12 žymių ugnikalnių

Autorius: Kelionių manija , 2010, Vasario 22d.

Spjaudantys ugnimi, bet keliantys susižavėjimą. Pavojingi, bet pritraukiantys minias turistų ir lankytojų. Kas? Ugnikalniai! Aktyvių ugnikalnių pasaulyje priskaičiuojama apie 500. Vardijame didžiausius, žinomiausius ir pavojingiausius.

 

Vezuvijus, Italija

Vienas pavojingiausių ugnikalnių Europoje – Vezuvijus, esantis netoli nuo Italijos Neapolio miesto. Šio vis dar aktyvaus ugnikalnio apylinkėse gyvena apie 3 mln. žmonių. Kyla klausimas, kodėl tie žmonės, nepaisydami pavojaus gyvena šioje vietovėje? Vezuvijaus apylinkių dirvožemis labai derlingas, tad žmonės nuo seno čia plėtoja žemdirbystę, be to, regione išplėtotas turizmas, daugybė žmonių atvyksta į archeologinę Pompėjų vietovę ar poilsio nuostabioje Amalfio pakrantėje.

Paskutinį kartą Vezuvijus išsiveržė 1944 m., tačiau žymiausias šio ugnikalnio išsiveržimas įvyko 79 m. Šio išsiveržimo metu buvo sunaikinti Pompėjų, Stabijo ir Herkulanumo miestai, kurių archeologiniai griuvėsiai yra gausiai lankomi turistų ir tarsi nukelia į senovės Romos laikus.

Pasak legendos, kadaise Vezuvijus ir netoliese esantis kitas vulkanas Flegrėjus, buvę žmonės. Tačiau abu vyrai įsimylėję tą pačią merginą, vardu Kapri. Sykį įpykęs Vezuvijus sviedęs mylimąją į jūrą, kur ji virtusi Kaprio sala, o abu vyrai taip nusiminę, jog virto uolomis. Sakoma, jog Vezuvijus iki šiol tebesikankinąs, dėl to kartkartėmis iš pykčio ima spaudytis ugnimi.

vezuvijus1.jpg

 

Hekla, Islandija

Matyt, ne veltui vienas aktyviausių Islandijos ugnikalnių Hekla kadaise buvo pramintas „vartais į pragarą“. Vien tik Islandijos valstybės gyvavimo laikotarpiu šis ugnikalnis buvo išsiveržęs apie 20 kartų. Paskutinįsyk 2000 m. išsiveržęs ugnikalnis stūkso salos pietvakariuose ir priklauso 40 km ilgio ugnikalnių grandinei. 1491 m aukščio ugnikalnio papėdėje plyti lavos laukai.

 

Fudzijama, Japonija

Japonijos Honšiū saloje esantis 3776 m. aukščio Fudzijamos kalnas yra vienas iš šios šalies simbolių. Aukščiausias Japonijos kalnas nuo seno buvo laikomas šventu ir pagarbiai vadintas Fudzi-san. Paskutinis Fudzijamos išsiveržimas įvyko 1707 m. Šio milžiniško išsiveržimo metu pelenais buvo nuklotos už 100 km esančio Tokijo gatvės. Deja, šventasis japonų kalnas garsėja ir liūdnais faktais – ši vieta yra viena populiariausių savižudžių tarpe. Čia netgi yra pastatyti ženklai, skatinantys apsigalvoti ir nesižudyti.

fudzijama.jpg

 

Mauna Loa, JAV (Havajai)

Polinezijoje esantis Havajų salynas, iš šiaurės vakarų į pietryčius daugiau nei 2000 km, susidarė vulkaninių procesų metu. Ir šiandieną Havajai yra didelio tektoninio aktyvumo zonoje. Per metus čia užfiksuojama iki 50 žemės drebėjimų, stipresnių nei 3,5 balo pagal Richterio skalę. Havajų salose esantis Mauna Loa ugnikalnis laikomas didžiausiu visoje Žemėje. Jungtinėms Amerikos Valstijoms priklausančios Havajų salos, kurias sudaro 19 didesnių salų ir begalė mažų negyvenamų salelių, nuo žemyno yra nutolusios apie 3000 km.

 

Etna, Italija

Sicillijos saloje esantis Etnos ugnikalnis – vienas didžiausių pasaulyje veikiančių ugnikalnių ir aukščiausias ugnikalnis Europoje (3320 m). Senovės romėnai tikėjo, jog Etnos kalne yra ugnies dievo Vulkano kalvė. Ugnikalnio apylinkėse plyti lavos laukai, užkloti pelenų sluoksniu, kur ne kur matosi garuojantys plyšiai. Kalno viršuje vėjas pusto pelenus, ore tvyro sieros ir pavojaus kvapas. Nepaisant to, šis ugnikalnis yra viena iš populiariausių lankytinų vietų Sicilijoje. Kopiant į Etną verta pasirūpinti tinkamu apavu, mat žemė čia daug kur yra karšta.

etna.jpg

 

Krakatau, Indonezija

Indijos vandenyne esantis Krakatau – vienas pavojingiausių ugnikalnių, garsėjantis netikėtais išsiveržimais. Žymiausias Indonezijos teritorijoje esančio ugnikalnio išsiveržimas įvyko 1883 m., kuomet į 25 km aukštį pakilęs pelenų debesis net porą dienų temdė dangų, o sprogimo garsas buvo girdimas net už 5000 km. Skaičiuojama, jog šio išsiveržimo metu žuvo apie 36 000 žmonių.

Irazu, Kosta Rika

Irazu – tai aukščiausias aktyvus ugnikalnis Kosta Rikoje. Šis vulkanas turi kelis kraterius, o viename iš jų tyvuliuoja žalios spalvos ežeras. Nuo 3432 m. aukščio Irazu viršūnės giedrą dieną matosi ir Atlanto, ir Ramusis vandenynas. Deja, dažniausiai ugnikalnio viršūnė skendi debesyse.

irazu-kosta-rika.jpg

 

Šv. Elenos kalnas, JAV

Šiaurės vakarinėje JAV dalyje esančio aktyvaus Šv. Elenos (Mount St. Helens) ugnikalnio pavadinimas iš tiesų buvo suteiktas, ne šventosios, o brito lordo St Helens garbei. Po paskutinio itin galingo išsiveržimo 1980 m. šis ugnikalnis sumažėjo 400 metrų ir dabar jo aukštis siekia 2550 m. Tai buvo vienas iš didžiausių ugnikalnio išsiveržimų JAV istorijoje. Jo metu pelenų kamuolys pakilo į 19 km aukštį. Milžiniško ugnikalnio kraterio skersmuo viršija vieną kilometrą.

 

Santorinis, Graikija

Vulkaninės kilmės Santorinio sala, esanti pietinėje Kikladų salyno dalyje – viena iš romantiškiausių Viduržemio jūros salų. Ši pusmėnulio formos sala vilioja turistus ir poilsiautojus unikaliais kraštovaizdžiais, jaukiomis gatvelėmis nedideliuose miestukuose ir Graikijos vizitine kortele tapusiais baltais namukais. Tik, deja, ne visi Santorinyje besilankantys romantikai žino, kad salą suformavęs vulkanas yra iki šiol yra aktyvus, paskutinis jo išsiveržimas įvyko 1956 m. Manoma, jog Santorinio ugnikalnio išsiveržimas nulėmė Kretos Mino civilizacijos žlugimą.

santorini.jpg

 

Majonas, Filipinai

Majonas – aktyviausias ugnikalnis Filipinuose, per pastaruosius 400 metų išsiveržęs beveik 50 kartų. Šis 2462 m aukščio ugnikalnis yra garsus savo itin simetriška kūgio forma. Vienas iš tragiškiausių šio ugnikalnio išsiveržimų buvo užfiksuotas 1814 m., kuomet aplinkiniai kaimai buvo palaidoti po 9 m pelenų sluoksniu, žuvo 2200 žmonių.

 

Pakaja, Gvatemala

Gvatemaloje ugnikalniai – įprastas reiškinys, o žymiausias šioje šalyje yra Pakajos ugnikalnis, esantis netoli Gvatemalos miesto. Kopiant į šį kalną galima pajusti „svylančius padus“, išvysti uolienų įtrūkimus ir pajusti ore tvyrantį sieros kvapą. Šis 2552 m aukščio ugnikalnis nuo ispanų užkariavimo laikų yra išsiveržęs jau 23 kartus.

 

Lansarotė, Ispanija (Kanarų salos)

Poilsiautojų pamėgta vulkaninės kilmės Lansarotės sala priklauso Kanarų salynui. Čia įkurtame nacionaliniame parke yra net 32 ugnikalnių kūgiai. „Ugnies kalnais“ vadinamoje teritorijoje kadaise plytėjo derlingi  laukai. Tačiau per 1730-1736 m. ugnikalnio išsiveržimus lava užliejo maždaug ketvirtadalį salos teritorijos, po jos sluoksniu buvo palaidotos čia buvusios gyvenvietės ir dirbamos žemės.

lansarote.jpg

Kelionių idėjos