Gamtos stebuklas – „Zone piramidės“

Autorius: Italija.lt , 2007, Balandžio 03d.

Nors dangus apsiniaukęs ir grasina lietumi, mes nepabūgę galimos darganos, riedame link Iseo ežero. Pravažiavę Brescia, sekame nuorodas link „Lago Iseo“, kelias iš lygumos pasiekia kalnus ir toliau veda tuneliais, kol išnyrame prie ežero. Vingiuojame siauru pakrantės keliu, vedančiu per mažučius kurortinius ežero miestelius, kurie šiuo metų laiku vis dar atrodo negyvenami. Pasiekę Marone, atidžiai dairomės nuorodų „Piramidi“ ir kelias mus veda stačiai į kalnus, serpantinais kylame vis aukštyn ir aukštyn, džiaugiuosi, kad jis aptvertas, nes ausys jau jaučia pasikeitusį slėgį.

Vykstame pasigrožėti įstabiu gamtos sukurtu šedevru, garsinančiu Iseo ežerą – erozinėmis piramidėmis, itališkai vadinamomis „Piramidi di Zone“. Pasiekę kalnų kaimelį Cislano, dairomės piramidžių, tačiau nuorodos atveda į pustuštę automobilių aikštelę, o paslaptingų piramidžių nematyti… Matyt toliau keliauti teks pėsčiomis. Suintriguoti vien pavadinimo, kantriai vingiuojame siauru takučiu, leidžiančiu pajusti kalnų kaimelių ramybę.

Takelis sukasi, leidžiasi, kyla ir verčia dar labiau nekantrauti, kol pasiekę apžvalgos aikštelę sustingstame… Status, tarsi žvyru nuklotas skardis atveria įspūdingą panoramą. Iš krūmynais ir medžiais priaugusios prarajos apačios, lyg stulpai iškilę nepaprasti uolų dariniai, kurių kiekvienas užsibaigia didžiuliu akmeniniu rieduliu. Akys negali atitraukti žvilgsnio, o protas ieško logiško atsakymo į klausimą – „Kaip tai įmanoma?“. Gerai, kad šalia yra visa žinantys informaciniai stendai.

1984 metais Lombardijos regione, Zone apylinkėje buvo įkurtas geo – morfologinis kraštovaizdžio rezervatas, pavadintas „Zone piramidės“. Didžiąją rezervato ploto dalį užima unikalios erozinės piramidės. Nors rezervatas įkurtas tik prieš du dešimtmečius, tačiau piramidžių darybos pradžia siekia ledynmečius. Besitraukdamas ledynas, kurio storis galėjo siekti apie 1200 metrus, su savimi „nešė“ įvairių dydžių uolienų nuolaužas, suformuodamas moreninę sritį su molingo žvirgždo dirvožemiu, kuriame taip pat įsiterpusios suakmenėjusios nuosėdos bei didžiuliai rieduliai.

Ilgaamžis erozinis procesas, skatinamas sraunių kalnų upių ir lietaus vandens, pradeda formuoti piramides. Šis fenomenalus reiškinys metų metais vyksta remdamasis molingo dirvožemio ir lietaus vandens cheminėmis reakcijomis. Lietaus vandens sudėtyje yra anglies dioksido, kuriam reaguojant su molingu dirvožemiu, susidaro korozinė („ėdanti“, „graužianti“) anglies rūgštis. Tuo tarpu kai moreniniame dirvožemyje esantis karbonato mišinys yra tirpus, netirpus molis lietaus išplaunamas žemyn, taip pat padengdamas piramidžių šlaitus apsauginiu sluoksniu. Tokiu būdu, labai lėtai, paviršiuje esantys rieduliai, po truputį buvo vienas nuo kito atskiriami vis gilėjančiomis įdubomis. Per tūkstantmečius šių įdubų gylis ir piramidžių aukštis pasiekė nuo 10 iki 30 metrų. Stulbinančių uolinių darinių viršų puošiančių riedulių diametras gali siekti apie 6 metrus. Jie atlieka „skėčio“ vaidmenį juos laikančioms uolienoms, saugodami jas nuo ardančio lietaus. Įdomiausia, kad šių niekur kitur nematytų „stulpų“ formavimosi procesas nenutrūkęs ir šiuo metu. Rezervato lankytojus takelis veda pro didelį riedulį ant kurio galima nevaržomai užsiropšti ir įsiamžinti ateities kartoms, nes po daugelio amžių, jis greičiausiai taps toks, kaip šalia stūksantys „giminaičiai“.

Daubos apžvalgos takas ratu veda aplink visą rezervatą. Nors reikia pasiruošti šiokiems tokiems fiziniams krūviams, nes takelis vingiuoja tai aukštyn, tai žemyn, nuostabus vaizdas atperka visas „kančias“. Pavasarį nuokalnių šlaitai pasipuošia tik ką pražydusiais žiedais, akį maloniai džiugina ir Lietuvą primenančios žibuoklės, po sudžiūvusius lapus linksmai šiugžda mažyčiai, bailūs driežiukai, išlindę pasilepinti retokai besišypsančiais saulutės spinduliais, gaiviai čiurlenantis kalnų upelis, primena apie nenumaldomą laiko tėkmę, kurios liudininkėmis tapo šios piramidės. Nepakartojamą įspūdį palieka vaizdas, kai takelis nusileidžia į patį daubos dugną ir galima pasigrožėti uolomis iš pačios apačios. Užvertę galvas stebimės gamtos išdaigomis, stengdamiesi kuo arčiau prieiti ir „pasimatuoti“ su tūkstantmečiais . Kylant aukštyn, atsiveria nuostabus, migloto Iseo ežero peizažas, su mažyčiais burlaiviais kutenančiais lygų vandens paviršių. Apėję visą rezervatą, atsigaiviname lediniu šaltinio vandeniu, stabtelime dar akimirksniui ir paskutiniu žvilgsniu atsisveikiname, tikimės, kad ne visam…