Australijos keistenybės

Autorius: Kelionių manija , 2010, Liepos 06d.

Mažiausias pasaulio žemynas, kuriame gyvena daug kengūrų – daugeliui tai turbūt viskas, ką žinome apie šią Lietuvai tolimą šalį. Iš tiesų, šis kraštas stebina gamtos išdaigomis ir neįprastais dalykais. Štai keletas įdomybių, kurių galbūt dar nežinojote apie Australiją.

Sausiausias žemynas. Australija yra sausiausias apgyvendintas pasaulio žemynas. Dykumos ir pusdykumės užima apie tris ketvirtadalius žemyno teritorijos, o kritulių didžiojoje šalies dalyje iškrenta labai mažai.

Retai apgyvendintas kraštas. Australija yra 1,5 karto didesnė už Europą, tačiau šis kraštas yra vienas iš rečiausiai apgyvendintų pasaulyje: viename kvadratiniame kilometre vidutiniškai gyvena 2 gyventojai. Palyginimui – Lietuvoje šis rodiklis yra 55 žmonės/ 1 kv. km, o Monakas yra tankiausiai pasaulyje apgyvendinta valstybė, kurios gyventojų tankumas siekia per 16 tūkstančių žmonių/1 kv. km.

Kengūrų kraštas. Vienas iš ryškiausių Australijos simbolių – kengūros, kurių šioje šalyje priskaičiuojama 40 milijonų. Beje, kengūros, kaip ir koalos, ančiasnapiai bei šunys dingo, gyvena tik Australijoje. Viena iš Australijai priklausančių salų yra pavadinta Kengūrų sala ir garsėja nuostabia laukine gamta.

australija-kenguros.jpg

Triušių karalystė. Matyt, ne veltui sakoma „veisiasi kaip triušiai“. Kiekvienam Australijos gyventojui tenka apie 16 šių gyvūnų. Įdomu tai, kad triušiai šalyje paplito, kai XIX a. viduryje vienas anglų verslininkas atsivežė 24 gyvūnėlius, norėdamas, kad jie primintų tėviškę.

Augalijos įvairovė. Australijoje priskaičiuojama apie 25 tūkstančius augalų rūšių. Palyginimui, Europoje auga maždaug 17,5 tūkstančių rūšių augalų.

Gamtos stebuklai. 348 m aukščio Uluru kalnas, esantis Australijos centre, yra didžiausia monolitinė uola pasaulyje. Ryškiai raudonos spalvos uola, stūksanti raudono smėlio dykumoje, ilgą laiką buvo vietinių žemyno gyventojų aborigenų pasaulio centras, čia vykdavo aborigenų apeigos. Išvertus iš aborigenų kalbos, Uluru reiškia „milžiniškas akmuo“.

australija-uluru.jpg

Sostinė. Kadaise du didieji Australijos miestai Sidnėjus ir Melburnas negalėjo pasidalinti, kuris iš jų labiau vertas šalies sostinės vardo. Taigi buvo nuspręsta šį titulą atiduoti tarp jų specialiai įkurtam Kanberos miestui. Kanberos pavadinimas, išvertus iš aborigenų kalbos, reiškia „susitikimo vieta“.

Kalinių palikuonys. XIX a. į Australiją buvo laivais gabenami katorgininkai – nuteistieji už įvairiausius nusikaltimus. Buvusios katorgininkų kolonijos ilgainiui susivienijo ir taip buvo įkurta Australijos Sandrauga. Prieš kelis metus buvo apskaičiuota, kad kalinių palikuonys sudaro apie penktadalį visų Australijos gyventojų. Be to, keturi iš dešimties australų yra imigrantai arba pirmos kartos imigrantų palikuonys. Vietiniai aborigenai sudaro tik apie 2 proc. šalies gyventojų.

Aštuntasis pasaulio stebuklas. Ties Australijos krantais apie 2000 km driekiasi Didysis Barjerinis rifas, kurį šalies gyventojai vadina aštuntuoju pasaulio stebuklu. Šis gamtos stebuklas ir nardytojų rojus yra didžiausias pasaulio koralinis rifas, kurį sudaro daugybė besijungiančių salų bei rifų. Čia galima aptikti 500 rūšių koralų, apie 1500 rūšių žuvų apie 4000 rūšių moliuskų. Nors koralinis rifas matomas net iš kosmoso, tačiau pakanka pakilti nedideliu lėktuvu ir žvalgytis iš visai neaukštai, kad pamatytum šį nuostabų grožį.

australija-didysis-berjerinis-rifas.jpg

Balsavimas. Australija buvo antroji pasaulio valstybė (po Naujosios Zelandijos), kurioje moterims buvo suteikta teisė balsuoti. Tai įvyko 1902 m., tuo tarpu vietiniams žemyno gyventojams aborigenams balso teisė suteiktai tik dar beveik 70 metų vėliau.

Anglai. Formaliai, Australija yra konstitucinė monarchija, kurios valdovė yra Didžiosios Britanijos karalienė. Nors pirmieji žemyną atrado portugalai, tačiau anglai XVIII a. Australijos pakrantes paskelbė Jungtinės Karalystės nuosavybe. Australai anglus iki šių dienų kartais vadina „Poms“ arba „Pome“. Tai žodžių junginio Prisoners of Mother England (Motinos Anglijos kaliniai) trumpinys.

Paplūdimių kraštas. Australijoje priskaičiuojama per 10 tūkstančių paplūdimių. Be to, australams turėtų pavydėti didžioji dauguma lietuvių, kadangi 85 proc. šios šalies gyventojų gyvena arčiau nei 50 km nuo pajūrio.

australija-byron-bay.jpg

Azartiški žaidimai. Teigiama, jog australai pirmauja pasaulyje pagal lošimų namuose išleidžiamų pinigų kiekį, tenkantį vidutiniškai vienam gyventojui.

Ilgiausia pasaulio tvora. Australai gali pasigirti turintys ilgiausią pasaulyje tvorą, kuri yra maždaug du kartus ilgesnė negu Didžioji kinų siena. Daugiau nei 5500 km nusidriekusi 1,8 m aukščio tvora buvo pastatyta norint apsaugoti avis nuo laukinių šunų dingo. Beje, Australijoje auginama daugiau nei 85 mln. avių.

 

Taip pat skaitykite:

10 Australijos gamtos stebuklų