Aukščiausio pasaulio krioklio paieškos (I dalis)

Autorius: Valdas Lopeta | Alfa.lt , 2008, Gegužės 04d.

Šis krioklys negali didžiuotis savo dievišku grožiu, vandens gausa ar įmantriomis kaskadomis. Jį dažnai gaubia rūkas ir debesys, o sausuoju sezonu vandens čiurkšlė kartais išgaruoja net nepasiekusi žemės. Vis dėlto, šį reginį pamatyti siekia kiekvienas turizmo trofėjų medžiotojas, kad vėliau galėtų pasigirti matęs Anchelio krioklį. Aukščiausią krioklį pasaulyje.

Dievišką pavadinimą šis krioklys gavo ne dėl religijos. Jo krikštatėviu netikėtai tapo amerikietis Džimis Endželas (Jimmy Angel), tarpukario metais atskridęs į laukines Venesuelos žemes ieškoti aukso ir nusileidęs prie pat krioklio.

Po šio įvykio visas pasaulis sužinojo apie įspūdingo aukščio krioklį Venesuelos džiunglėse ir įamžino jo atradėją, suteikdamas kriokliui Anchelio (angl. Angel fall) vardą. Vietiniai indėnai iki šiol pyksta dėl tokios neteisybės. Juk apie krioklį jie žinojo šimtus metų, netgi buvo sugalvoję jo atsiradimo istoriją ir štai… Vieną dieną indėniškasis Kerekecupai-meru staiga tapo Anchelio kriokliu, o netrukus regioną užgulė turistai.

Kainos nepalieka išeities

Indėnai nepatenkinti, tačiau patys pripažįsta, kad be krioklio jų gyvenimas būtų gerokai vargingesnis. Drėgnuoju sezonu, kai krioklį pamatyti yra palankiausias metas, išsijuosusi dirba visa Kanaimos miestelio bendruomenė. Būtent čia nukreipiami didžiausi turistų srautai, todėl nuo birželio iki metų pabaigos gaisrininkai, mokytojai ir kitų profesijų atstovai tampa gidais.

Tai visiškai suprantama – juk turistai už galimybę pamatyti krioklį sumoka milžiniškus pinigus. Paprastai sezonui prasidėjus trijų dienų kelionė iki šio gamtos stebuklo kainuoja apie 700 litų, jei pirksite paslaugą iš vietinių turizmo agentūrų netoliese esančiame Bolivaro mieste. Sezono metu kainos pakyla dar keliais šimtais litų.

Ieškantiems pigesnių alternatyvų pasirinkimo beveik nelieka. Sako, krioklį galima pasiekti savaitę žingsniuojant per džiungles ir po to plaukiant valtimi, tačiau tokių išvykų beveik niekas neorganizuoja. Dar išlaidas galima apkarpyti iš Bolivaro miesto dalį kelio važiuojant visureigiu, bet piniginę vis tiek reikės paploninti.

Daug lengviau tiems, kurie pinigų neskaičiuoja. Tik panorėkite ir jums bus pasiūlyta individuali kelionė valtimi su gidu, skrydis lėktuvėliu virš paties krioklio, o jei negaila tūkstančio JAV dolerių už valandą, galite nusisamdyti ir sraigtasparnį.

Mes pasirenkame viduriuką, Bolivaro mieste aplankę kelias turizmo agentūras ir išsirinkę geriausią pasiūlymą. Sumokėję 700 litų pamatysime Anchelio krioklį, keletą kitų Kanaimos nacionalinio parko grožybių ir gausime vieną papildomą nakvynę nemokamai. Ką gi, aukščiausios pasaulio čiurkšlės paieškos prasideda.

Pirmoji diena: „Cesna“, indėnai ir rojus žemėje

Kanaimos miestelį sausuma pasiekia tik ištvermingiausi visureigiai, todėl turistams paprastai siūloma brangesnė, bet paprastesnė alternatyva – skrydis lėktuvu. Dažniausiai tai nedideli „Cesna“ lėktuvai, kurie skrenda nepaisydami oficialaus tvarkaraščio, į vidų galima neštis gėrimus, o kuprinėje pamatęs kišeninį peiliuką, apsaugos darbuotojas tik numoja ranka.

Valandą trunkantis skrydis nėra labai paprastas, nes lėktuvėlis kaip paklaikęs nardo debesyse, o pilotas, užuot stebėjęs aplinką ir sekęs skrydžio informaciją, tiesiog skaito laikraštį. Laimei, vaizdai už lango leidžia užmiršti visus nepatogumus. Upių išvagotą žemę priartėjus prie Kanaimos vis dažniau pradeda puošti keisti kalnai nupjautomis viršūnėmis – tai šio regiono pasididžiavimas. Nuo vieno panašaus kalno ir teka Anchelio krioklys, tačiau iki jo dar liko dvi dienos kelio.

Atvykę į Kanaimą susitinkame su mūsų gidu – 26 metų vaikinu Akusari, kuris gana neblogai kalba angliškai ir nuolat juokauja. Iš pradžių prisistato esąs Fredis Kriugeris (gerai žinomo siaubo filmo personažas), vėliau žada papasakoti, kiek turistų yra palikęs džiunglėse per savo karjerą ir tikina, kad valties, su kuria plauksime prie Anchelio krioklio, pavadinimas yra „Titanikas“.

Linksmai šnekučiuodamiesi pasiekiame šiuolaikiškai įrengtą stovyklavietę, papietaujame ir išvykstame ieškoti pirmųjų nuotykių Kanaimoje. Kelis tūkstančius gyventojų glaudžiantis indėnų kaimelis įsikūręs rojuje. Kitaip šios vietos ir nepavadinsi, nes vaizdas, kurį pamatai, pasiekęs lagūną, paprasčiausiai atima kvapą.

Tamsus vanduo prie pat kojų atneša baltas putas nuo netoliese gaudžiančių krioklių. Jie net keturi ir vienas už kitą gražesni. Kiek toliau už palmėmis dengtų kaimelio stogų šlama įvairiausios gyvybės kupinos džiunglės, o paveiksliuką užbaigia tolumose stūkstantys „tepuy“ – minėtieji stalo formos kalnai.

Apžiūrėję krioklius, leidžiamės į pusvalandžio žygį per džiungles iki Varlės (Sapo) krioklio. Sausuoju sezonu jis beveik išdžiūvęs, tačiau šiokią tokią vandens užuolaidą aptinkame, o netrukus vėl galime gėrėtis neįtikėtinu kraštovaizdžiu, kažkada sužavėjusiu ir „Juros periodo parko“ kūrėjus, čia nufilmavusius dalį filmo scenų.

Dieną užbaigiame smagiu akcentu – maudynėmis po Kirvio (Hacha) kriokliu, kurio stipri ir stati srovė tikrai primena kirtį. Po šio krioklio užuolaida įrengtas takelis, todėl turistai gali krykštauti, bandydami nepargriūti nuo energingai trykštančio vandens. Visi šlapi iki paskutinio siūlelio, tačiau smagūs ir laimingi grįžtame į valtį. Šiandien gavome pirmą Kanaimos delikateso porciją, tačiau tikrasis skonis – dar prieš akis.

 

Taip pat skaitykite:

Aukščiausio pasaulio krioklio paieškos (II dalis)

Alfa.lt logo1-1.gif

Lankytinos vietos