Esenas – Europos kultūros sostinė 2010

Autorius: Raminta Žalkauskaitė | Kelionių manija , 2010, Sausio 08d.

Šiais metais Europos kultūros sostinėmis paskelbti net trys miestai – Vokietijos miestas Esenas (kartu su Rūro sritimi), Vengrijos Pečas ir Turkijos Stambulas. kelioniumanija.lt pristato pirmąjį miestą ir domisi kokią programą ruošia vakarų Vokietijoje esantis Esenas.

Esenas yra miestas Rūro regione. Per jį teka Rūro upė. Čia gyvena maždaug 580 tūkst. gyventojų. Tai 7-8 pagal dydį Vokietijos miestas. Būdamas Europos kultūros sostine Esenas siekia atrodyti kaip modernus ekonominis bei kultūrinis miestas ir siūlo net 300 projektų ir 2500 renginių, tarp kurių teatro, šokių, muzikos festivaliai, koncertai, parodos, mugės, stovyklos bei muziejų projektai.


Europos pažadas

Projektui „Europos pažadas“ yra skirta speciali aikštė, kurią suprojektavo menininkas Jochen Gerz. Miestiečiai ir svečiai kviečiami dalyvauti projekto kūrime užrašydami savo vardą ir asmeninį pažadą. Projeko kūrėjai tikisi, kad daug žmonių paskelbs savo asmeninius pažadus visai Europai.


Salos ežere

Baldeney ežeras prie Eseno buvo sukurtas 1930 metais siekiant pašalinti teršalus ir tapo viena iš daugelio lankytinų vietų Rūro srityje. Nuo šių metų gegužės iki spalio bus galima pamatyti kaip čia įgyvendinami įvairių menininkų darbai tema „Menas yra energija – energija yra judėjimas“. Mažiausiai keturios salos sudarys salyną ežere ir jas bus galima aplankyti. Svečiuodamiesi šiame mieste taip pat galėsite pamatyti rusų menininko Iljos Kabakovo sukurtą plaukiojančią salą.


Ruhr muziejus

Paroda Ruhr muziejuje pasakoja įdomią istoriją apie vieną iš didžiausių pramoninių pasaulio regionų. Čia taip pat rasite ekspoziciją apie dabartinę Rūro sritį ir jos istoriją. Šis regionas yra industrinis – jame yra ne vienas industrinis miestas, įkurtas prie Rūro ir Reino upių, kuriuose ypač išvystyta anglies ir plieno pramonė. Paroda atidaroma sausio pradžioje.


Senoji sinagoga

Tai yra projektas, kuriuo siekiama atnaujinti senąją sinagogą ir puoselėti žydų kultūrą. Sinagogos pastatas yra vienas svarbiausių žydų kultūros paminklų Vokietijoje. Šiuo projektu siekiama pristatyti judaizmą su humoru ir džiaugsmu, tradicijomis ir šventėmis bei permaininga šios sinagogos istorija. O visa tai bus perteikta per parodas ir renginius, kurie čia vyks šiais metais.


Renginiai vaikams

Planuodami Europos kultūros sostinės renginius organizatoriai nepamiršo ir vaikų bei jaunimo, tad jiems skirta nemažai renginių. Mažiesiems siūlomas vaikų kultūros seminaras, filharmonija vaikams, įvairūs projektai, suteikiama galimybė Folkwango muzikos mokykloje įrašyti savo dainą.


Jaunimo dailės akademija

Šioje akademijoje organizuojami įvairūs vaizduojamojo meno srities seminarai ir 14-23 metų jauni žmonės kviečiami pažinti ir išbandyti įvairius metodus bei diskutuoti meno klausimais. Seminarai kainuos 15-20 eurų ir jų pasirinkimas tikrai didelis, tad kiekvienas ras kas jam įdomu.


Jaunimo festivalis

Liepos-rugpjūčio mėnesiais Esene vyks tarptautinis jaunimo festivalis, kuriame susitiks 16-26 metų amžiaus žmonės iš įvairių Europos šalių. Susirinkęs jaunimas mokysis ir dalinsis patirtimi šokio, teatro, kabareto, tapybos, vizualinio meno, literatūros, cirko, muzikos, fotografijos srityse. Festivalio uždarymas vyks liepos pabaigoje, kur dalyviai pristatys savo bendro darbo rezultatus.

Esenas yra įdomus miestas, turintis daug gražių vietų. Esene yra istorinės kasyklos Zollverein, kurios 2001 m. tapo UNESCO pasaulio kultūros paveldo objektu, senoji sinagoga, Azijos namai, muziejus „Soul of Africa“, meno namai, keli kultūros centrai ir daug teatrų ir bažnyčių, tačiau vienas pats Esenas nėra toks jau žavus kiek patraukli yra visa sritis, apimanti 53 miestus.

Šiame straipsnyje paminėta tik maža dalis renginių ir projektų, kurie visus metus vyks Esene. Daugiau infomacijos galite rasti www.essen2010.com

 

Taip pat skaitykite:

Stambulas – Europos kultūros sostinė 2010

Pečas – Europos kultūros sostinė 2010