7 mažiau žinomi megalitų žiedai Britanijoje

Autorius: Marc Latham | Matardornerwork.com , 2010, Birželio 19d.

Parengė: kelioniumanija.lt


Pasižvalgykime kiek tolėliau nuo populiariojo Stounhendžo ir išvysime kitas ratu išdėstytų akmenų vietas, kurios ypač įdomios ilgiausią metų dieną (bet ne tik tuomet).

Tūkstančiai žmonių Jungtinėje Karalystėje švenčia saulėgrįžą Stounhendže du kartus per metus, tačiau ši žymi vieta yra tik viena iš daugiau nei 1000 ratu sustatytų megalitų kompleksų Britanijoje.

Priešistorinės Europos žemėlapiai vaizduoja, kaip Akmens amžiaus žmonės keliavo iš žemyninės Europos per Lamanšo sąsiaurį į dabartinę pietryčių Angliją, o vėliau pasiekė Britanijos šiaurę ir vakarus. Prieš 2 tūkstančius metų pastatytos megalitų sistemos iki šių dienų puošia Britų salas.

Artėjant vasaros saulėgrįžai pasakojame apie 7 geriausiai išlikusius megalitų žiedus (neskaitant Stounhendžo).


1. Greywethers, Devonas

Važiuojant į pietvakarius nuo Stounhendžo link Dartmoor nacionalinio parko galima išvysti du Greywethers menhyrų žiedus. Šis ratu sustatytų akmenų kompleksas buvo restauruotas, tad dabar greta vienas kito esančius du žiedus sudaro 49 pilko granito akmenys. Akmenys yra 0,9-1,2 m aukščio, o kiekvieno žiedo skersmuo siekia apie 35 m.


2. Merry Maidens, Kornvalis

Kiek tolėliau į pietvakarius yra Merry Maidens megalitų žiedas, kurį sudaro 19 maždaug 1,2 m aukščio akmenų, sustatytų taisyklingu apskritimu, kurio skersmuo apie 27 m. Legenda, kuri greičiausiai gimė ankstyvosios krikščionybės metais kaip bandymas panaikinti pagonybę, pasakoja, kad šie akmenys – tai suakmenėjusios moterys, šokusios raganų šokį. Senąja Kornvalio gyventojų kalba šios vietos pavadinimas reiškia „Akmenų šokis“. Šiaurės rytinėje pusėje stovi du maždaug 4 m aukščio akmenys, o vakaruose – dar vienas. Pasak legendos, šie menhyrai yra suakmenėję muzikantai.


3. Rollrights, Oksfordšyras

Rollrights vietovė yra į šiaurės rytus nuo Stounhendžo, tarp Londono ir Bristolio, ties Oksfordšyro ir Varvikšyro riba. Taisyklingu 36 m skersmens apskritimu išdėstyti 77 akmenys stūkso miško proskynoje. Apie šią vietovę taip pat pasakojama legenda: kadaise ragana apkerėjusi karalių ir pavertusi jį bei jo kariauną akmenimis. Karaliaus akmuo stovi tolėliau nuo ratu sustatytų akmenų.


4. Castlerigg, Kambrija

Vadinamajame Ežerų krašte (Lake District), kalnų apsuptyje išlikęs Castlerigg megalitų žiedas. Manoma, jog šis statinys buvo vienas iš pirmųjų tokio pobūdžio priešistorinių statinių Britanijoje. Šį kompleksą sudaro 38 dideli akmenys (iki 2,5 m aukščio), sustatyti ratu, kurio viduje 10 akmenų išdėstyti keturkampio forma. Apskritimo viduje taip pat yra pylimas, kuris greičiausiai buvo naudotas laidojimui.

 

menhyrai-castlerig.jpg


5. Long Meg, Kambrija

Long Meg – tai antroji vieta Kambrijoje, kur galima rasti priešistorinį megalitų žiedą. Šis akmenų statinys yra trečias pagal dydį Anglijoje, jo skersmuo viršija 120 m. Žiedą sudaro apie 60 akmenų, o atokiau stovi 4 m aukščio menhyras, ties kuriuo žiemos saulėgrįžos metu leidžiasi saulė. Šiuose rausvojo smiltainio akmenyse galima pamatyti bronzos amžiaus raižinių.


6. Callanish, Išoriniai Hebridai

Vakarinėje Lewis salos, priklausančios Išorinių Hebridų (Outer Hebrides) salynui, dalyje yra Callanish menhyrų grupė. Akmenys čia išdėstyti kryžiaus forma, tačiau šio fakto nereiktų sieti su krikščionybe, kadangi konstrukcija buvo pastatyta apie 2000 m. pr. Kr. Vidinį žiedą sudaro 13 didelių akmenų (iki 4 m aukščio) ir nedidelis piramidės formos statinys iš akmenų.

 

menhyrai-calanish2.jpg


7. Brodgaras, Mainlando sala, Orknio salynas

Didžiausioje Škotijos Orknio (Orkney) salyno saloje Mainlande yra Brodgaro žiedas ir Stenness akmenys – du greta pastatyti priešistoriniai megalitų žiedai. Brodgarą sudaro 27 akmenys, išdėstyti ratu siaurame kyšulyje. Kita netoliese esanti įdomi vietovė – Stenness akmenys. Nors čia išlikę tik 4 akmenys, jie yra gerokai didesni nei Brodgaro megalitai – didžiausias akmuo siekia beveik 6 m aukštį.

 

menhyrai-brodgar.jpg

 

Taip pat skaitykite:

Stounhendžas

Škotijos maršrutai – pasiilgusiems gamtos

 


 

Lankytinos vietos