Apie pasaulio „venecijas“

Venecija – kanalų, tiltelių, gondolų ir, žinoma, romantikos sostinė. Nors po smarkių vasaros liūčių ir Lietuvoje turėjome kelis „miestus-venecijas“ (trūko tik gondolų ir itališkų šūkaliojimų), tačiau kai kurie pasaulio miestai Venecijos vardą (ar pravardę) yra gavę ir ilgesniam laikotarpiui. Juos su žymiuoju Italijos miestu sieja ne tik kanalai.

 

„Lietuvos Venecija“ – Mingė

Toli žvalgytis nereikia, čia pat Lietuvoje turime „savo“ Veneciją – Mingės, arba Minijos kaimą. Greta Lietuvos upių tėvo Nemuno žiočių įsikūręs nedidelis žvejų kaimelis neretai vadinamas „lietuviškąja Venecija“. Nors per kaimelio vidurį tekančios Minijos upės krantų nejungia įspūdingi tiltai, kokius galima išvysti Italijoje, tačiau čia veikia sava susisiekimo sistema – per upę keliamasi valtimi ar kita vandens transporto priemone. Beje, ir romantikos mėgėjai jos čia ras apsčiai: tai vienas iš dar neatrastų gražių ir ramybe persisunkusių mūsų šalies kampelių.


„Latvijos Venecija“ – Kuldyga

Kaimynai latviai savo Veneciją turi Kuržemėje. Šio etnografinio regiono sostinėje Kuldygoje upelis vingiuoja per kiemus ir net miesto gatvėse galima sugauti upėtakių. Nors ir neteko girdėti, kad Venecijoje po Rialto tiltu kas trauktų upėtakius, tačiau „latviškoji Venecija“ Kuldyga gali didžiuotis turtinga praeitimi. Kadaise šis klestintis miestas priklausė Hanzos pirklių sąjungai – nors ir nebuvo toks galingas, kaip Venecija, kurios pirkliai viduramžiais kontroliavo didelę dalį Viduržemio jūros pakrančių miestų. Kuldyga garsėja ir savo vietinės kepyklėlės Klingerio pyragu bei legendomis apipintu Ventas Rumba kriokliu, kuris laikomas plačiausiu Europoje. Legenda pasakoja, kad kadaise velnias nešė maišą akmenų, norėdamas sugriauti ant Ventos kranto stovėjusius burtininko namus. Deja, pragydęs gaidys privertė velnią atsisakyti savo užmačių ir metęs maišą šis spruko. Taip atsiradęs šis Ventos upės slenkstis.

 

„Vokietijos Venecija“ – Šprė miškas

Brandenburgo žemėje, maždaug už 100 km nuo Berlyno, esantį Šprė (Spree) mišką vokiečiai vadina savo Venecija. Atrodytų, kokia gi Venecija gali būti girios glūdumoj. Tačiau šiuose pelkynų, kurie susiformavo per paskutinįjį ledynmetį, labirintuose išsibarstę nedidelės senos sodybos. Jų gyventojams vienintelis susisiekimo būdas yra vandens keliai. Gal dėlto ši vieta dar vadinama „kaimiškąja Venecija“.

 

v-spree.jpg


„Lenkijos Venecija“ – Vroclavas

Prie Odros upės įsikūręs vienas seniausių Lenkijos miestų Vroclavas neretai vadinamas „Lenkijos, arba Mažąja Venecija“, mat viduramžiškas miesto senamiestis yra įsikūręs 12-oje salų, kurias jungia per 100 tiltų. Be to, mieste gausu gotikinių bei barokinių pastatų. Iki 1945 m. Vroclavas priklausė Vokietijai ir vadinosi Breslau. Po II Pasaulinio karo Vroclave gyvenę vokiečiai buvo priversti išvykti, o į miestą buvo atkelta lenkų. Miesto gatvėse taipogi galima išvysti dundančius senovinius tramvajus.

 

„Prancūzijos Venecija“ – Ansi

Snieguotų Alpių viršukalnių apsupty ant ežero kranto įsikūręs Ansi (Annecy) neretai vadinamas „Prancūzijos, arba Savojos Venecija“. Viduramžiškas Ansi senamiestis yra išraižytas kanalų ir išpuoštas juos kertančiais tiltukais. Mieste galima aplankyti Palais de l‘Isle – XII a. tvirtovę, kurioje kadaise buvo Ženevos kunigaikščių rezidencija, pinigų kalykla ir kalėjimas.

v-ansi.jpg


„Portugalijos Venecija“ – Aveiro

Portugalijos miestas Aveiro taipogi išraižytas daugybės kanalų, kuriuos kerta neaukšti romantiški tiltukai. Būtent dėl to šis miestas vadinamas „Portugalijos Venecija“. Kadaise Aveiro buvo svarbus jūrų uostas. Šiandien miestas atgyja čia besilankančių turistų dėka. Miestą taip pat garsina ir Festas da Ria – šventė, skirta upės deltai, kuri laikoma gyvybiškai svarbi visam regionui. Vienas įspūdingiausių šventės renginių – tai spalvingų žvejybinių laivelių, vadinamų moliceiros, regata. Šiais venecijietiškas gondolas primenančiais laiveliais miestelio gyventojai tradiciškai plaukdavo rinkti jūros dumblių.


„Rusijos Venecija“ – Sankt Peterburgas

Sankt Peterburgas, anksčiau vadintas Petrogradu, Leningradu, o dažniausiai tiesiog Piteriu, – svarbus uostamiestis, įsikūręs Nevos upės žiotyse prie Suomijos įlankos Baltijos jūroje. Miestą įkūrė Petras I-asis 1703 m. ir perkėlė čia Rusijos imperijos sostinę, kuri atgal į Maskvą buvo sugrąžinta po 1917 m. Rusijos revoliucijos. Sankt Peterburgas yra išsidėstęs daugiau nei 40-yje salų. Matyt dėl to jo gyventojai išdidžiai savo gimtąjį miestą vadina „Rusijos, arba Šiaurės Venecija“. Tačiau miesto centrą išraižę kanalai nėra pagrindiniai susisiekimo keliai šiame mieste.

v-sankt-peterburgas.jpg


„Šiaurės Venecija“ – vienas populiariausių titulų

Sankt Peterburgas nėra vienintelis, kuriam prigijęs „Šiaurės Venecijos“ titulas. Atrodo, jog tai yra vienas populiariausių bandymų tapatintis su originaliuoju Italijos perlu. Be to, „Šiaurės Venecijos“ vardas „lipdomas“ ne tik šiaurėje esantiems miestams, pavyzdžiui, Amsterdamui, Stokholmui, Birmingemui, Briugei, Kopenhagai, Trondheimui ir kitiems.


„Skandinavijos Venecija“ – Stokholmas

Didžiausias Skandinavijos miestas Stokholmas išsidėstęs 14-oje salų, kurias jungia per 50 tiltų. O miesto apylinkėse išsibarstę dar apie 30 tūkstančių įvairiausio dydžio salų salelių. Miestui prigijęs „Šiaurės, arba Skandinavijos Venecijos“ titulas, o vandens kelių ir susisiekimo priemonių čia tikrai netrūksta. Tačiau lyginant su tikrąja pietietiško temperamento Venecija, karališkasis Stokholmas gali pasirodyti pernelyg šaltas ir atšiaurus. Tačiau nereiktų pamiršti, jog čia – Skandinavija, kur į valias galima mėgautis tyla, ramybe ir grynu oru.

v-stokholmas.jpg


„Danijos Venecija“ – Kopenhaga

Dėl gausybės supančio vandens „Šiaurės Venecijos“ pavadinimas kartais „lipdomas“ ir Danijos sostinei Kopenhagai. Išvertus iš danų kalbos, šio miesto pavadinimas reiškia „pirklių uostas“. Viduramžiais miestas klestėjo iš prekybos Baltijos jūros regione. Tačiau šiandien Kopenhaga yra labiau dviratininkų rojus, o miesto vandens keliais plaukioja ne senoviniai laiveliai, o modernūs kateriai ir jachtos.


„Belgijos Venecija“ – Briugė

„Šiaurės Venecijos“ titulą taip pat turi ir viduramžiais klestėjęs Belgijos miestas Briugė. Tai ramus ir šiek tiek provincija atsiduodantis miestas, kurio buvusią didybę atspindi siauromis gatvelėmis riedančios arkliais kinkytos karietos ir senovinės architektūros namai, sutūpę greta kanalų. Briugėje galima paplaukioti kanalais, sukirsti porciją belgiškų vaflių, išlenkti bokalą kitą belgiško alaus ir pasmaguriauti belgiško šokolado. 

v-briuge.jpg 

„Vakarų Venecija“ – Nantes

Vakarų Prancūzijoje įsikūręs Nantes miestas vadinamas ne tik „Vakarų Venecija“ bet ir menininkų „meka“. Kanalų išvagota Luaros krašto sostinė kasmet kviečia į daugybę kultūrinių renginių – džiazo, klasikinės muzikos, teatro festivalius bei įvairias parodas. 


„Olandijos Venecija“ – Amsterdamas

Amsterdamo senamiestis – XVII a. architektūros perlas. Būtent tuo laikotarpiu klestėjęs miestas buvo ir vienas svarbiausių pasaulio uostų. Miesto svečiai itin mėgsta pasivaikščiojimus romantiškomis senamiesčio gatvelėmis šalia kanalų, kurių čia priskaičiuojama per 160, o bendras jų ilgis viršija 75 km. Nyderlandų sostinė šiandien neatsiejama nuo dviračių, kurių mieste – devynios galybės. O su garsiaisiais kanalais dviračius sieja įdomi statistika: kasmet iš kanalų ištraukiama apie 10 tūkstančių nuskendusių šių transporto priemonių.


v-amsterdamas.jpg 


„Rytų Venecijos“ vardas prigijęs net keliems Azijos miestams

Ne vienas miestas Azijoje yra pelnęs „Rytų Venecijos“ titulą: tai ir Tailando sostinė Bankokas, ir Japonijos miestas Osaka, Indijos Udaipuras ir daugybė kitų. Bankokas dažnai vadinamas „Angelų miestu“ arba „Rytų Venecija“ dėl kadaise miestą raižiusių kanalų, kurių išlikę palyginti nedaug. Visas originalus miesto pavadinimas, kurį sudaro 16 žodžių, yra įtrauktas į Gineso rekordų knygą, kaip ilgiausias pasaulyje miesto pavadinimas.  Irake esanti Basra, dar tik pradedanti atsigauti po Irako karo, vadinama „Artimųjų Rytų Venecija“.


„Tolimųjų Rytų Venecija“ – Sudžou

Sudžou neretai vadinamas ne tik „Tolimųjų Rytų Venecija“, bet ir „Kinijos Venecija“ dėl daugybės čia esančių kanalų, kurių krantus jungia apie 300 tiltų. Kanalais plaukioja tradiciniai kinų laiveliai. Keliautojus į šį vieną seniausių Kinijos miestų traukia ir išpuoselėti sodai bei įspūdingos senovinės šventyklos. Savo kelionių aprašymuose žymusis viduramžių keliautojas Marko Polas Sudžou vadino vienu mėgstamiausių iš aplankytų pasaulio miestų.

v-sudzou.jpg


Venesuela – „Mažoji Venecija“

Venesuelos valstybės pavadinimo kilmė siejama su ispanų jūrininkais, kurie kadaise išsilaipinę dabartinės Venesuelos teritorijoje išvydo indėnų gyvenvietę, pastatytą ant polių vandenyje. Ši autentiška gyvenvietė ispanams priminė Veneciją, dėl to ir kraštui prigijo „Mažosios Venecijos“, arba Venesuelos pavadinimas.

Užsisakykite oro linijų bilietus čia

Susiję straipsniai

5 baisiausios lankytinos vietos 2020 metams

Helovinas už kampo! Tradiciškai ši šventė, turinti Amerikos ir Švedijos ištakas, švenčiama visose šalyse. Nenustebkite jei per Heloviną autobuse susitiksite su ragana ar grįžus namo prie durų sutiksite vaikus, kaulijančius saldainių? Helovino įkvėpti dalinamės penkiomis baisiausioms vietomis, kurias verta aplankyti Europoje ir pasaulyje. Patarimas: skaitykite išjungę apšvietimą! (kad būtų dar baisiau) Paryžiaus katakombos,…

5 populiariausios atostogų vietos atostogoms su vaikais!

Šiemet atostogų planai gali atrodyti kiek kitaip, nei mes esame įpratę, tačiau tikimės, kad jie netrukus grįš į savo įprastas vėžes! Norėtumėte kuo greičiau pasiimti savo vaikus į nuostabias atostogas? Džiaugiamės galėdami suteikti Jums įkvėpimo, nes net jei šiuo metu skristi sudėtinga… ta akimirka, kai vėl laisvai galėsime keliauti, tikrai ateis. #letsmakeitflysoon.  Štai kaip…

5 populiariausi ir dažniausiai užduodami klausimai apie skrydžius su kūdikiu

Ar esate nėščia, o gal jau sėdite su mažyliu ant savo kelių ir svajojate apie nuostabias atostogas? Šiame tinklaraščio įraše raskite visus atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus apie skraidymą su kūdikiu. Geras pasiruošimas yra pusė darbo. Taigi, išnaudokite laisvas minutes ir sužinokite, kokios yra galimybės, ir tai, kaip laisvai galite keliauti su savo kūdikiu. #letsmakeitflysoon.  Kaip skristi su…

5 baisiausios lankytinos vietos 2020 metams

Helovinas už kampo! Tradiciškai ši šventė, turinti Amerikos ir Švedijos ištakas, švenčiama visose šalyse. Nenustebkite jei per Heloviną autobuse susitiksite su ragana ar grįžus namo prie durų sutiksite vaikus, kaulijančius saldainių? Helovino įkvėpti dalinamės penkiomis baisiausioms vietomis, kurias verta aplankyti Europoje ir pasaulyje. Patarimas: skaitykite išjungę apšvietimą! (kad būtų dar baisiau) Paryžiaus katakombos,…

5 populiariausios atostogų vietos atostogoms su vaikais!

Šiemet atostogų planai gali atrodyti kiek kitaip, nei mes esame įpratę, tačiau tikimės, kad jie netrukus grįš į savo įprastas vėžes! Norėtumėte kuo greičiau pasiimti savo vaikus į nuostabias atostogas? Džiaugiamės galėdami suteikti Jums įkvėpimo, nes net jei šiuo metu skristi sudėtinga… ta akimirka, kai vėl laisvai galėsime keliauti, tikrai ateis. #letsmakeitflysoon.  Štai kaip…

5 populiariausi ir dažniausiai užduodami klausimai apie skrydžius su kūdikiu

Ar esate nėščia, o gal jau sėdite su mažyliu ant savo kelių ir svajojate apie nuostabias atostogas? Šiame tinklaraščio įraše raskite visus atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus apie skraidymą su kūdikiu. Geras pasiruošimas yra pusė darbo. Taigi, išnaudokite laisvas minutes ir sužinokite, kokios yra galimybės, ir tai, kaip laisvai galite keliauti su savo kūdikiu. #letsmakeitflysoon.  Kaip skristi su…

Informacija apie šioje svetainėje naudojamus slapukus

Šioje svetainėje naudojami slapukai, kurie leidžia tobulinti mūsų siūlomas paslaugas.

Rodyti daugiau
Visi slapukai Būtiniausi slapukai