Dviračiu per Europą

Autorius: Xteam.lt , 2010, Kovo 24d.

Ne veltui sakoma, kad kelionės yra tarsi užkrečiama liga. Pradėjus keliauti ir pažinti pasaulį, sunku sustoti, o naujų įspūdžių, adrenalino pradeda trūkti lyg gaivaus oro gurkšnio. Toks užkietėjęs keliauninkas yra Justas Kedanis. Vaikinui tik devyniolika metų, tačiau jis jau spėjo apkeliauti Europą, ėjo į alpinistinius žygius kalnuose, plaukė baidarėmis, keliavo dviračiu, pėsčiomis, autobusais.

Balandžio pradžioje Justas leidžiasi į kelionę dviračiu per Alpes. Jam tai bus pirma tokia sudėtinga kelionė ir rimtas išbandymas. Didžiąją dalį žygio maršrutas drieksis kalnų keliais ir sudarys apie 5000 km. Kelionė truks ne vieną mėnesį. Ar ne per didelis iššūkis tokiam jaunam žmogui? Greičiausiai ne, nes užsispyrimo, avantiūrizmo ir sveiko humoro jausmo vaikinui tikrai netrūksta. Justas sutiko su Xteam.lt pasidalinti savo mintimis ir planais apie būsimą kelionę.

Justai, kaip kilo idėja leistis į tokią sudėtingą žygį?

Justas: Baigęs vidurinę mokyklą sudeginau savo atestatą. Nepripažįstu gyvenimo pagal stereotipus. Idėja apkeliauti Europą dviračiu kilo jau prieš keletą metų. Nuo septyniolikos metų aktyviai keliauju ir sukaupiau pakankamai patirties leistis į tokį žygį. Tada ir sudariau maršrutą, kuris eis pro tas vietoves, kuriose seniai norėjau pabuvoti.

Papasakok smulkiau apie maršrutą.

Justas: Kelionės maršrutą esu sudaręs ne vieną, bet visi jie driekiasi kalnų keliais. Man labai patinka kalnai. Nieko juose sudėtingo ir naujo lyg ir nėra. Labiausiai noriu pamatyti Reino ir  Po upes, pilį Vokietijoje, kurios pavadinimo nemoku nei ištarti nei užrašyti, vokiškas pavadinimas visgi…  Montblaną ir Triglavo viršukalnes… Pamatyti daug įdomaus galima ir pakeliui, dažnai net planuoti nereikia. Startuosiu Kaune, o finišuoti planuoju Budapešte. Tolimiausias kelionės taškas- Marselis (Prancūzija).

Kiek kilometrų žadi įveikti per dieną ir kur apsistosi kelionės metu?

Justas: Kalnuose yra serpantinų, kurių ilgis siekia 30 km, vien įkalnės. Esu keliavęs jomis pėsčiomis, bet net negaliu įsivaizduoti, kiek laiko prireiks tokius 30 km įveikti važiuojant dviračiu. Kilometrą ar du dar galima palyginti, bet daugiau- sunku ir įsivaizduoti. Kilometražas gali siekti ir 15 km per dieną, ir 200 km, jei pasitaikys nuokalnės, vėjas pūs į nugarą. Žvyrkelis, prasti keliai taip pat atima daugiau laiko. Vidurkis, manau, bus nuo 70 km iki 90 km per dieną. Nakvosiu tik palapinėje. Pirmiausia- dėl pinigų stokos. Tačiau man tai jokia problema. Aš myliu gamtą ir nakvynė palapinėje man yra malonumas, bet kartais vistiek reiks užsukti į kempingą susitvarkyti ir išsimaudyti.

Kas gali būti sunkiausia kelionėje?

Justas: Kebliausia būtų, jei meškos ar varnos naktį užpultų. O jei rimtai- keliaujant man sunku nebūna. Viskas savotiškai įdomu ir nauja, o iškilusius sunkumus priimu kaip nuotykį. Pavyzdžiui, atsibundu trečią valandą nakties nuo šerno klyksmo, kurį pjaunas vilkas- malonumo mažai. Tuomet nelabai svarbu liks ar ne sveika palapinė, dviratis… Po tokio įvykio dar dabar vengiu Nemenčinės miškų .

Ar turi draugų, pažįstamų užsienyje, kurie galėtų pagelbėti?

Justas: Kontaktų turiu kone visoje Europoje ir jos didmiesčiuose. Pakeliui būtinai stengsiuos susitikti su draugais. Beveik su visais jais susipažinau ankstesnių kelionių metu. Manau, kad svarbiausia yra apsirūpinti pirmąjam kelionės mėnesiui.

Papasakok apie savo kelioninį inventorių ir kokių būtiniausių daiktų tau trūksta?

Justas: Kelionei beveik viską turiu. Man dar trūksta batų, keleto įrankių, viryklės ir kitų smulkmenų. Vieno dviračio turėtų pakakti 5000 km, o toliau jis jau gali pradėti byrėti. Dviratis yra gana aukštos klasės, kurio tarnavimo laikas yra atitinkamas. Susidėvėjusias dalis galima pakeisti pakeliui ir dviratis toliau rieda. Turėsiu keletą atsarginių dalių, kurios daugiausiai dėvisi: grandines, stabdžių kaladėles, trosus, stipinus, kameras, padangas.

Būtiniausias kelionėje, mano manymu, yra peilis. Jo  pakanka išgyvenimui. Turėdamas peilį, susirasi ir kur maistą virti, ir kaip ugnį įžiebti. Toliau jau seka palapinė, miegmaišis, kilimėlis, dubenėlis maistui, viryklė. Labai svarbu turėti tinkamus apsauginius akinius, nes bus atkarpų, kai keliausiu daugiau nei trijų kilometrų aukštyje. Kalnuose UV spinduliai yra ypač pavojingi. Jie atsispindi nuo sniego ir akina žmogų. Taip ne vienas alpinistas yra žuvęs.

Daug visokių smulkmenų bagaže turėsiu, kad keliauti šiek tiek komfortiškiau būtų. Bagažas svers apie 35 kg ir dviratis- apie 20 kg. Viso 55 kg, tai nedidelis svoris. Štai vienas australas per dykumas važiavo ir su 90 kg sveriančiu inventoriumi.

Ar nebaugu leistis vienam į tokią kelionę? O gal pavyko surasti bendraminčių?

Justas: Važiuosiu, greičiausiai, vienas. Tikrai nejaučiu nerimo dėl to ir jokių baimių ežiukams, medžiams ar „džekams skerdikams“ neturiu. Aišku, rizika visada yra, todėl niekada nereikia per daug atsipalaiduoti važiuojant pavojingomis vietomis, apgalvotai rinktis nakvynės vietą. Jei keliausi protingai, nieko blogo neatsitiks.

Justai, ar ieškojai paramos kelionei?

Justas: Kol kas į kelionei aukoju savo uždirbtus pinigus, taip pat mane remia tėvai. Manau, kad ši kelionė man ne šiaip pramoga, o investicija. Noriu keliauti, susipažinti su žmonėmis, pažinti save ir rasti savo nišą gyvenime. Turiu svajonę sukurti savo svetainę, keliauti ir pardavinėti savo nuotraukas, istorijas. Tokiu būdu norėčiau užsidirbti pinigų ir keliauti toliau. Didžioji dalis keliautojų taip ir gyvena, tačiau pirmiausia turi investuoti į save ir įgauti kuo daugiau patirties. Nesikreipiau dėl paramos ir į užsienyje gyvenančius lietuvius. Kita vertus, juk ne kažin kokį žygdarbį darau, o tiesiog keliausiu dviračiu. Tūkstančiai žmonių tą daro vasarą, leidžiasi į žygiui keliems mėnesiams.

Daugiau apie kelionę galite skaityti Justo BLOG’e, o Xteam.lt jam linki sėkmingos ir saugios kelionės!

(Nuotrauka viršuje iš Justo Kedanio asmeninio archyvo)

logo-xteam.jpg

 

Taip pat skaitykite:

Pusmetis ant dviračio per dykumas