10 svarbiausių lankytinų vietų Romoje

Autorius: Kelionių manija , 2014, Vasario 26d.

Išvardyti 10 įdomiausių „amžinuoju“ miestu pramintos Romos vietų – užduotis ne iš lengvųjų. Italijos sostinėje galima leisti ištisas dienas, nes, rodos, kiekvienas Romos kampelis tarsi alsuoja istorija, buvusia milžiniškos imperijos didybe, persipynusia su šiuolaikiniu italų gyvenimo būdu ir, be abejo, nuostabiais itališkos virtuvės skoniais ir kvapais. Patrauklus šis miestas ir tuo, kad galima rasti tikrai nebrangių skrydžių.

Roma garsi neįkainojamomis kultūrinėmis vertybėmis, antikiniais paminklais, istoriniais pastatais ir kasmet pritraukia milijonus turistų. Tad tikrai neverta tikėtis, kad atvykę į Romą galėsite ramiai paklaidžioti siauromis senamiesčio gatvelėmis ar netrukdomi apžiūrėti antikinio miesto griuvėsius. Greičiausiai teks nemažai laiko praleisti besistumdant turistų, trokštančių išvysti Italijos sostinės įžymybes, minioje ar eilėse į lankomus objektus.

Antikinės Romos statinių ir pėdsakų gausu visame mieste, o sakralinės paskirties pastatų priskaičiuojama per 200. Romos muziejuose sukaupta 2000 metų senumo archeologinių radinių, meno dirbinių ir kūrinių kolekcijos.

Roma įsikūrusi ant septynių kalvų, dėl to jai prigijęs „miesto ant septynių kalvų“ pavadinimas. Romos mieste yra Vatikano miestas-valstybė – katalikų bažnyčios popiežiaus rezidencija, dar vadinama „Šventuoju sostu“. Istorinis miesto centras įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Romos teritorijoje pirmieji gyventojai, lotynų gentys, įsikūrė maždaug 800 m. pr. Kr. Pasak legendos, miestą įkūrė Romulas, tapęs pirmuoju Romos karaliumi. Maždaug 500 m. pr. Kr. buvo įkurta Romos respublika, gyvavusi beveik penkis šimtmečius. 27 m. pr. Kr. Augustui tapus pirmuoju Romos imperatoriumi miestas suklestėjo, buvo statomi didingi pastatai, teatrai, plečiamos imperijos ribos. V a. pabaigoje Vakarų Romos imperija žlugo, prasidėjo ir miesto kultūrinis nuosmukis. Tačiau renesanso laikotarpiu Romos veidas vėl ėmė keistis: garsūs menininkai išpuošė miestą, buvo statomos ir gražinamos bažnyčios, fontanai. 1870 m. Roma tapo suvienytos Italijos sostine.

1.Romos forumas

Antikos laikais forumas (Foro Romano) buvo Romos visuomeninio ir politinio gyvenimo centras. Forumą kerta Via Sacra – buvęs šventinių eisenų kelias. Tarp forumo griuvėsių galima pamatyti gerai išsilaikiusias triumfo arkas – Tito ir Septimijaus Severo. Daugumos šventyklų ir kitų pastatų išlikę tik pamatai, laiptai ar kolonos.

 

8romos-forumas.jpg

2.Koliziejus

Romos simboliu tapęs statinys buvo pastatytas 72 m. imperatoriaus Vespasiano. Maždaug 55 tūkstančius žiūrovų talpinusiame Koliziejuje vykdavo gladiatorių, laukinių žvėrių kovos – dažniausiai tai būdavo nemokami renginiai, organizuojami imperatorių ar kitų Romos aristokratų. Įėjimas į vidų yra mokamas, be to, aplink Koliziejų paprastai nusidriekia milžiniškos eilės, dėl to verta atvykti kuo anksčiau (lankytojai įleidžiami nuo 8.30 val. ryto).

8roma-koliziejus.jpg

3.Panteonas

Kadaise buvusi romėnų „visų dievų šventykla“, esanti Piazza della Rotonda aikštėje, buvo pastatyta maždaug 2 amžiuje, o 7 a. buvo paversta bažnyčia. Panteonas – geriausiai išsilaikęs antikinis statinys Romoje. Įėjimas nemokamas. Daugiau nemokamų lankytinų vietų Romoje

8roma-panteonas.jpg

4.Vatikano muziejai

Vatikanas yra mažiausia valstybė pasaulyje, įsikūrusi Romos mieste. Jo pavadinimas kildinamas nuo Vatikano kalvos. Vatikane yra svarbiausia katalikų šventovė – Šv. Petro bazilika bei popiežiaus rezidencija. Vatikano muziejuose saugoma neįkainojama kultūros ir meno kūrinių kolekcija, kurią sudaro meno kūriniai iš įvairių epochų: Egipto kolekcija, antikiniai graikų ir romėnų meno kūriniai, etruskų kolekcija, krikščioniškojo meno kūriniai (viduramžių, renesanso laikotarpių). Siksto koplyčioje galima pamatyti bene žymiausią Mikelandželo darbą – „Pasaulio sukūrimą“, nutapytą ant koplyčios lubų.

8vatikano-muziejai.jpg

5.Šv. Petro bazilika

Šv. Petro bazilika (San Pietro) yra svarbiausia Romos katalikų bažnyčios šventovė ir didžiausia pasaulyje katalikų bažnyčia. Dabartinės bazilikos vietoje Romos imperijos laikais buvo cirkas. Pirmoji bazilika pastatyta 324 m., tačiau 15 a. jai ėmus griūti nuspręsta ją iš viso nugriauti ir pastatyti naują. Naująją baziliką projektavo keli žymiausi to meto architektai – Bramantė, Rafaelis, Mikelandželas. Įėjimas į baziliką nemokamas, tačiau keletą eurų teks pakloti norintiems pasižvalgyti virš Vatikano ir Romos stogų nuo įspūdingojo baziliko kupolo – čia įrengta apžvalgos aikštelė. Daugiau apie Romos apžvalgos aikšteles

8vatikanas.jpg

6.Trevi fontanas

Žymiausias Romos fontanas, Fontana di Trevi, įrengtas 18 a., vaizduoja Tritonus ir Neptūną, stovintį kriauklės formos vežime. Vanduo į fontaną patenka 1 a. pr. Kr. Agripos pastatytu akveduku. Anot legendos, visi, kurie atsigeria vandens iš šio fontano ar įmeta į vandenį monetą, būtinai sugrįš į Romą. Tiesa, norint tą padaryti, teks prasibrauti pro kitus turistus, besibūriuojančius aplink Trevi fontaną.

8roma-trevi.jpg

7.Kapitolijus

Nuo romėnų laikų Kapitolijus (Campidoglio) buvo miesto religinio ir politinio gyvenimo centras, čia buvo įsikūrusi miesto valdžia. Dabar Kapitolijaus pastatuose įsikūrę muziejai, o aikštėje stovi raito Marko Aurelijaus statulos kopija. Kapitolijaus muziejai įsikūrę dviejuose pastatuose, kuriuose galima apžiūrėti antikinių skulptūrų kolekciją.

8roma-kapitolijus.jpg

8.Palatinas

Palatino – tai viena iš septynių Romos kalvų, ant kurios gyveno miesto aristokratai. Čia išlikę Domiciano rūmų griuvėsiai (Domus Flavia, Domus Augustana), taip pat Romulo trobelių griuvėsiai.

8roma-palatinas.jpg

9.Sant Angelo pilis

Didžiulė Castel Sant‘Angelo tvirtovė, kuri buvo pastatyta 139 m. kaip imperatoriaus Hadriano mauzoliejus, vėliau buvo naudota kaip citadelė, kalėjimas, o neramumų metais čia buvo įsikūrusi popiežių buveinė. Pilyje ne tik galima apžiūrėti prabangius renesanso laikų popiežių apartamentus, kalėjimo kameras bei lobių kambarį, bet ir pasižvalgyti virš Romos stogų nuo pilies sienų.

8roma-sant-angelo.jpg

10.Piazza Navona

Barokinėje Piazza Navona aikštėje yra Bernini 17 a. sukurtas Keturių upių fontanas (Fontana dei Quattro Fiumi), kurį puošia 4 dievų statulos, vaizduojančios 4 didžiąsias upes – Nilą, Gangą, Platą ir Dunojų.

8roma-navona.jpg

Nuotr. sxc.hu, commons.wikimedia

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

Taip pat skaitykite:

Patarimai planuojantiems kelionę į Romą

Gerų kainų skrydžių į Romą paieška

Kelionių idėjos