas yra tie Lenkijos slidinėjimo centrai, kurie įsikūrę netoli Lietuvos sienos, tačiau reikia pripažinti, kad šios šalies pietuose, Tatrų kalnuose esanti Zakopanė populiarumu juos gerokai pralenkia.

Zakopanės miestelis įsikūręs 840 m aukštyje netoli sienos su Slovakija, apie 100 km nuo Krokuvos, pramintos „Lenkijos deimantu“. Aukščiausia Zakopanės apylinkėse esanti viršukalnė Svinica šauna į 2300 m aukštį. Tiesa, Lenkijos teritorijoje driekiasi tik ketvirtadalis Tatrų kalnų, likusi didžioji dalis priklauso Slovakijai.

Zakopanė yra žinoma nuo XVII a., šio miestelio istorija glaudžiai susijusi su kalnakasyba. Ir tik XIX a. vidury čia ėmė plėtotis turizmo ir rekreacijos veikla, o netrukus Zakopanei prigijo Lenkijos žiemos sostinės vardas.

Zakopanės regione yra net keletas slidinėjimo centrų: Kasprowy Wierch, Nosal, Gubalowka, Szymoszkowa, Harenda, Koziniec i Antalowka. Didžiausias iš jų – tai Kasprowy Wierch slidinėjimo centras, kuriame įrengta per 13 km slidinėjimo trasų, kuriose aukščių skirtumas siekia net 1000 m. Kituose slidinėjimo centruose bendras trasų ilgis nuo 2 iki 4 km. Lygumų slidinėjimo mėgėjams įrengta apie 50 km ilgio lygumų slidinėjimo trasos.

slidinejimas-zakopane1.jpg

 

Zakopanėje įsikūręs Tatrų muziejus, supažindinantis su regiono istorija bei kultūra, taip pat galima apsilankyti Tatrų nacionalinio parko gamtos istorijos muziejuje. Verta nukeliauti iki netoli Zakopanės esančios Niedzicos pilies. Ši gotikinė XIV a. pilis iškilusi vaizdingoje vietovėje ant kalvos. Pilyje įrengtas muziejus, supažindinantis su pilies teritorijoje ir apylinkėse aptiktais archeologiniais radiniais, istoriniais dokumentais.

Zakopanė kalnų ir aktyvaus laisvalaikio mėgėjus traukia ne tik žiemą, bet ir vasarą. Pavasarį Tatrų šlaitai ir slėniai pasidengia spalvingu gėlių kilimu. Tatrų pievų įžymybė – geltonuojantys pavasariniai krokai. Koscieliska slėnyje galima aplankyti net 6 olas, kuriose kadaise buvo įsikūrę vadinamieji zbojnicki, t.y. vietiniai plėšikai arba „sviesto lygintojai“.

Kalnų žygeiviams Tatruose įrengta apie 250 km trasų. Vienas gražiausių regiono ežerų – tai kalnų apsuptas Morskie Oko, arba „Jūros akis“. Iki šio ežero veda tik viena siaura kalnų perėja, tad ežeras primena didžiulį kraterį.

slidinejimas-zakopane-kasprovy.jpg

Vaizdas nuo Kasprowy Wierch vasarą