Automobiliu po Pietų Estiją

Autorius: Kelionių manija , 2010, Liepos 08d.

Kalvotas, miškais apaugęs Pietų Estijos kraštovaizdis, paįvairintas upių, upelių ir ežerų, traukia ramaus poilsio mėgėjus. Pasakojame, kokias įdomiausias vietoves patartina aplankyti keliaujant po šį Estijos kampelį.
Valga

Estijos pietuose, ties siena su Latvija įsikūrusi Valga – tai miestas, priklausantis dviem valstybėms, mat siena eina per patį miesto centrą. Valgoje įsikūręs Karo muziejus, kurio patriotinio ugdymo ekspozicija pasakoja Estijos gynybos istoriją. Čia galima pamatyti karinių transporto priemonių, tankų, šarvuočių, ginklų, sužinoti, kaip partizaninio karo metu būdavo įrengiami bunkeriai.
Sangastės pilis

Iš Valgos važiuojant link Otepės (Otepää), verta sustoti Sangastėje. Jaukaus parko apsuptas grafo Bergo dvaras, dar vadinamas Sangastės pilimi, buvo pastatytas XIX a. pabaigoje neogotikiniu stiliumi. Pilis garsi tuo, jog raudoni jos mūrai šiek tiek primena žymiąją Anglijos Vindzoro pilį.
Otepė

Otepė yra Estijos žiemos sporto sostinė. Miesto įžymybė – Otepės piliakalnis, kuriame estai gyveno jau daugiau nei prieš 2000 metų. Nuo šio piliakalnio, savo forma primenančio meškos galvą, pavadinimo ir kilo miesto vardas. Otepėje galima aplankyti nuotykių parką, kviečiantį adrenalino mėgėjus pasikarstyti medžiuose įrengtomis trasomis.
Karulos nacionalinis parkas

Į pietryčius nuo Valgos esantis Karulos nacionalinis parkas lankytojus traukia ne tik gražia gamta, bet ir senoviniais valstiečių namais. Šiame mažiausiame pagal užimamą plotą Estijos nacionaliniame parke telkšo 38 ežerai. Parke įrengti žygeivių takai, stovyklavietės.
Moniste amatų muziejus

Seniausias Estijos muziejus po atviru dangumi – Moniste yra įsikūręs netoli Latvijos sienos. Čia galima patiems išbandyti tradicinius estų amatus, žemdirbystės darbus, išsikepti duonos, išmokti tradiciniu vyti virves ar sužinoti, kaip brukami linai. Muziejus yra įkurtas tradicinėse estų trobose ir ūkio pastatuose. Muziejaus darbuotojai pasakoja lankytojams apie žolininkystės paslaptis, verpimą ir kitus amatus.
Veru

Šalies pietryčiuose įsikūręs Veru (Võru) miestelis garsėja medinės architektūros pastatais. Čia siūloma aplankyti rašytojo ir gydytojo F.R. Kreuzvaldo namus.
Vana-Vastseliina

Pietrytinėje Estijos dalyje, netoli sienos su Rusija, stūkso Vana-Vastseliina pilies griuvėsiai. Pilis, kurią pastatė Tartu vyskupas ir Livonijos ordino magistras, kadaise saugojo pasienį ir buvo sugriauta rusų armijos XVIII a. pradžioje. Viduramžiais į šią pilį plūsdavo krikščionys piligrimai, mat XIV a. popiežius Inocentas VI buvo paskelbęs, jog visiems aplankiusiems pilies koplyčią suteikiamas nuodėmių atleidimas.
Jaaniraotu paukščių parkas

Į rytus nuo Veru miesto, Madalos kaime įsikūręs Jaaniraotu paukščių ūkis, kuriame galima išvysti įvairiausių paukščių rūšių, o taip pat ir kitų gyvūnų. Nuo 10 val. ryto kas dvi valandas organizuojamos ekskursijos po parką.
Tartu

Vienas seniausių miestų Baltijos šalyse, viena iš Europos plytų gotikos kelio stočių, buvęs Hanzos sąjungos miestas, šiandien neretai tituluojamas Estijos intelektualine sostine  – tai Tartu. XIV a. statyta ir statulomis išpuošta Jono bažnyčia laikoma plytinės gotikos šedevru. Tartu universiteto gamtos muziejuje galima susipažinti su zoologijos, geologijos bei botanikos ekspozicijomis. Tartu senamiestyje įsikūrusi Antonijaus gildija, vienijanti daugiau nei 20 profesionalių amatininkų dirbtuvių. Ši gildija žinoma nuo XV a. Į pietus nuo Tartu miesto galima aplankyti Estijos aviacijos muziejų, kuriame eksponuojami lėktuvai, naikintuvai, malūnsparniai.
Meleski stiklo muziejus

Vertsjervo ežero šiaurinėje pakrantėje Meleski stiklo fabrikas buvo pastatytas XVIII a. pabaigoje. Carinės Rusijos laikais šis stiklo fabrikas buvo antras pagal dydį visoje Rusijoje. Šioje gamykloje buvo gaminami stiklo dirbiniai caro rūmams.
Viljandi

Viljandi neretai vadinamas Estijos kultūros sostine, be to, garsėja čia esančiais akmeninės viduramžių pilies griuvėsiais bei išlikusiais istoriniais pastatais. Vaizdingoje ežero pakrantėje įsikūręs miestas buvo svarbus Hanzos sąjungos prekybos taškas – pirkliai čia įsitvirtino XIV a. Į pietus nuo Viljandi galima aplankyti XIX a. Heimtali dvarą ir muziejų, įkurtą buvusioje kaimo mokykloje. Netoliese galima užsukti prie Žydrojo šaltinio, kurio dugną dengia melsvasis molis. Tad neveltui prigijo ir Žydrojo šaltinio vardas – atsispindintis skaidrus vanduo yra ryškiai žydros spalvos. Nuo seno buvo tikima stebuklingomis šio šaltinio vandens galiomis, o aukojant į vandenį buvo metamos sidabrinės monetos.
Helmės pilies griuvėsiai

Pakeliui link Valgos, netoli Torvės esančioje Helmėje kadaise stūksojo ordino pilis. Pilies požemiuose kadaise buvo kalėjimas-slėptuvė. Šiandien belikę tik pilies griuvėsiai. Helmės pavadinimas, išvertus iš estų kalbos, reiškia „karaliai“. Šis vardas prigijo nuo ties buvusia ordino pilimi srūvančio šaltinio, kurio, kaip tikėta, vanduo turėjo gydomųjų galių. Jaunos merginos, norėdamos išsaugoti savo jaunystę, į šaltinį seniau mesdavusios karolius.