21 amžiaus stebuklas – „prarastosios“ gentys

Autorius: Bazilė Jezukevičiūtė | Kelionių manija , 2011, Vasario 03d.

Brazilijos valdžiai vasario 1-ąją leidus paviešinti unikalias, kaip manoma, vienos iš paskutiniųjų genčių pasaulyje, su kuria dar niekada nebuvo užmegztas kontaktas, nuotraukas, per pasaulį nusirito nuostabos ir susižavėjimo nuotaikos. Daugelis, žvelgdamas į vienoje iš jų užfiksuotus žmones, bailiai savo raudona ir oranžine spalvomis nudažytais veidais žiūrinčius į dangų, sunkiai galėjo patikėti, kad tai 21 amžiuje daryti kadrai.

Nors tai ne pirmasis kartas, kai paviešintos tokio pobūdžio nuotraukos, įvairių tarptautinių organizacijų atstovai vieningai teigia, kad faktiškai nebeliko tikimybės, jog pasaulyje dar būtų žmonių bendruomenių, apie kurias iki šiol nėra nieko žinoma. Tačiau vadinamųjų „prarastųjų“ ar ryšio su civilizacija nepalaikančių genčių pasaulyje vis dar yra nemažai.

 

Neturi jokio kontakto

„Prarastosios“ gentys – tai tiesioginio kontakto su dominuojančia bendruomene neturinčios žmonių grupės. Manoma, kad kai kurios iš jų prieš kelis šimtus metų galėjo palaikyti ryšį su kolonistais, tačiau vėliau dėl įvairių priežasčių, tarp kurių daugiausiai – smurto ir konfliktų – nusprendė atsitraukti. Bemaž daugiausiai tokių genčių yra Brazilijoje – Amazonės miškuose suskaičiuotos 67 civilizacijos nepaliestos gentys. Ne mažai jų gyvena ir kitose Pietų Amerikos šalyse: Paragvajuje ir Peru. „Prarastųjų“ genčių buvo aptikta ir Azijoje bei Naujojoje Gvinėjoje. Skaičiuojama, kad iš viso pasaulyje yra kiek per 100 civilizacijos nepaliestų genčių.

Su ne viena tokia gentimi buvo susisiekta – kai kurios iš jų užmezgė ryšius su išoriniu pasauliu. Visgi didžioji dalis atsisakė net mažiausio kontakto. Tačiau susisiekti įmanoma ne su visomis „prarastosiomis“ gentimis – kai kurias iš jų pasiekti yra be galo sudėtinga ir net pavojinga. Nepaisant to, buvo ne vienas labai prieštaringai vertintas bandymas užmegzti ryšį su civilizacijos nepaliestomis gentimis. Pradėti net organizuoti „ekstremalių nuotykių turai“: žmonėms siūlyta leistis į keliones ieškoti minėtų genčių.

Nuotraukose, kuriose pavyko užfiksuoti gentis, su kuriomis niekada nebuvo užmegztas kontaktas, matyti, kad jos išgyvena rinkdamos maistą iš gamtos ir medžiodamos. Nepaisant to, tarptautinės organizacijos, kovojančios už tokių genčių teises, „Survival International“ atstovai pažymi, kad šios gentys nėra nei „atsilikusios“, nei gyvena „tarsi akmens amžiuje“. Anot organizacijos atstovų, jos tiesiog gyvena „kitaip“. Tai, kad minėti žmonės neturi jokio kontakto su išore, rodo ir jų reakcija į virš jų praskrendantį lėktuvą su fotografais. Pamačiusios ore skrendantį daiktą, gentys arba bėga slėptis, arba apšaudo jį strėlėmis.

Žiūrėti vaizdo įrašą

 

1.jpg

 

Gresia išnykimas

„Prarastųjų“ genčių nuotraukos viešinamos siekiant atkreipti pasaulio žmonių dėmesį į šioms gentims gresiantį pavojų išnykti ir taip bandant jas apsaugoti. Organizacijos „Survival International“ atstovai apgailestauja, kad nelegalūs miškų kirtėjai nepaiso šių žmonių teisių ir savo veiksmais grasina jų išnykimui.

Manoma, kad šiuo metu su didžiausiu pavojumi susiduria penkios gentys trijose Pietų Amerikos šalyse: Peru, Brazilijoje ir Paragvajuje:

  • Pardo upės indėnai Brazilijoje;
  • Awá gentis Brazilijoje;
  • Indėnai, gyvenantis tarp Napo ir Tigre upių Peru;
  • Envira upės indėnai Peru;
  • Ayoreo-Totobiegosode gentis Paragvajuje.

 

7.jpg

 

Šioms, kaip ir kitoms „prarastosioms“ gentims, gresia dvejopas pavojus. Pirmiausiai tai, kad šių genčių atstovai neturi imuniteto civilizuotame pasaulyje gyvenantiems žmonėms įprastoms ligoms: gripui, vėjaraupiams, tymams, taip pat įvairioms kvėpavimo ligoms. Teigiama, kad net labai atsargus pirmasis kontaktas su izoliuotai gyvenančiomis gentimis greičiausiai reikš, kad praėjus keliems mėnesiams nuo šio kontakto užmezgimo, keletas genties narių mirs. Tuo tarpu neatsakingas kontaktas su „prarastąja“ gentimi gali išnaikinti visus jos atstovus. Toli ieškoti pavyzdžių nereikia. Antai 1996 metais pusė Murunahua genties indėnų išmirė po to, kai su jais susisiekė nelegalūs medkirčiai.

Antrasis pavojaus židinys – smurtas. „Survival International“ ne sykį kalbėjo apie atvejus, kurių metu nuo civilizacijos atkirstų genčių atstovai buvo išžudyti apsiginklavusių medkirčių. Todėl ir šiais metais paviešintomis nuotraukomis valstybių, kuriose gyvena „prarastosios“ gentys žmonės ir valdžios atstovai kviečiami susimąstyti ir padėti apsaugoti žmones, kurių gyvenimo būdas 21 amžiuje yra tikras stebuklas.

 

8.jpg

Nuotraukos: http://www.uncontactedtribes.org/brazilphotos/

 

Taip pat skaitykite:

Korovajai, gyvenantys medžių viršūnėse

Orinoko delta ir varao genties namai ant polių