Graikija iš arti

Autorius: Raminta Žalkauskaitė | Kelionių manija , 2010, Vasario 05d.

Daugelis lietuvių svajoja nuvažiuoti į Graikiją. Tačiau šalį ir jos kultūrą geriausiai galima pažinti ne tik keliaujant, bet ir kiek nors joje pagyvenant. Keliautoja Akvilė dalinasi savo įspūdžiais apie graikų kultūrinius skirtumus ir gyvenimą Atėnuose.
Rūkymas – antroji religija
Dar prieš metus atvykus į Graikiją jau oro uoste galėjai užuosti cigarečių dūmus, nes rūkyti ten nebuvo draudžiama, o sėdėdamas kavinėje nebūtum radęs nei vieno staliuko, prie kurio nebūtų rūkoma. Pagal 2008 metų Eurobarometro duomenis graikai buvo pirmoje vietoj pagal rūkančiųjų skaičių Europoje – 42% graikų rūko. Graikai sako, kad rūkymas jiems – antroji religija.

Atėnuose beveik metus gyvenusią lietuvę čia nemaloniai stebino rūkalių nesupratimas, kad nerūkančiam žmogui gali nepatikti dūmai, kad tai pavojinga sveikatai, ypač mažų vaikų. Pasak jos, Lietuvoje rūkantieji dar ir prieš draudimo rūkyti įsigaliojimą būdavo supratingesni ir atsiklausdavo, ar galima užsirūkyti, ypač atėję į svečius. Čia galima pamatyti ir rūkančių nėščiųjų.

Graikai buvo įpratę rūkyti bet kur – universitete, darbo vietose (klientai turi palaukti, kol jie baigs cigaretę), banke, parlamento nariai posėdžio metu ir net televizijos laidų vedėjai eteryje. Jie net nesivargindavo palikti savo darbo vietos, nors balkonas būtų ir visai šalia.

Tiesa, nuo 2009 liepos 1d. šioje šalyje įsigaliojo rūkymo viešose vietose draudimas. Juo dauguma graikų buvo baisiai nepatenkinti ir teigė, kad šio draudimo niekas nesilaikys. Tokių bandymų jau yra buvę ir anksčiau, tačiau graikai jų nepaisė, o ir valdžia įstatymo galiojimo neužtikrino – nebuvo skiriama baudų ar kitaip baudžiama draudimo nesilaikančių asmenų.
Stebinantis eismas keliuose
Keliaudami automobiliu Graikijoje, būkite pasirengę netikėtumams. Eismas šioje šalyje – išskirtinis. Vairuojant čia labai svarbu laikytis saugaus atstumo, nes graikai nemėgsta rodyti posūkio signalo. Jie dažnai suka pamiršę apie tai įspėti važiuojančiuosius iš paskos. Jei automobilis priešais jus staiga pradėjo signalizuoti avarinėmis šviesomis, tai nebūtinai reiškia, kad vairuotoją ištiko bėda. Jis gali tik įspėti, kad atliks staigų manevrą. Čia taip pat yra viena keista taisyklė. Nacionalinio kelio dešinėje pusėje esančią ištisinę juostą kartais reikia kirsti. Taip elgiamasi tuomet, jeigu iš paskos dideliu greičiu atvažiuoja automobilis. Važiuojantis lėčiau privalo pasitraukti į kelkraštį ir skubantįjį praleisti.

Ženklų Graikijoje aiškiai trūksta. O jei ir yra, nebūtinai juos galima pastebėti. Nesvarbu, kad kelio ženklas apaugęs krūmais, kad vietiniai prekeiviai jį uždangstė drabužiais, kad kaimuose jaunimas ženklus persuka į kitą pusę, – su policininkais nepasiginčysi. Jeigu ženklas stovi, nors ir paslėptas, reikia jo paisyti. Nors iš tiesų vairuotojams kelio ženklai nelabai čia ką reiškia, jei ir stovi ženklas „50”, važiuojama ne mažiau 90 km/h.

Galite būti nubausti už tai, kad nepaisėte ženklo, kurio reikšmės neįmanoma suprasti. Už tai, kad nepasitraukėte į šoną, kai jus pasivijo greičiau važiuojantis automobilis. Ar tiesiog už tai, kad esate turistas.

Bene įspūdingiausias graikų „išradimas“ – pasibaigus vienpusio eismo keliui, staiga atsiradę draudžiamieji ženklai visomis kryptimis. Jei senamiestyje vienpusio eismo kelio gale atsitrenkėte į tris „plytas“ ir nebegalite judėti nė viena kryptimi – nenustebkite, Graikijoje tai yra įprasta.

Statyti automobilį Graikijoje galima bet kur ir bet kaip. Draudžiančių statyti ženklų ten beveik nėra, stovėjimo aikštelių taip pat nedaug. Dar būtina žinoti, kad graikai mėgsta sustoti viduryje kelio, užblokuodami eismą, ir nueiti apsipirkti ar paplepėti su draugu. Ir kol nebaigs reikalų, graikas nepajudės iš vietos.
Graikų geografijos žinios
Dauguma graikų, net ir pakankamai išsilavinusių, nelabai žino, kur yra Lietuva, neskiria jos nuo Latvijos, tik spėja, kad mūsų šalis jau yra Europos Sąjungoje. Apie Lietuvą jie gali būti ką nors girdėję daugiausiai dėl jų šalyje žaidžiančių mūsų krepšininkų.

Graikai nelabai važiuoja į užsienį, daugiausia keliauja šalies viduje. Gyvenant tokioje gražioje šalyje kaip Graikija tai galima suprasti. Tačiau iš šalies stebint šalies politiką, ekonomiką, žmonių mentalitetą, ekologijos ir tvarkos supratimą, situaciją keliuose Lietuva, lyginant su Graikija, visai neblogai atrodo, ir kai kuriuose srityse yra daug labiau pažengusi už graikus.
Saugumas Graikijoje
Graikijoje galima jaustis daug saugiau nei mūsų šalyje. Šioje šalyje galima pamatyti lauke priešais duris dėžėse visai nakčiai paliktus gana brangius daiktus. Taip pat saugiai galima jaustis ir paplūdimyje ir visai ramiai palikti rankinę su pinigais, dokumentais, fotoaparatu ir eiti maudytis ar žaisti tinklinį kažkur toliau nuo savo daiktų.

Lankytinos vietos