Gimtadienio šventimo tradicijos pasaulyje

Gimtadienio šventimo tradicija atsirado prieš daugelį metų. Žmonės tikėjo, kad šeimos ir draugų susitikimai, kupini gerų minčių, linkėjimų bei dovanų, saugo nuo piktųjų dvasių. Nors anksčiau gimtadienio vakarėlius rengdavo tik karaliai, vėliau šią dieną pradėjo švęsti visi vaikai ir net suaugusieji. Tokios tradicijos kaip atvirukų siuntimas, žvakučių ant torto pūtimas ir dainavimas „Happy Birthday“ sutinkamos beveik visur, tačiau kitos priklauso nuo švenčiančiojo amžiaus ir šalies.


Anglijoje gimtadienio metu valgomas ateitį pranašaujantis tortas. Ateities simboliai įmaišomi į tortą jį ruošiant. Tas, kas savo torto gabalėlyje randa monetą, bus turtingas.

Įvairiose Afrikos tautose vietoj gimtadienio vaikams organizuojama iniciacijos ceremonija. Tam tikrą amžių pasiekę vaikai mokomi savo genties įstatymų, tikėjimo, papročių, dainų ir šokių.

Aruboje gimtadienį švenčiantis vaikas mokykloje vaišina savo klasiokus ir mokytojus. Kiekvienas pavaišintas mokytojas duoda vaikui mažą dovanėlę: pieštuką, trintuką arba atviruką. Jam tą dieną taip pat leidžiama nedėvėti mokyklos uniformos, o vilkėti puošnesniais drabužiais.

Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Pietų Afrikos Respublikoje ir daugelyje kitų angliškai kalbančių šalių dvidešimt pirmojo gimtadienio tortas būna rakto formos, dekoruotas raktu arba simbolinis raktas padaromas iš popieriaus ar folijos. Tai yra ženklas, kad šio amžiaus sulaukęs jaunuolis yra pasiruošęs atverti suaugusiųjų pasaulio duris. O taip pat leidimas išeiti iš namų ir grįžti kada panorėjus.

Brazilijoje gimtadienį švenčiantis vaikas pirmąjį torto gabaliuką duoda jam svarbiausiam žmogui, geriausiam draugui, mamai ar tėčiui. Taip pat tiek kartų, kiek sueina metų, yra patampomas už ausies. Kaip ir kitose Lotynų Amerikos šalyse, penkiolikos metų sulaukusi mergina čia šoka valsą su tėčiu, seneliu ir iš viso penkiolika partnerių, kurių kiekvienas simbolizuoja jos gyvenimo metus.

Bulgarijoje istorinius arba šventus vardus turintys vaikai švenčia savo vardo dieną, kuri laikoma daug svarbesne ir didesne švente nei gimtadienis.

Danijoje gimtadienio simbolis yra plevėsuojančios vėliavos. Jos pakabinamos lauke, kaip ženklas, kad šiame name gyvenantis vaikas šiandien švenčia gimtadienį. Dovanos sudedamos aplink vaiko lovą, kol jis miega, tad šis jas atranda iš karto atsikėlęs.

Egipte pirmoji šventė, susijusi su vaiko gimimu, rengiama praėjus savaitei po jo gimino. Tą dieną visi ateina pažiūrėti gimusio kūdikio. Pirmasis vaiko gimtadienis šioje šalyje taip pat švenčiamas dideliame šeimos, draugų ir giminių rate, todėl dažnai prireikia net dviejų tortų. Aplinka dekoruojama gelėmis ir vaisiais, kurie simbolizuoja gyvenimą ir augimą.

Ekvadore penkiolikos sulaukusi mergina per savo šventę būtinai dėvi rožinės spalvos suknelę. Tėvas jai taip pat padovanoja pirmuosius aukštakulnius batukus. Vėliau šokamas valsas.

Filipinuose sumišusios Rytų ir Vakarų gimtadienių šventimo tradicijos. Gimtadienio tortai čia kepami įvairių dydžių ir formų, taip pat valgomi makaronai, simbolizuojantys ilgą gyvenimą (kaip Kinjoje), ruošiamas maišas, kuriame slepiami saldumynai (kaip Meksikoje ir Panamoje). Šventė prasideda nuo šeimos dalyvavimo mišiose ir padėkos Dievui.

 

gimtadienio-tortas2.jpg

 

Indijoje per gimtadienį vaikas atsiklaupęs paliečia tėvų kojas taip parodydamas jiems pagarbą. Vėliau visa šeima aplanko bažnyčią, kur meldžiasi ir vaikas yra pašventinamas.

Izraelyje tryliktasis vaiko gimtadienis yra daug svarbesnis už kitus. Kiekvienas vaikas šiai dienai ruošiasi iš anksto kelis mėnėsius. Nuo tos dienos jis turi laikytis žydų įstatymų ir kaip suaugęs žmogus elgtis atsakingai.

Jamaikoje gimtadienis švenčiamas regio muzikos ritmu. Gimtadienį švenčiantis vaikas taip pat apibarstomas miltais.

Japonų vaikams jų trečiasis, penktasis ir septintasis gimtadieniai yra labai svarbūs. Per šiuos gimtadienius ypatinga ceremonija, vadinama Shichi-Go-San (septyni, penki, trys japoniškai), vyksta šventykloje. Tą dieną gimtadienį švenčiantis vaikas vilki visiškai naują kimono. Dvasininkas jam duoda specialių saldumynų, o po to būna vakarėlis.

Kanadoje gimtadienį švenčiančio vaiko nosis ištepama sviestu arba margarinu. Taip yra linkima laimės ir tikima, kad tai apsaugos jį nuo nesėkmių. Čia taip pat rengiami saldūs šešiolikos metų sulaukusių merginų gimtadienio vakarėliai. Pagrindinis tokių vakarėlių akcentas yra cukrus.

Kinijoje visi savo gimtadienį švenčia Naujųjų metų dieną. Per pirmąjį vaiko gimtadienį šeimos nariai ant grindų aplink jį išdėlioja įvairius daiktus. Pagal kinų tradiciją, pirmasis daiktas, kurį vaikas paims ar palies, pasako kokią profesiją jis vėliau pasirinks gyvenime. Per gimtadienį valgomi makaronai, simbolizuojantys ilgą gyvenimą, kurio linkima. Vaikams kinai dažniausiai dovanoja pinigus.

Korėjoje šimtoji diena po vaiko gimimo yra svarbi šventė. Čia svarbų vaidmenį atlieka raudonųjų pupelių ir ryžių pyragai. Siekiant užkirsti kelią nelaimėms ir užtikrinti, kad vaiką lydės sėkmė ir laimė, keturi raudonųjų pupelių pyragai padedami visuose namo kampuose. Korėjiečiai taip pat tiki, kad ryžių paplotėlius pasidalinus su šimtu žmonių jų vaikas ilgai gyvens. Todėl ryžių paplotėliai nešami ir siunčiami kiek įmanoma daugiau žmonių taip siekiant pasidalinti šventės džiaugsmu.

Pirmasis vaiko gimtadienis čia irgi didelė šeimos šventė. Ant stalo kartu su maistu padedami keturi daiktai: pieštukas, liniuotė, siūlai ir pinigai. Vaikui leidžiama pasirinkti vieną daiktą, pagal kurį pranašaujama jo ateitis. Pieštukas reiškia, kad jis bus puikus mokinys ir studentas, liniuotė žada ilgą gyvenimą, siūlai – bus darbštus ir turės geras rankas, pinigai – bus turtingas.

Meksikoje ir Panamoje gimtadieniui paruošiamas gyvūno pavidalo maišas, vadinamas piñata, prikimštas saldumynų, žaislų ir smulkių monetų. Maišas pritvirtinamas prie lubų. Gimtadienį švenčiančiam vaikui užrišamos akys ir jis bando pasiekti maišą bei jį praplėšti. Jam padeda ir kiti vaikai. Vėliau visi pasidalina ant grindų pabirusias gėrybes. Gimtadienio tortas patiekiamas su ledais, o į vakarėlį kartais pakviečiama net apie šimtą svečių.

Norvegijoje per gimtadienius dažniausiai valgomas šokoladinis pyragas padengtas šokoladiniu glajumi, o taip pat raudona želatina su vanilės padažu. Vakarėlio svečiai žaidžia žaidimą, kurio metu kiekvienas bando „sužvejoti“ jam priklausančią ledų porciją. Čia, kaip ir Danijoje, namus per gimtadienį puošia vėliavos. Kai svarbūs šalies žmonės švenčia savo gimtadienius, Norvegijos gatvėse plevėsuoja vėliavos.

Olandijoje penktasis, dešimtasis, penkioliktasis, dvidešimtasis ir dvidešimt pirmasis gimtadieniai yra vadinami karūnos metais. Per šias šventes vaikai gauna ypatingai dideles dovanas. Gimtadienį švenčiančiam vaikui taip pat padaroma popierinė gimtadienio kepurė.

Rusijoje vietoj gimtadienio torto valgomas gimtadienio pyragas, ant kurio dažniausiai būna išdekoruotas gimtadienio sveikinimas. Vakarėliui dažniausiai būna paruošta virvė, ant kurios sukabinamos dovanos. Kiekvienas vakarėlyje dalyvaujantis vaikas turi pasiekti sau dovaną.

Vietname, kaip ir Kinijoje, visi savo gimtadienius švenčia Naujųjų metų dieną. Metų pradžia laikoma kiekvieno gimtadieniu, mat vietnamiečiai nežino, kurią dieną jie iš tiesų yra gimę. Kiekvienas sulaukęs naujų metų tampa vienais metais vyresnis. Jie sako, kad yra gimę vieno ar kito gyvūno metais pagal kinų mėnulio kalendorių. Vaikams dažniausiai dovanojami pinigai raudonuose vokeliuose.

Vokietijoje gimtadienį švenčiantis vaikas mokykloje niekada negauna namų darbų. Gimtadienio simbolis yra vainikas, kuriame įstatomos mažos žvakutės ir viduryje didelė ilga žvakė, vadinama gyvenimo žvake.

 

gimtadienio-tortas3.jpg

Užsisakykite oro linijų bilietus čia

Susiję straipsniai

5 baisiausios lankytinos vietos 2020 metams

Helovinas už kampo! Tradiciškai ši šventė, turinti Amerikos ir Švedijos ištakas, švenčiama visose šalyse. Nenustebkite jei per Heloviną autobuse susitiksite su ragana ar grįžus namo prie durų sutiksite vaikus, kaulijančius saldainių? Helovino įkvėpti dalinamės penkiomis baisiausioms vietomis, kurias verta aplankyti Europoje ir pasaulyje. Patarimas: skaitykite išjungę apšvietimą! (kad būtų dar baisiau) Paryžiaus katakombos,…

5 populiariausios atostogų vietos atostogoms su vaikais!

Šiemet atostogų planai gali atrodyti kiek kitaip, nei mes esame įpratę, tačiau tikimės, kad jie netrukus grįš į savo įprastas vėžes! Norėtumėte kuo greičiau pasiimti savo vaikus į nuostabias atostogas? Džiaugiamės galėdami suteikti Jums įkvėpimo, nes net jei šiuo metu skristi sudėtinga… ta akimirka, kai vėl laisvai galėsime keliauti, tikrai ateis. #letsmakeitflysoon.  Štai kaip…

5 populiariausi ir dažniausiai užduodami klausimai apie skrydžius su kūdikiu

Ar esate nėščia, o gal jau sėdite su mažyliu ant savo kelių ir svajojate apie nuostabias atostogas? Šiame tinklaraščio įraše raskite visus atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus apie skraidymą su kūdikiu. Geras pasiruošimas yra pusė darbo. Taigi, išnaudokite laisvas minutes ir sužinokite, kokios yra galimybės, ir tai, kaip laisvai galite keliauti su savo kūdikiu. #letsmakeitflysoon.  Kaip skristi su…

5 baisiausios lankytinos vietos 2020 metams

Helovinas už kampo! Tradiciškai ši šventė, turinti Amerikos ir Švedijos ištakas, švenčiama visose šalyse. Nenustebkite jei per Heloviną autobuse susitiksite su ragana ar grįžus namo prie durų sutiksite vaikus, kaulijančius saldainių? Helovino įkvėpti dalinamės penkiomis baisiausioms vietomis, kurias verta aplankyti Europoje ir pasaulyje. Patarimas: skaitykite išjungę apšvietimą! (kad būtų dar baisiau) Paryžiaus katakombos,…

5 populiariausios atostogų vietos atostogoms su vaikais!

Šiemet atostogų planai gali atrodyti kiek kitaip, nei mes esame įpratę, tačiau tikimės, kad jie netrukus grįš į savo įprastas vėžes! Norėtumėte kuo greičiau pasiimti savo vaikus į nuostabias atostogas? Džiaugiamės galėdami suteikti Jums įkvėpimo, nes net jei šiuo metu skristi sudėtinga… ta akimirka, kai vėl laisvai galėsime keliauti, tikrai ateis. #letsmakeitflysoon.  Štai kaip…

5 populiariausi ir dažniausiai užduodami klausimai apie skrydžius su kūdikiu

Ar esate nėščia, o gal jau sėdite su mažyliu ant savo kelių ir svajojate apie nuostabias atostogas? Šiame tinklaraščio įraše raskite visus atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus apie skraidymą su kūdikiu. Geras pasiruošimas yra pusė darbo. Taigi, išnaudokite laisvas minutes ir sužinokite, kokios yra galimybės, ir tai, kaip laisvai galite keliauti su savo kūdikiu. #letsmakeitflysoon.  Kaip skristi su…

Informacija apie šioje svetainėje naudojamus slapukus

Šioje svetainėje naudojami slapukai, kurie leidžia tobulinti mūsų siūlomas paslaugas.

Rodyti daugiau
Visi slapukai Būtiniausi slapukai