Atostogų idėjos: įdomūs lapkričio-gruodžio renginiai Europoje

Autorius: Daiva | kelioniumanija.lt , 2009, Lapkričio 12d.

Lapkritis jau beveik įpusėjo, už lango lietus ir niūrūs debesys – tikrai ne pats geriausias metas keliauti Lietuvoje. Parduotuvių vitrinos pradeda puošimosi lenktynes ir kovą dėl pirkėjų, apsėstų dovanų pirkimo karštinės.

O kas gi vyksta Europoje? Be abejo, Kalėdų karštinė ten taip pat įsibėgėja: tradiciškai lapkričio pabaigoje Europos miestuose prasideda Kalėdinių mugių šurmulys, prisodrintas karšto vyno ir įvairiausių Kalėdinių gardėsių kvapo. kelioniumanija.lt siūlo keletą idėjų, kaip praleisti laiką Europos miestuose aplankant įdomius šio prieškalėdinio laikotarpio renginius. Beje, ne visi jie susiję su Kalėdomis!

 

Nyderlandai, Šv. Mikalojaus atvykimas

Kada: 2009 m. lapkričio 15 d.

Visi olandų vaikai laukia lapkričio vidurio, kuomet pagal seną tradiciją į Amsterdamą garlaiviu atvyksta Šv. Mikalojus, vietinių gyventojų vadinamas Sinterklaas. Šv. Mikalojų pasitinka bažnyčių varpų smambesys ir maždaug vidurdienį prasideda iškilmingas paradas. Vaikų numylėtinis šventasis joja eisenos priešaky ant balto žirgo lydimas spalvingų persirengėlių, klounų, muzikantų.

Šventė žymi Kalėdų sezono pradžią: olandiškasis „Kalėdų senelis“ nuo šios dienos kartu su padėjėjais keliauja po šalį, aplanko vaikus mokyklose, ligoninėse. O visi olandų vaikai stengiasi būti kaip niekad geri ir paklusnūs, juk Šv. Mikalojus viską mato ir girdi! Vakarais vaikai lauke palieka savo batukus, prikimštus šieno ir morkų Šv. Mikalojaus žirgui. Atsidėkodami už šį gėrį, Kalėdų senelio padėjėjai vaikus pradžiugina saldainiais ir smulkiomis dovanėlėmis.

 

Prancūzija, vyno fiesta

Kada: 2009 m. lapkričio 19 d.

Kasmet lapkričio trečiąjį ketvirtadienį Prancūzijoje vyksta jauno Božolė (Beaujolais Nouveau) vyno fiesta. Būtent tą naktį oficialiai pradedamas pardavinėti naujojo derliaus Beaujolais Nouveau vynas, o visi vyno mėgėjai pasirengę bet ką atiduoti, kad pirmieji jo paragautų.

Ši tradicija gimė Liono apylinkėse: kadaise vietinių užeigų šeimininkai lapkritį, vos tik sulaukę naujojo derliaus vyno statinių, ant užeigos langinių užrašydavo „Beaujolais Nouveau atvyko“, taip norėdami pranešti apie šviežiai gautą vyną ir privilioti klientų. Ilgainiui šis įvykis tapo švente ne tik visoje Prancūzijoje, bet ir išplito viso pasaulio vyno mėgėjų tarpe.

 

Šveicarija, svogūnų turgus

Kada: 2009 m. lapkričio 23 d.

Svogūnų turgus (Zibelemärit) – tai tradicinis folkloro festivalis, Šveicarijos sostinėje Berne rengiamas kasmet ketvirtąjį lapkričio pirmadienį. Ūkininkai iš aplinkinių vietovių šventės dieną į miestą atgabena per 50 tonų svogūnų ir česnakų, dažniausiai supintų į puošnias pynes.

Mieste ištisą dieną šurmuliuoja mugė, kurioje galima įsigyti įvairių sodo ir daržo gėrybių, šviežių sūrių bei suvenyrų, o sušalusius sušildo tradicinis karštas vynas. Beje, jei tikrai negalite pakęsti svogūnų, geriau čia nevažiuokite, kadangi dauguma restoranų šiai dienai paruošia specialų tradicinį meniu: svogūnų sriubą ir svogūnų pyragą.

 

Čekija, Napoleono mūšis

Kada: 2009 m. lapkričio 27-29 d.

Čekijoje, Pietų Moravijos regione esančiame Slavkovo prie Brna miestelyje lapkričio pabaigoje rengiama istorinio Austerlico mūšio inscenizacija. Istorijos mėgėjai ir kiti žiūrovai galės stebėti pasirengimo mūšiui ceremoniją ir karių kovą mūšio lauke.

Maždaug 800 karių, apsirėdę tradicinėmis to meto karinėmis uniformomis, atkartos Austerlico mūšio, įvykusio 1805 m. gruodžio 2 d., eigą. Tai buvo viena didžiausių Napoleono istorinių pergalių prieš austrus ir rusus. Tikrajame mūšyje dalyvavo daugiau nei 70 tūkstančių prancūzų ir per 80 tūkstančių sąjungininkų austrų ir rusų.

 

Jungtinė Karalystė, Kalėdų eglės įžiebimas

Kada: 2009 m. gruodžio 3 d.

Trafalgaro aikštės Kalėdų eglės įžiebimo ceremonija – vienas žymiausių Kalėdų renginių Londone, skelbiantis Kalėdų sezono pradžią ir kasmet pirmąjį gruodžio ketvirtadienį pritraukiantis daugybę žiūrovų. Prie įžiebtos eglės vakarais visą Kalėdų laikotarpį galima pasiklausyti tradicines Kalėdų giesmes atliekančių chorų.

 

Lenkija, Kalėdinių prakartėlių konkursas

Kada: 2009 m. gruodžio 3 d.

Kasmet pirmąjį gruodžio ketvirtadienį centrinėje Krokuvos Turgaus aikštėje miestiečiai ir miesto svečiai suneša rankų darbo Kalėdines prakartėles, vadinamas „šopkomis“ (szopka krakowska).

Tačiau nenustebkite, jeigu vietoj įprastų lietuvio akiai medinių ėdžių ar skurdžių pašiūrių išvysite didžiulius bažnyčių, išpuoštų spalvingais bokšteliais ir langeliais, maketus, kartais net iki 2 m aukščio. Šie Kalėdų šedevrai paprastai gaminami atkartojant Krokuvos istorinių pastatų modelius bei remiantis vietos folkloru ir legendomis. Turgaus aikštėje susirinkę miestelėnai kasmet išrenka gražiausias „šopkas“, kurios vėliau eksponuojamos Krokuvos istorijos muziejuje.

baneris-Amsterdamas.jpg