Didžiausios pasaulio šventyklos

Autorius: Kelionių manija , 2011, Lapkričio 03d.

Šv. Petro Bazilika, Vatikanas

 

Nuo seno religija ir didingi kulto statiniai, bylojantys apie dievų galią bei įkūnijantys amžinybę, yra neatsiejami dalykai, nepaisant epochos, vietovės ir religinių įsitikinimų. Žymiausių pasaulio šventovių statytojai pasitelkė sudėtingus inžinerinius sprendimus ir įmantrias architektūros detales. Didžiausi pasaulio religiniai pastatai tebetraukia minias tikinčiųjų, kurių gretas šiandien papildo žingeidūs turistai.

 


Didžiausia pasaulyje katalikų bažnyčia – Šv. Petro bazilika


Vatikane esanti Šv. Petro bazilika yra didžiausia pasaulyje katalikų bažnyčia, o taip pat ir svarbiausia Romos katalikų bažnyčios šventovė. Šv. Petras laikomas pirmuoju Romos katalikų bažnyčios popiežiumi. Dabartinės bazilikos vietoje Romos imperijos laikais stovėjo cirkas, o pirmoji bažnyčia buvo pastatyta imperatoriaus Konstantino 324 m. Deja, XV a. teko imtis rimtų rekonkstrukcijų, kadangi pastatas ėmė griūti, o vėliau nuspręsta senąją bažnyčią iš viso nugriauti ir jos vietoje pastatyti naują. Naująją baziliką projektavo net keli žymiausi to meto architektai, o statybos užtruko daugiau nei 100 metų.


Aukščiausia pasaulyje bažnyčia – Ulmo katedra

Vokietijos pietuose įsikūrusiame Ulmo mieste esanti katedra laikoma aukščiausia pasaulyje. Vėlyvosios gotikos stiliaus liuteronų bažnyčios bokšto aukštis siekia 161,5 m. Paržusiems užkilti į šį bokštą pėsčiomis tenka įveikti 768 pakopas. Pati bažnyčia taip pat nėra maža: joje susėsti gali iki 2 000 žmonių, o viduramžiais, kol dar nebuvo įrengti klauptai, čia sutilpdavo ir iki 20 000 tikinčiųjų. Šios bažnyčios statybos buvo pradėtos XIV a. pabaigoje, tačiau žymusis bokštas buvo baigtas tik 1890 m. ir 11 metų galėjo didžiuotis aukščiausio pasaulyje pastato titulu.

4ulmas.jpg

 


Didžiausia pasaulyje romėnų šventykla – Jupiterio šventykla

Libano šiaurės rytuose esantis Balbekas senovės graikų buvo vadinamas Heliopoliu, arba „Saulės miestu“. Miestas garsus čia esančiu romėnų šventyklų kompleksu, kuris buvo pastatytas Oktaviano Augusto valdymo laikotarpiu. Čia yra ir didžiausia pasaulyje romėnų šventykla – iš masyvių akmens luitų pastatyta Jupiterio šventykla. Deja, šiandien galima pamatyti tik šios šventyklos griuvėsius – milžiniškas išlikusias kolonas, tačiau netoliese esantys Bakcho šventyklos griuvėsiai yra kur kas geriau išsilaikę.

4balbekas.jpg

 


Didžiausias pasaulyje stačiatikių soboras – Kristaus Išganytojo soboras

Sumanymas pastatyti Kristaus Išganytojo soborą Maskvoje priklauso Aleksandrui I, kuris taip siekė išreikšti padėką Dievui ir įamžinti gėdingą Napoleono karių pasitraukimą iš šio miesto. Valdžią perėmęs jo brolis Nikolajus nusprendė, kad soboras turėtų būti panašus į neobizantinio stiliaus Konstantinopolio (dabartinio Stambulo) Šv. Sofijos soborą (Hagia Sofia). 1883 m. pašventintas Kristaus Išganytojo soboras nepraėjus nė 50 metų buvo susprogdintas sovietų valdžios, kuri nusprendė šioje vietoje pastatyti paminklą socializmui. Tačiau ši idėja nebuvo įgyvendinta ir vietoj grandiozinio statinio buvo atidarytas plaukimo baseinas. Žlugus Sovietų Sąjungai Kristaus Išganytojo soboras buvo atstatytas.

4maskva.jpg

 


Didžiausia pasaulyje mečetė – Al-Masjid Al-Haram mečetė

Šventąja vadinama mečetė Al-Masjid Al-Haram, esanti musulmonų pranašo Mahometo gimtajame mieste Saudo Arabijoje, yra didžiausia pasaulyje. Meka laikoma švenčiausiu islamo miestu – visi musulmonai, kad ir kuriame pasaulio kampelyje bebūtų, visuomet meldžiasi atsisukę į Šventosios mečetės kieme esančią kubo formos Kaabą. Al-Masjid Al-Haram plotas viršija 350 tūkst. kv. m ir gali vienu metu sutalpinti daugiau nei 800 tūkst. tikinčiųjų. Deja, savo akimis pamatyti didžiausią pasaulio mečetę lemta ne visiems: į Meką įleidžiami tik musulmonai.

4meka.jpg

 


Didžiausia pasaulyje budistų šventykla – Borobuduras

Indonezijos Javos saloje esantis Borobuduras laikomas didžiausia pasaulyje budistų šventykla. Apskritos laiptuotos piramidės formos šventykla buvo pastatyta apie 750 m. Ilgą laiką Borobuduro šventykla buvo palaidota po vulkano pelenais ir užmiršta. Tik 1814 m. šventykla buvo aptikta, o dar apie 20 metų truko teritorijos valymo darbai. Žiūrint iš viršaus, Borobuduras primena milžinišką mandalą. Šventyklą sudaro trys lygiai, atspindintys budistinę visatos sampratą, o jos terasas puošia 504 Budos skulptūros.

4borobudur.jpg

 


Didžiausia pasaulyje induistų šventykla – Akšardamas

Delyje esanti Akšardamo induistų šventykla buvo atidaryta tik 2005 metais, tačiau sulaukia didžiulio lankytojų susidomėjimo: per metus čia apsilanko apie 5 milijonus žmonių. Pagrindinis šventyklos pastatas, apsuptas įmantrių sodų, buvo statomas iš rožinės spalvos smiltainio, atgabento iš Radžastano, ir itališko marmuro. Šventyklos teritorijoje galima aplankyti „dainuojančiuosius“ fontanus, o įsėdus į nedidelį valtį 12 minučių trunkančio pasiplaukiojimo metu lankytojai supažindinami su 10 tūkstančių metų senumo Indijos istorija. 

4aksardamasf.jpg

 


Didžiausia šventykla senovės Egipte – Karnakas

Rytiniame Nilo upės krante netoli Luksoro esantis Karnako šventyklų kompleksas laikomas didžiausiu senovės Egipte. Egiptiečių dievams ir faraonams skirtos šventyklos Karnake buvo išpuoštos auksu ir sidabru, tačiau iki šių dienų šios prabangos neišliko. Didžiausioji Karnako komplekse yra šventykla, skirta egiptiečių saulės dievui Amonui. Egipto klestėjimo metais šią šventyklą juosė 2 km ilgio ir 8 m storio siena. Vis dėlto, kai kurie šaltiniai teigia, jog Ptaho šventykla Memfyje galėjo būti dar didesnė, deja, jos griuvėsių beveik neišliko.

4karnakas.jpg

 

Taip pat skaitykite:

Žymiosios biblinės vietovės

Legendinės Europos pilys