Atostogų idėjos: Europa švenčia pavasarį

Autorius: Kelionių manija , 2010, Kovo 04d.

„Jau saulelė vėl atkopdama budino svietą ir žiemos šaltos triūsus pargriaudama juokės“ (K. Donelaitis)

Pavasaris – bene labiausiai laukiamas metų laikas, kuomet atgimsta gamta, sužaliuoja žolė, išsiskleidžia pavasariniai žiedai. O gaivus pavasario vėjas kviečia leistis į naujas keliones.

Svarbiausia pavasario šventė krikščioniškuose kraštuose yra Velykos, kurių ištakos glūdi pagoniškose tradicijose. Lietuvoje nuo seno Velykos buvo gamtos atbudimo šventė, kuri tik atėjus krikščionybei buvo sutapatinta su Kristaus prisikėlimu. Be Velykų, Europos šalyse švenčiamos ir kitos pavasario šventės, susiję su pavasario pradžia, gamtos atgimimu ar augalų žiedais.


Ispanija

 • Semana Santa

Semana Santa, arba Velykų savaitė, yra bene svarbiausia šventė ispanų kalendoriuje. Išskirtinėmis šios šventės tradicijomis garsėja Andalūzijos regione esantys miestai Sevilija ir Malaga: čia galima išvysti visą šios šventės pompastiką ir spindesį. Tik jei planuojate ten lankytis šventės dienomis, nepamirškite viešbučio kambarį rezervuoti gerokai iš anksto, nes paspoksoti į šventines eisenas atvyksta daugybė turistų. Tačiau ir kituose šalies miestuose ši šventė yra ne mažiau įspūdinga. Visą savaitę iki pat Velykų sekmadienio miestų gatvėmis eina baltais apsiaustais vilkinčių žmonių procesijos. Kiekvienos miesto bažnyčios religinė bendruomenė paruošia savo platformas, vaizduojančias kenčiantį Kristų ir gedinčią Mergelę Mariją. Šiemet Semana Santa prasidės kovo 26 d. ir truks iki balandžio 4d.

 • Las Fallas

Valensija garsėja ne tik kaip populiaraus ispaniško patiekalo iš ryžių – paeljos gimtinė. Ne ką mažiau šį Ispanijos rytinėje pakrantėje esantį miestą garsina tradicinė miesto šventė Las Fallas, švenčiama kovo 15-19 d. Šventė yra skirta Šv. Juozapui (San Jose), kuris laikomas Ispanijos globėju. Šiai šventei iš popieriaus masės gaminamos iki 6 m aukščio figūros, vadinamos ninots, kurios vaizduoja politikus, žymius sportininkus, muilo operų žvaigždes ar egzotiškas būtybes. Las Fallas kulminacija – tai daugybė laužų, kurie užkuriami miesto aikštėse. Visas miestas kelias naktis skendi liepsnose.

 • Maurai ir krikščionys

Taip vadinama tradicinė šventė, skirta paminėti viduramžiais vykusioms krikščionių kovoms prieš maurus. Daugiausia pietinėje Ispanijoje trečiąją balandžio savaitę švenčiamos šventės metu atgyja istoriniai maurų ir krikščionių legionai, kurie miesto gatvėmis žygiuoja apsirėdę pagal viduramžių tradicijas. Eitynes lydi viduramžių muzika, fejerverkai, o šventės kulminacija tampa simbolinė krikščionių pergalė. Skirtinguose miestuose šventės data būna skirtinga.


Airija

 • Šv. Patriko diena

Kovo 17 d. švenčiama Šv. Patriko diena yra nacionalinė Airijos šventė. Airijos globėju laikomas Šv. Patrikas gyveno IV-V a. ir išgarsėjo kaip uolus katalikų vyskupas, krikštijęs vietinius pagonis ir atvertęs juos į katalikybę. Šv. Patriko dienos simbolis – trilapis dobilas, simbolizuojantis krikščioniškąją Trejybę. Nors airių emigrantų dėka ši šventė paplito Jungtinėje Karalystėje, JAV, Kanadoje, Australijoje ir kitose šalyse, tačiau spalvingiausiomis eisenomis ir paradais garsėja Dublinas, kurio gatvėse ir baruose praktiškai visą šventinę savaitę liejasi tamsus „Guiness“ alus ir airiškas viskis. Šv. Patriko dieną Airijos sostinėje vyrauja žalia spalva, kuri taip pat laikoma ir pavasario pradžios ženklu.


Nyderlandai

 • Gėlių paradas

Tradicinis Gėlių paradas (Bloemencorso) kiekvieną balandį nuvinguriuoja per Nyderlandų Šiaurės jūros pakrantės laukus ir kaimelius apie 40 km – nuo Nordviko iki Harlemo. Įspūdingomis gėlių kompozicijomis papuoštas platformas lydi muzikantai bei šokėjai. O uoliausi žiūrovai geriausias parado stebėjimo vietas užsiima iš anksto. Sudėtingos kompozicijos ir puokštės, vaizduojančios pasakų personažus, pilis, laivus ir kitas sudėtingas figūras, iš gyvų gėlių kuriamos maždaug savaitę. Šiemet didysis gėlių paradas vyks balandžio 24 d.

 • Kaukenhofo gėlių parkas

Besilankant tulpių šalimi vadinamoje Olandijoje gėlių ir sodų mėgėjams taipogi verta užsukti į netoli Amsterdamo esantį Kaukenhofo gėlių parką. Tai yra bene žymiausias pasaulio tulpių sodas, kuriame auginama apie 7 mln. gėlių. Geriausias metas lankytis Kaukenhofo gėlių parke  yra kovo-gegužės mėnesiai, kuomet išpuoselėti gėlynai pasipuošia gausybe pavasarinių gėlių žiedų. Plaukiojant daugiau nei 30 ha plotą užimančiuose gėlių laukuose įrengtais kanalais galima grožėtis milijonų tulpių, narcizų, hiacintų spalvomis.

 • Karalienės diena

Kasmet balandžio 29-30 dienomis Nyderlandai švenčia Karalienės dieną (Koninginnedag). Ši šventė yra ryškiausia Amsterdame – į miestą šia proga paprastai atvyksta per 700 tūkstančių lankytojų. Miesto centrą užpildo minios besilinksminančių žmonių, čia rengiamas vadinamasis nemokamas turgus (Vrijmarkt), kur pusvelčiui arba už simbolinę kainą galima įsigyti įvairiausių daiktų, senienų, vaikų pagamintų rankdarbių. Miesto gatvėse ir aikštėse rengiami koncertai, artistų pasirodymai. Jei planuojate sudalyvauti šioje šventėje – nepamirškite apsirengti oranžinės spalvos rūbais.


Latvija

 • Duobelės vyšnių žydėjimo šventė

Maždaug 30 km nuo Lietuvos sienos esanti Duobelė Latvijoje dar vadinama „saulės miestu“, nes čia būna daugiausia saulėtų dienų visoje šalyje. Miestelis taipogi garsėja čia esančiu alyvų sodu, kurį įkūrė latvių selekcininkas Peteris Upytis. Teigiama, jog šiame 4 ha sode auginama alyvų kolekcija yra didžiausia Europoje. Sode priskaičiuojama per 200 alyvų rūšių. Geriausias metas lankytis sode, be jokios abejonės, yra žydint alyvoms. Be to, Duobelės alyvų sode gegužės pradžioje rengiama ir vyšnių žydėjimo šventė. O lankantis vasaros vidury galima iki soties prisiragauti prisirpusių vyšnių ir netgi pasipildyti savo pintines.


Danija

 • Olborgo karnavalas

Vienas didžiausių karnavalų visoje Skandinavijoje – tai Olborgo festivalis, paprastai rengiamas paskutinę gegužės savaitę. Pirmą kartą tik 1983 m. surengtas karnavalas tapo kasmetine švente, kurios metu daugybė persirengėlių šturmuoja miesto gatves. Kasmet karnavalui išrenkama vis kita tema. Šių metų šventės tema – Marsas ir Venera. Jutlandijos pusiasalio šiaurėje esantis Olborgas taipogi garsėja tuo, jog šiame mieste gaminamas danų nacionalinis gėrimas akvavit.


Jungtinė Karalystė

 • Sūrio ridenimo varžybos

Paskutinį gegužės pirmadienį Gločesterio miestelėnai ir miestelio svečiai renkasi į tradicines sūrio ridenimo varžybas, kurių metu nuo beveik stačios Kuperio kalvos ridenamas maždaug 4 kg svorio sūris, o varžybų dalyviai stengiasi jį aplenkti. Šių neįprastų lenktynių metu lūžtantys kaulai, mėlynės ir nubrozdinimai yra gan dažnas dalykas, tačiau tai neatbaido norinčiųjų palenktyniauti su sūriu. Varžybų nugalėtojui įteikiamas prizas – sūris, su kuriuo buvo lenktyniaujama. Manoma, jog sūrio ridenimo varžybos rengiamos dar nuo romėnų laikų, kiti gi šaltiniai teigia, jog ši šventė yra senovinis pagonių ritualas.


Italija

 • Vogalonga

Po Venecijos karnavalo Vogalonga yra didžiausia šventė šiame mieste. Tai masinės irklavimo varžybos, rengiamos kasmet gegužės 23 d. Šv. Morkaus kanale priešais Dožų rūmus. Irkluotojai turi įveikti maždaug 30 km ilgio atstumą iki Burano salos ir atgal. Renginyje paprastai varžosi beveik 1500 įvairiausių dydžių irkluojamų valčių.

 • Scoppio del Carro

Velykų sekmadienį visi Florencijos gyventojai ir svečiai renkasi Katedros aikštėje stebėti tradicinio pirotechnikos reginio. Gėlėmis apkaišyti balti jaučiai miesto gatvėmis atitempia maždaug 9 m aukščio senovinį medinį vežimą, kuris pirotechnikos efektų pagalba yra tariamai susprogdinamas prie žymiosio Duomo katedros.


Lietuva

 • Kaziuko mugė

Tradicinė Kaziuko mugė, paprastai rengiama pirmą kovo savaitgalį. Kovo 4 d. švenčiama Lietuvos globėjo Šv. Kazimiero diena. Nuo XVII a. rengtos šiam šventajam pagerbti skirtos eisenos Vilniaus gatvėmis ilgainiui virto šurmuliuojančia muge, kurios metu liaudies meistrai, tautodailininkai ir kiti nagingi kraštiečiai į sostinę suguža su savo rankų darbo dirbiniais. Vienas iš Kaziuko mugės simbolių – verbos, kurių pynimo tradicijomis garsėja Vilniaus kraštas. Mugės metu taipogi siūloma įsigyti pintinių, molinių daiktų, meduolių ir ragaišių, o dalyvius ir lankytojus linksmina kaimo kapelos bei artistai. Šiemet Kaziuko mugė Vilniuje vyks kovo 5-7 d.

 • Burbiškio dvaro tulpių žydėjimo šventė

Radviliškio rajone esančiame Burbiškio dvare gegužės pradžioje rengiama tradicinė tulpių žydėjimo šventė. Tarp Panevėžio ir Šiaulių esantis dvaras, istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVII a., šiandien yra garsus spalvingais tulpių laukais, kuriuose auginama per 300 rūšių šių pavasarinių gėlių. II Pasaulinio karo metu tuometinis dvaro šeimininkas Mykolas Baženskis, gelbėdamas gyvybę, paliko dvarą, kurį supo išpuoselėtas parkas ir tvenkiniai. Sovietmečiu čia buvo įrengtos kiaulidės, o Lietuvai atkūrus nepriklausomybę buvo atkurtas ir istorinis dvaro ansamblis.