Estijos gamtos įdomybės

Autorius: Kelionių manija , 2013, Liepos 04d.

Estijos gamtovaizdis nedaug skiriasi nuo lietuviškų miškų, lygumų ir ežerų. Gamtos ir ramaus poilsio mėgėjai yra pamėgę Saremos salą Baltijos jūroje, tačiau ir žemyninėje Estijos dalyje yra keletas įdomių gamtos paminklų.

Jagalos krioklys 

Jagalos krioklio vanduo krenta nuo 8 m aukščio kalkakmenio uolos netoli kelio Talinas-Narva. Maždaug 50 m pločio krioklys, plačiausias Estijoje, susidarė Jagalos upėje, maždaug 4 km nuo vietos, kur ji įteka į Suomijos įlanką. Krioklys yra itin gražus žiemos metu, kuomet pasipuošia apledėjusiais varvekliais. Jagalos upės atkarpoje nuo krioklio iki jūros apstu upėtakių ir lašišų. 

Kaali meteorito krateriai

Tarptautiniu mastu žinomų Kaali meteorito kraterių amžius – vis dar ginčų objektas. Skirtingi šaltiniai teigia, jog krateriai Saremos saloje suformuoti prieš 2400-7500 metų. Manoma, jog tuo metu saloje jau gyveno žmonės, o meteorito smūgis turėjo prilygti atominės bombos sprogimui.

Kaali ežeras – didžiausias iš kraterių (diametras siekia 110 metrų) ir aštuntas pagal dydį krateris pasaulyje. Antikos tyrinėtojai (Tacitas, Pitijus ir kiti) aprašo savo kelionių metu aplankytą saulės dievo Helioso sudužimo vietą, kuri, remiantis šiais šaltiniais, gali būti Saremos sala. Kaali krateriai nuo salos sostinės Kuresarės nutolę apie 18 km, važiuojant Estijos žemyninės dalies link. Pamatyti Kaali kraterį galima nemokamai. Greta įsikūręs nedidelis muziejus, supažindinantis su kraterio atsiradimo istorija ir meteoritais (įėjimas suaugusiems – 1,3 EUR).

7kaali-krateris-sarema.jpg 

Valastės krioklys

Netoli Kotla Jarvės miesto esantis krioklys, kurio vanduo krenta iš 30 m aukščio nuo Ontikos uolos, yra didžiausias Estijoje. Žiemą šaltis ir nuo jūros pučiantis vėjas suformuoja įspūdingus varveklius, o pavasarį tirpstant sniegui krioklys yra vandeningiausias. Virš krioklio yra įrengta apžvalgos aikštelė. Ties Suomijos įlanka esanti Ontikos pakrantė apdovanoja vaizdingomis panoramomis. Daugiau nei 20 km nusidriekusioje pakrantėje kalkakmenio uolų aukštis siekia iki 57 m.

 

7valaste-krioklys-estija.jpg 

Pangos skardis

Šiaurine Saremos salos pakrante besidriekiantis Pangos skardis nutįsęs apie 2,5 km. Aukščiausioje vietoje skardžio aukštis viršija 21 m. Pasakojama, jog kadaise nuo šio skardžio jūrai buvo aukojamos aukos. Net ir 19 amžiuje žvejai šioje vietoje į jūrą pildavo alaus ar kokio stipresnio dėmesio, taip prašydami gero laimikio. 

 

7panga-uola-estija.jpg 

Keilos krioklys

6 m aukščio Keilos krioklys yra Keila-Joa miestelyje, į vakarus nuo Talino. Apylinkių gyventojai savo sutuoktuvių dieną atvyksta prie šio krioklio ir ant netoliese esančio tilto užkabina sėkmingos santuokos simbolį – spyną, o jos raktelį meta į garmantį upės vandenį.

 

7keila-krioklys-estija.jpg 

Piusa olos

Smėlio olos, esančios pietrytinėje šalies dalyje, ties siena su Rusija, buvo išraustos kasant smėlį, tinkamą stiklui gaminti. Šiose olose žiemoja šikšnosparniai, bene didžiausia šių gyvių kolonija Baltijos šalyse. Piusos lankytojų centre įrengtas apie šią unikalią vietą pasakojantis muziejus. 

 

7piusa-olos.jpg 

Suur Munamagi kalva

Netoli Haanjos gyvenvietės esanti 318 m aukščio Suur Munamagi, arba Didžiojo kiaušinio, kalva yra aukščiausia Baltijos šalyse. Nuo kalvos viršūnės atsiveria puiki apylinkių panorama, giedru oru matomumas siekia apie 50 km – net Latvija ir Rusija iš čia matosi. Viršūnėje yra įrengtas 29 m aukščio apžvalgos bokštas ir kavinė.

 

7suur-munamagi-estija.jpg

 

Soomos nacionalinis parkas

Tai – gamtos parkas, kuriame miškai, pelkės, pievos ir upės yra nepaliesti žmogaus. Kiekvieną pavasarį (kovo-balandžio mėnesiais) visa parko teritorija patvinsta, dėl to vietinių gyventojų šis metas yra pramintas „penktuoju“ metų laiku arba sezonu. Vis labiau populiarėjanti atrakcija yra plaukimas baidarėmis ar kanojomis po patvinusį parką. Vasarą nebijantys kantriai lankytojų laukiančių uodų gali pasivaikščioti parke specialiai lankytojams įrengtais takais, naktį rengiami bebrų stebėjimo žygiai.

 

7sooma-np.jpg 

Nuotr. visitestonia.com

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.