Bandant prisijaukinti Indiją

Autorius: Lina Balsytė | Kelionių manija , 2010, Lapkričio 30d.

Per dvidešimtį ateinančių metų, spėjama, antrąja pagal dydį ekonomika tapsianti, o ateityje galbūt net Kiniją pralenksianti Indija tapo masalu daugybei drąsių verslininkų, matančių milžinišką šios šalies potencialą ir norinčių pasinaudoti jos teikiamomis galimybėmis. Vienas iš jų – Tomas Balnys, nepabūgęs tolimos ir svetimos šalies bei jos keliamų kultūrinių iššūkių.

„Nors Indijoje praleidau bemaž dvi savaites, be Bombėjaus daugiau faktiškai nieko nepamačiau. Į šią šalį skridau norėdamas užmegzti verslo ryšių. Nors šiuo metu verslo atstovai tam mieliau renkasi Kiniją, esu įsitikinęs, kad jau visai netrukus dėl įvairių priežasčių Indija daugeliui iš jų taps patrauklesnė“, – kelioniumanija.lt pasakojo Tomas.

Vyras pasakojo prieš kelionę nemažai domėjęsis Indija, šios šalies kultūra ir tradicijomis. Tačiau, kaip taisyklė, tai, kas parašyta juodu ant balto, mažų mažiausiai „šiek tiek“ skiriasi nuo to, kas yra realiame gyvenime. „Nors Indija buvo Didžiosios Britanijos kolonija ir nors teko skaityti, kad šios šalys panašiai tvarko savo verslą, indų mąstymo ir elgesio perpratimui dviejų savaičių tikrai nepakako. Už šių panašumų slypi labai ryškūs kultūriniai skirtumai“, – dalindamasis prisiminimais šypsojosi Tomas.

 

indija-bombejus2.jpg

 

Svarbiausia – neskubėti 

Lietuvis savo kailiu įsitikino – išreiškite nepasitenkinimą indui, kad jis laiku neįgyvendina tam tikrų įsipareigojimų, vėluoja į susitikimą ar labai atsilieka nuo suplanuoto tvarkaraščio ir tai bus garantuotas žingnis niekur nevedančių santykių link. „Indijoje būtina išmokti atsipalaiduoti ir ramiau reaguoti į bėgantį laiką. Net mažiausia pastaba apie vėlavimą gali sukelti didžiulį pasipiktinimą ir tapti nesėkme. Reikia tiesiog susitaikyti su kitokia, t.y. lanksčia, laiko samprata ir prie jos prisitaikyti. Vakarietišką laiko planavimą indai suvokia kaip agresyvų elgesį siekiant sau naudos“, – pasakojo Tomas, pridurdamas, kad Indijoje į susitikimus vėluojama 15–20 minučių ir kad tai yra gero tono ženklas.

„Vienoje knygoje skaičiau, kad didesnė tikimybė, jog su norimu žmogumi susitiksi susitikimą susiplanavęs prieš tris dienas, o ne prieš tris mėnesius. Ir tai tikra tiesa ne tik dėl laiko sampratos skirtumo, bet ir dėl to, kad Indijoje taip greitai viskas keičiasi, kad kartais sunku susigaudyti. Be to, nebūtinai apie tuos pokyčius esi informuojamas. Lietuvoje susirašinėjęs su vienos įmonės atstovu ir susitaręs su juo susitiksi, tik nuvykęs į Indiją sužinojau, kad jis jau perkeltas į visai kitą miestą“, – prisiminimais dalinosi Tomas.

Pasak vyro, kaip ir įprasta tolimai Rytų šaliai, Indijoje šeima žmogaus gyvenime užima labai svarbią vietą, todėl vienaip ar kitaip turi įtakos ir verslo santykiams. „Iš pradžių nustebau, kai susitikęs su žmonėmis, su kuriais buvau bendravęs tik telefonu ar elektroniniais laiškais, sulaukdavau gan asmeniškų klausimų apie savo šeimą. Tačiau vėliau vienas britas man paaiškino, kad šiais klausimais indai nori parodyti savo žmogiškąją pusę ir sukurti šiltą bendravimo atmosferą, – kalbėjo lietuvis. – Beje, man taip pat buvo rekomenduota įsiminti ir pasistengti taisyklingai ištarti žmonių, su kuriais bendrauju, vardus. Indai išties tai labai vertina.“

Nuolankūs, šilti ir emocingi – taip Tomas apibūdina Indijos gyventojus. Pasak vyro, emocijų nestinga ir verslo santykiuose. „Šių emocijų išraiška dažniausiai pasireiškia dviem būdais: arba nesustojamai beriamais komplimentais, arba labai ilgomis ir aistringomis kalbomis. Tačiau visa tai, vėlgi, turi savų niuansų. Tarkime, labai dažnai klausydamasis manęs kalbančio, šios šalies verslininkas linkčiodavo galva – niekaip nesupratau, kodėl jis rodydavo savo pritarimą ten, kur to pritarimo nereikėjo. Vėliau tas pats britas man paaiškino, kad tai nepritarimas, tai tiesiog parodymas, kad tavęs yra klausomasi“, – įspūdžiais dalinosi lietuvis.

Kaip ir keliose kitose Rytų šalyse, taip ir Indijoje, žodis „ne“ – dar vienas bilietas į greitą nesėkmę. „Reikia sakyti bet ką, tik ne „ne“ – šis žodis Indijoje priimamas kaip labai grubus atsakymas“, – aiškino Tomas. Be to, pasak jo, ir minėtos pagyros dažnai yra kiek perdėtos bei sakomos norint įtikti kitam žmogui ar pasakyti jam tai, ką jis, galbūt, nori išgirsti, o ne todėl, kad išties manoma, kad tas žmogus yra vertas tų pagyrų.

 

indija-bombejus1.jpg

 

Per 20 oficialių kalbų

Dar vienas svarbus bendravimo skirtumas, su kuriuo susidūrė Tomas – tai telefoninių pokalbių svarba ir elektroninių laiškų ignoravimas. „Indai labai vertina asmeninį ryšį ir komandinį darbą. Todėl elektroniniu laišku nusiųskite jiems prašymą atlikti kokią nors užduotį ir aš esu beveik garantuotas, kad jie jos neatliks, kol asmeniškai su jumis nepabendraus ir asmeniškai neaptars tos užduoties. Todėl telefonas yra neatskiriama šios šalies verslo kultūros dalis“, – kultūrinius skirtumus dėstė lietuvis.

Pasak jo, panašių skirtumų yra daug daugiau, tačiau jiems perprasti taip pat reikia daug daugiau laiko. Juk šalis išskirtinė dar ir tuo, kad yra tikra kultūrų maišalynė. „Indijoje gyvena per 1 mlrd. gyventojų, yra šeši metropoliai, bemaž 30 valstijų, daugiau nei 20 oficialių kalbų ir septynios pagrindinės religijos. Taigi akivaizdu, kad bendravimo su žmogumi ypatumai ne mažiau priklauso ir nuo jo religijos ar socialinės padėties, – atkreipė dėmesį vyras. – Nors į keturias grupes Indijos visuomenę padalinanti kastų sistema buvo paskelbta neteisėta prieš daugiau nei 50 metų, ši sistema šalyje vis dar turi labai svarbią socialinę reikšmę“.

Tačiau lietuvis įsitikinęs: Indija – daugybę galimybių turinti šalis, kurią patrauklią užsienio piliečiams daro ne tik jos žmonės, bet ir tai, kad viena iš oficialių šios šalies kalbų yra anglų kalba, supaprastinanti bendravimą ir leidžiantį užmegzti artimesnį ryšį.

 

Taip pat skaitykite:

Dvigubos indiškos vestuvės

Kinija kitu kampu

 


 

Lankytinos vietos