Belovežo girios pasakos vaikams

Autorius: Virginija Barštytė , 2010, Sausio 19d.

Seniai labai seniai gyveno Kalėdų senelis… Mėgstame sekti pasakas vaikams, tiesa? Ir labai malonu, kai tos pasakos sutampa su tikrove. Būtent taip įvyko visai netoli nuo mūsų, Belovežo girioje, stūksančioje ant Lenkijos ir Baltarusijos sienos.

Ši vieta unikali daugybe dalykų. Čia iki šių dienų yra išlikę pirmykščių miškų fragmentai, – buvusios karalių ir carų medžioklės vietos. Čia vis dar gyvena nemažai kituose miškuose jau išnykusių gyvūnų, pvz., gražuolių stumbrų.

Belovežo giria šiandien yra tapusi tarsi gyvu muziejumi, langu į praeitį, pro kurį galime stebėti, kaip gyvuoja miškas, kaip knibžda jame gyvūnija be žmogaus įsikišimo. O artėjant link Bresto, šioje girioje galima tarsi netyčia aptikti legendinį visos žmonijos pamėgtos pasakos herojų – Kalėdų senelį.

Pasirodo, nebūtina vykti į šaltąją Laplandiją! Kalėdų senelis čia pat, Belovežo girioje. Mūsų šeima Kalėdų senelio rezidenciją aplankė pakvietus Ditmos kelionių agentūrai. Ir tai atsitiko net ne žiemą, o vasarą! Senelis pasitiko mus ne su įprastu drabužiu – ilgu raudonu apsiaustu, o vilkįs lininiu kostiumu. Jo žilą galvą dengė plačiabrylė šiaudinė skrybėlė. Pasisveikino įprastai:

– Sveiki, vaikučiai pabiručiai!..

Vaikai, vos pabirę iš autobuso, šiek tiek atsitokėję iš nuostabos, jog pateko į tikrą pasakų šalį, apspito Kalėdų senelį ir klausėsi jo pasakojimų…

Kalėdų senelio dviejų aukštų namas miško aikštelėje – ir pasakiškas, ir tikras. Kvietė užsukti balto medžio laiptai, talentingo meistro ranka išdrožinėtos gonkelės, mažos ir didelės skulptūrėlės bei linksmi tarsi iš atviruko langai… Čia pat stovi baltaplaukės Snieguolės namelis, neatsiliekantis savo grožiu. Ir dar – dovanų namas, kuriame senelis su nykštukais slepia dovanėles iki Kalėdų.

Kiemo viduryje – pati aukščiausia eglė iš visoje Europoje puošiamų eglaičių. Ir vasarą, ir žiemą ši miško puošmena žavi atvykėlius pirmiausia savo natūraliu grožiu, nes tai tikras, ne vieno šimto metų sulaukęs, Belovežo girios medis. O čia pat esančiame voljere, mini zoo sode, galima pasigrožėti retais miško gyvūnais – stumbrais, meškomis…

Pagaliau viskuo pasidžiaugusius mus jaukiai priėmė atokiau įsikūręs viešbutėlis su kavine. Ragavome žolelių, augusių čia pat, Belovežo girioje, arbatos, skanavome baltarusiškų blynelių, klausėmės liaudies melodijų…

Istorija primena, jog po antrojo pasaulinio karo Belovežo giria buvo padalinta tarp Baltarusijos ir Lenkijos. Baltarusijai atgavus nepriklausomybę, visa baltarusiškoji girios dalis buvo paskelbta nacionaliniu parku.

Lenkijai likusioje dalyje tik maždaug 6% visos girios užimančią Belovežo nacionalinio parko teritoriją, medžiai ir toliau yra kertami. Ir ši 90 metų trunkanti miško eksploatacija jau turi dramatiškai neigiamą įtaką Belovežo giriai. Per tą laiką didesnė dalis natūraliu mišku apaugusių plotų buvo iškirsta ir užsodinta vienaamžėmis monokultūromis, dažniausiai spygliuočiais medžiais. Natūralaus miško fragmentų girioje sumažėjo iki kiek daugiau nei 20%.

Jau aštuoniolika metų tęsiasi Belovežo girios naikinimo sustabdymo kampanija, kuria siekiama visiškai uždrausti girios kirtimą ir išplėsti Belovežo nacionalinio parko teritoriją taip, kad ji apimtų visą Lenkijos teritorijoje esančios Belovežo girios dalį. Dviejų – trijų šimtų metų medžiai ir toliau virsta lentomis.