Gaujos upės slėnis ir šveicariškos iliuzijos

Autorius: Kelionių manija , 2010, Liepos 15d.

Vaizdingasis Gaujos upės slėnis, pramintas „Latvijos Šveicarija“, stebina ne baltuojančiomis Alpių viršukalnėmis, o vaizdingomis kalvotomis apylinkėmis, paskendusiomis žalumoje. Siekiant išsaugoti šį trapų grožį buvo įkurtas Gaujos nacionalinis parkas, kuriame galima ne tik aplankyti viduramžių pilis ar jų griuvėsius, bet ir pasidžiaugti puikiais peizažais bei išvysti įdomių gamtos darinių – skardžių, urvų.


Siguldos viduramžių ir Naujosios pilių kompleksas

XIII a. pradžioje Siguldoje iškilo Kalavijuočių ordino pilis, vėliau atitekusi Livonijos ordinui. XVII a. praradusi strateginę reikšmę ši pilis buvo apleista. XIX a. netoliese buvo pastatyta naujoviška pilis – dvaras, kuriame šiuo metu įsikūrusi Siguldos krašto dūma.


Siguldos rogučių ir bobslėjaus trasa

Nuo 1986 m. veikiančioje trasoje treniruojasi rogučių sporto, bobslėjaus sportininkai, čia taip pat vyksta varžybos. Tačiau 1200 m ilgio trasa taipogi atverta ir lankytojams, kurie tiek žiemą, tiek vasarą gali išbandyti nusileidimo greitį (vietomis – iki 125 km/h) ir 16 viražų.


Lyninis keltuvas per Gaujos upę

Jau daugiau nei 40 metų veikiantis lyninis keltuvas, jungiantis Gaujos upės krantus, yra bene vienintelis toks Baltijos šalyse. Vykstant šiuo daugiau nei 1 km ilgio ore pakibusiu keliu iš maždaug 40 m aukščio galima pasigrožėti Gaujos upės vaizdais ir jos apylinkių žaluma. O taip pat įsitikinti, kad Sigulda ne veltui vadinama „Latvijos Šveicarija“. Vakarais nuo šio keltuvo siūloma atrakcija – šokinėjimas su guma.


Krimuldos pilies griuvėsiai ir bažnyčia

Krimuldos pilis buvo pastatyta XIV a., tačiau šiandien išlikę tik kai kurie pilies dvaro statiniai. Iki pilies griuvėsių veda įdomus serpantininis kelias. Runtynupytės upės slėnyje stovi Krimuldos bažnyčia, kurią pastatė vokiečiai XIII a. pradžioje. Nors pastatas buvo ne sykį atnaujintas, ši bažnyčia laikoma seniausia Latvijoje. Greta jos – lyvių vado Kaupo kapavietė.


Gūtmanio urvas

latvija-gutmanio-ola.jpg

Giliausias Baltijos šalyse Gūtmanio urvas, susiformavęs po paskutiniojo ledynmečio, yra saugomas geologinis objektas. Smiltainio uolienoje vanduo išgraužė beveik 20 m ilgio ir 10 aukščio urvą.


Turaidos pilis

Raudoni gotikinės viduramžių pilies bokštai kyla ant kalvos dešiniajame Gaujos upės krante. XIII a. statyta Turaidos tvirtovė viduramžiais buvo palyginti didelė, joje buvo ir gyvenamieji korpusai. Pilies pasididžiavimas – daugiau nei 40 m aukščio pusapvalis bokštas. Turaidos muziejus-rezervatas užima per 40 ha plotą, kuris apima ir Turaidos dvaro pastatus, ir vadinamąjį Dainų kalną, kurį puošia akmens skulptūros ir kuris tapo Latvijos atgimimo simboliu. Be to, muziejaus-rezervato teritorijoje įrengti pėsčiųjų takai bei apžvalgos aikštelės, iš kurių atsiveria puiki apylinkių panorama. Keliautojus ir jaunavedžius į šią vietą taip pat traukia ir tragiška Rožės istorija, tapusi legenda. Šalia medinės liuteronų bažnyčios palaidota Maja, tragiškai prie Gutmanio olos žuvusi gražiausia Turaidos mergina, dėl savo pasakiško grožio vadinta Rože.


Lygatnės gamta ir sovietų bunkeris

Lygatnės parke įrengti pėsčiųjų takai, čia galima pamatyti laukinių gyvūnų bei smiltainio atodangų, iš kurių žinomiausia – Zvartės uola, dar vadinama Latvijos raganų buveine. Mediniais laipteliais užkilus į uolos viršūnę galima pasigrožėti apylinkių vaizdais. Lygatnės požeminis bunkeris – tai sovietų valdžios paveldas, kadaise buvęs slaptas objektas. Lygatnės reabilitacijos centro teritorijoje 9 m po žeme įkurta slaptavietė, kurios plotas siekia 2000 kv. m, buvo skirta tuometinės Tarybų Latvijos vadovams karo atveju ar iškilus branduolinės atakos pavojui. Bunkeryje išlikusi autentiška aplinka: baldai, įranga, buities reikmenys, telekomunikacijos priemonės, turėjusios užtikrinti tiesioginį ryšį su Kremliumi, ir netgi to meto ideologų – Markso, Lenino – knygos.


Cėsių pilis

cesio-pilis-1.jpg

Senasis Livonijos ordino miestas Cėsys, šiandien garsėjantis savo kalnų slidinėjimo trasomis, kadaise buvo lyvių genties gyvenamoji teritorija. XIII a. pastačius Livonijos ordino pilį, Cėsys tapo ordino magistro rezidencija. Miestas taip pat priklausė Hanzos prekybos sąjungai. Livonijos Ordino viduramžių pilies, kuri buvo pradėta statyti XIII a., griuvėsiai yra vieni įspūdingiausių Latvijoje. Pilyje kadaise buvo įsikūręs ordino magistras, o dabar čia kasmet vyksta klasikinės muzikos festivaliai. Gotikinė Šv. Jono bažnyčia, arba Cėsių katedra, yra viena seniausių bažnyčių Latvijoje.