Grapos, šparagų ir keramikos lobiai – Bassano del Grappa

Autorius: Italija.lt , 2009, Rugpjūčio 05d.

Toli nuo turistų pramintų kelių, kalno, lyg milžino, paunksmėje ramiai snaudžia nedidukas Bassano del Grappa. Net ir vidurvasario šeštadienio popietę gatvės apytuštės, niekas niekur neskuba, nebruzda atvykėliai su žemėlapiais rankose. Tai kodėl gi mes čia?

Susižavėjimas neišpasakyto grožio keramikos gaminiais: pasakiškais stalo servizais, dekoratyvinėmis lėkštėmis ir kitais keraminiais namų dekoravimo objektais, mus kvietė pasižiūrėti kur gimsta šie šedevrai. Iš tiesų tai Bassano del Grappa garsėja keturiais dalykais: minėtąja dekoratyvine keramika, šparagais, senoviniu  Paladžio projektuotu mediniu tiltu ir, kaip leidžia spėti, miestelio pavadinimas – grapa (italų tradicinis stiprusis alkoholinis gėrimas). Bet apie viską iš eilės.

Kaip ir daugelyje šiaurės Italijos vietų, Monte Grappa kalno papėdėje pirmosios bendruomenės įsikūrė dar prieš mūsų eros pradžią. Vėliau kaip ir kitos aplinkinės gyvenvietės būsimasis Bassano, seniau turėjęs kitokių vardų, priklausė įvairių didikų šeimų valdžiai. Padovos, Veronos ir galiausiai Venecijos miestai paeiliui valdė šią nedidelę teritoriją. Ligi šiol miesto architektūrinis veidas atspindi savo šlovingą ir klestinčią praeitį.

Karai su Napoleonu, o vėliau ir I -as bei II – as pasauliniai karai, Bassano del Grappa istorijoje paliko ryškius randus. Kai kurie gyventojai ligi šiol prisimena II Pasaulnio karo metus, kai ant Monte Grappa kalno buvo išžudyti 500 rezistencinio judėjimo kovotojų, 600 išvežta į darbus. O 31 partizanas be gailesčio pakartas miestelio gatvėse.

Tiesa, nacių viešpatavimo metais miestelis iš Bassano Veneto buvo pervadintas į Bassano del Grappa.

Pats įspūdingiausias Bassano architektūrinis paminklas – Senasis tiltas (Ponte Vecchio). Jau daugiau kaip 8 amžius trunka žūtbūtinė tilto kova su Brentos upės potvyniais ir kitomis stichijomis. Daug kartų sunaikintas ir tiek pat atstatytas, tiltas miestiečiams simbolizuoja jų  pačių tvirtybę. Tokį, kokį pamatytumėte dabar, tiltą suprojektavo garsusis italų architektas Palladio (1569). 64 m ilgio, 8 m pločio tiltą po to, kai traukdamiesi jį sugriovė naciai, nedelsiant atstatė „Alpini“ (vienas iš Italijos kariuomenės būrių, garsėjantis drąsa ir atsidavimu Tėvynei). Todėl dabar tiltas turi du vardus „Ponte dei Alpini“ arba „Ponte Vecchio“. Aplink žavų, senove dvelkiantį ir labai romantišką statinį susispietę kadaise turtingiausių šeimų namai, ligi šiol žavi kiekvieno akį, savo autentiškumu ir neišblėsusia prabanga.

Kaip jau minėjome į Bassano mus atvedė susižavėjimas keramikos dirbiniais. Viduramžius siekiančios tradicijos ligi šiol garsina šį nedidelį miestelį. Neveltui čia įsikūręs ir keramikos muziejus. Trumpą muziejaus ekspozicijos santrauką galite išvysti ir  senamiestyje įsikūrusių parduotuvėlių vitrinose, kurias puošia įspūdingi keraminiai indai ir kiti gaminiai.

Ankstyvą pavasarį į Bassano del Grappa suplūsta skaniausių baltųjų šparagų mėgėjai, nes būtent čia šeimininkės juos moka gaminti, kaip sakoma, šimtu įvairiausių būdų. Miestelyje vykstančios šventės metu, galima pasmaguriauti apvirtų, skrudintų ir kitokiais būdais pagamintų šparagų su vietos baltuoju vynu.

Ir, kaip sakoma, kad kelelis nedulkėtų – 50 g „degtinėlės“. Bassano del Grappa garsėja senomis tauriojo gėrimo – grapos gamybos tradicijomis. Prie tilto įsikūrusiose krautuvėlėse, galėsite įsigyti pačiose įvairiausiose pakuotėse supilstytų šio stipriojo gėrimo egzempliorių. Tik žiūrėkite – neprisiragaukite!