Atostogų idėjos: 10 žymiausių žiemos švenčių Europoje

Autorius: Kelionių manija , 2009, Gruodžio 01d.

Žiema žiemužė, nors dar ir be sniego, jau Lietuvoje, o kelioniumanija.lt žvalgosi, ką švenčia europiečiai šaltuoju metų laiku. Be abejo, Kalėdas ir Naujuosius metus švenčia bene visos Europos valstybės. Šįkart atrinkome 10 žymiausių tradicinių žiemos švenčių ir festivalių, garsinančių tam tikrą Europos šalį ar vietovę ir pritraukiančių minias miestelėnų bei svečių iš užsienio.

Beje, susidomėjusiems dar tikrai ne vėlu susiplanuoti kelionę ir pasisemti teigiamų emocijų įsivėlus į kurios nors iš šių švenčių šurmulį. Galų gale, juk ne visi mėgsta žiemos atostogas leisti ant slidžių!

 

Venecijos karnavalas Italijoje

Italijoje vasario mėnesį vyksta daugybė karnavalų, tačiau žymiausiu išlieka tradicinis Venecijos karnavalas. Dvi savaites besitęsiančių linksmybių metu vyksta kaukių paradas Šv. Morkaus aikštėje, gondolų paradas Didžiajame Kanale, o šventę vainikuoja fejerverkai. Visas miestas paskęsta šventės šurmulyje: gatvės teatrai, žonglierių šou, pudruoti perukai, įmantrūs XVIII a. kostiumai, geriausios kaukės rinkimai ir kiti renginiai pripildo siauras Venecijos gatveles ir turistų pamėgtas aikštes.

Venecijos karnavalo užuomazgos siekia romėnų laikus: Senovės Romoje buvo švenčiamos Saturnalijos. Šios šventės metu plebėjai ir patricijai linksmindavosi kartu ir bet kokie socialiniai skirtumai išnykdavo. Viduramžiais Venecijos kaukių balius garsėjo kaip hedonistinis maskaradas ir kelias savaites ar net mėnesius trunkantys lėbavimai.

Karnavalo data nėra pastovi: Venecijos karnavalas baigiasi Pelenų dieną, t.y. likus 40 dienų iki Velykų. 2010 m. Venecijos karnavalas prasidės vasario 6 d. ir truks iki vasario 16 d.

Kitas žymus karnavalas Italijoje – tai Viareggio karnavalas Toskanoje, šią žiemą vyksiantis nuo sausio 31 d. iki vasario 21 d., kiekvieną sekmadienį.

karnavalai-venecija2.jpg

 

Austrijos pokyliai

Austrijos sostinė Viena visiems klasikinių šokių mėgėjams visų pirma turbūt asocijuojasi su žymiuoju Vienos pokyliu. Pokylių tradicijos Austrijoje turi gilias šaknis. Kasmet sausio-vasario mėnesiais visoje šalyje tokie pokyliai rengiami kone kiekvieną savaitgalį. Visi, norintys patekti į tradicinį pokylį, privalo bent jau mokėti šokti valsą.

Pats žymiausias, brangiausias ir spalvingiausias yra Vienos operos pokylis (Viennese Opernball), jau daugiau nei 130 metų rengiamas neorenesansiniame Vienos operos pastate. Šią žiemą Vienos operos pokylis įvyks vasario 11 d., o už įėjimą teks pakloti 230 EUR.

 

Naujųjų metų paradas Londone

Naujųjų metų paradas (The New Year’s Day Parade) – tai viena didžiausių gatvės švenčių Jungtinėje Karalystėje, kasmet rengiama sausio 1 dieną. Maždaug 10 000 parado dalyvių žygiuoja Londono gatvėmis, nuo Pikadilio iki Parlamento aikštės, o stebėti šio renginio susirenka apie pusė milijono žiūrovų – neskaitant milijonų, kurie renginį stebi per televiziją. Šis tradiciniu tapęs paradas yra palyginti jaunas: šią žiemą jis bus rengiamas 24-ąjį kartą.

 

Ispanijos būgnininkų fiesta

Ispanija garsėja daugybe spalvingų fiestų, tačiau Tamborados festivalis (La Tamborrada) yra vienas iš triukšmingiausių visoje šalyje. Ramus San Sebastiano kurortinis miestelis Baskijoje kasmet atgyja sausio 19 d. prieš pat vidurnaktį, kuomet prasideda ištisą parą trunkančios masinės būgnininkų eitynės miesto gatvėmis.

Tūkstančiai būgnininkų, persirengusių kareiviais ir virėjais, muša būgnus ir groja tradicinius maršus taip garsiai, jog daug kam prireikia ausų kimštukų. Tad jei mėgstate triukšmauti – Tamborados festivalis kaip tik jums!
karnavalai-bazelis2.jpg

 

Maslenica – blynų savaitė Rusijoje

Rusijoje vasarį švenčiama Maslenica (Ма́сленица) šiek tiek primena lietuviškąsias Užgavėnes. Na, bent jau tuo, jog rusai visą savaitę kepa blynus. Maslenica – tradicinė rusų religinė ir folkloro šventė, kurios pavadinimas išvertus į lietuvių kalbą reiškia „sūrio, arba blynų savaitė“.

Slavų mitologijoje – tai saulės šventė, skirta švęsti besibaigiančią žiemą. Nuo seno saulės formos blynai tapo pagrindiniu šventės akcentu. Pagoniškos slavų tautos Maslenicos šventimą pradėdavo likus savaitei iki pavasario lygiadienio, o šventė trukdavo dvi savaites: kartu buvo ruošiamasi pavasario darbams.

Stačiatikių kalendoriuje Maslenicos pradžia – 7 savaitės iki Velykų. Dabar šventė trunka septynias dienas, kurių kiekviena turi savo paskirtį – pavyzdžiui, uošvienės vakaras, kuomet žentai kviečia uošvienes ragauti blynų, arba smaližių diena, kai žentai svečiuojasi pas savo uošvienes ir taipogi skanauja blynus.

Paskutinįjį Maslenicos sekmadienį tradiciškai deginamas žiemos simbolis – šiaudinė kaliausė. Šią žiemą Maslenica Rusijoje bus švenčiama vasario 8-14 dienomis.

 

Bernso naktis, Škotija

Sausio 25 d. Škotijoje, o taip pat ir visuose pasaulio kampeliuose, kur tik yra škotų, tradiciškai švenčiamas škotų nacionalinio poeto Roberto Bernso (Robert Burns) gimtadienis – „Burn‘s Night“. Šios šventės metu valgomas tradicinis škotiškas patiekalas – hagis, skaitoma škotų bardo sukurta „Odė hagiui“, skamba dūdmaišių muzika ir liejasi viskis. Nors škotai tvirtai tiki, kad hagis – tai mitinė būtybė, gyvenanti miškuose, iš tikrųjų šis patiekalas gaminamas avies skrandį prikimšus maltomis kepenėlėmis, plaučiais ir kt.

Fastnacht karnavalai Vokietijoje ir Šveicarijoje

Vasario mėnesį daugelyje pietų Vokietijos, Šveicarijos ir vakarų Austrijos miestų vyksta karnavalai ir persirengėlių paradai, lydimi triukšmingos pučiamųjų orkestrų muzikos. Pasiruošimas šiai šventei, vadinamai Fastnacht, prasideda dar lapkričio mėnesį, kuomet miestų ir miestelių bendruomenės pradeda repeticijas bei kaukių gamybą.

Įvairiausiomis būtybėmis persirengusių karnavalo dalyvių eitynės pagrindinėmis miesto gatvėmis ir kitos linksmybės paprastai prasideda likus savaitei iki Pelenų dienos, „Riebųjį ketvirtadienį“ – tą dieną kepamos tradicinės spurgos. Daugybė žiūrovų susirenka stebėti tradicinių paradų, o didžiausieji netgi transliuojami per televiziją.

Šveicarijos mieste Bazelyje vykstantis tradicinis festivalis – vienas žymesnių tarptautiniu mastu. Šią žiemą jis organizuojamas vasario 22-24 dienomis.

karnavalai-bazelis1.jpg
 

Kroatija, Rijekos festivalis

Kroatijoje sausio-vasario mėnesiais vyksta tradicinis Rijekos festivalis (Riječki karneval). Renginys prasideda nuo karnavalo karalienės rinkimų. Miesto meras festivalio atidarymo ceremonijos metu įteikia išrinktajai Karnavalo karalienei miesto raktus.

Svarbiausias festivalio renginys – Didysis paradas, kurio metu tūkstančiai margaspalvėmis kaukėmis pasipuošusių šventės dalyvių žygiuoja miesto gatvėmis. Be to, mieste vyksta įvairūs koncertai, vakarėliai, parodos ir kiti renginiai. Rijekos festivalio tradicijos yra kilę iš venecijiečių bei austrų rengiamų karnavalų, tačiau taip pat turi ir slavų mitologijos elementų.

Šią žiemą Rijekos festivalis prasidės sausio 17 d. ir truks iki vasario 17 d.

 

Mastrichto karnavalas, Nyderlandai

Mastrichtas – tai Nyderlanduose vykstančių tradicinių karnavalų, vadinamų Vasteloavend, sostinė. Populiari tradicinė olandų daina „Mastrichtas – tai vienas didelis baras“ puikiai atitinka šventės esmę, kadangi tris paras visas miestas skendi linksmybėse: gatvėse šoka žmonės, skamba muzika. Tradiciškai, miestiečiai persirengia karnavalo kostiumais, vadinamais pekskes.

 

Graikija, Patrų karnavalas

Patruose vykstantis karnavalas – vienas iš didžiausių tokio pobūdžio renginių Graikijoje. Tradiciškai šventė prasideda sausio 17 d. – Šv. Antano dieną. Kelias savaites vykstančio karnavalo metu rengiami persirengėlių paradai, koncertai, gatvės teatrų pasirodymai. Šventės metu visas miestas paskęsta linksmybėse, kurios įtraukia visus susirinkusius – pasyvių stebėtojų paprastai beveik nelieka.