Greta pavojaus ir ramybės

Autorius: Valdas Lopeta | Alfa.lt , 2008, Birželio 07d.

Trinidadas ir Tobagas – nedidelė Karibų jūros valstybė, kurią lietuviai geriausiai atsimena po praėjusio pasaulio futbolo čempionato. Naujokė Trinidado ir Tobago rinktinė ten žaidė puikiai ir nusipelnė ypatingo mūsų komentatorių bei futbolo mėgėjų dėmesio. Tiesą pasakius, būtent tai ir suviliojo mus atidžiau patyrinėti šios šalies gyvenimą.

Nesvarbu, lėktuvu ar laivu bandysite pasiekti Trinidado salą – greičiausiai teks apsilankyti valstybės sostinėje Port of Speine. Pavadinimas signalizuoja, kad čia turėtų būti Ispanijos uostas, tačiau ispanų užkariautojai jau seniai pamiršti, o šalis gyvena savarankišką ir draugišką gyvenimą.

Pragaras ir rojus

Abi didžiosios salos yra tarsi skirtingi poliai. Trinidadas turėtų būti pakrikštytas minusu, nes čia gyventi nėra saugu, ypač Port of Speine. Apie tai jums primins kelionių knygos, reklaminiai lankstinukai ir netgi patys salos gyventojai. Salos laikraščiai kasdien rašo apie naujas mirtis. Dažniausiai tai gaujų susirėmimuose žuvę jaunuoliai, tačiau sutemus gatvėmis nevaikšto net drąsiausi miestiečiai – niekas nenori patekti į kryžminę susišaudymų ugnį.

Tokia reputacija gali išgąsdinti keliautojus, tačiau kiekviena lazda turi du galus. Praleidome Port of Speine beveik savaitę ir galiausiai pajutome, kad šitame mieste yra daugiau, nei nusikaltimai ir susišaudymai.

Čia yra gyvų gatvių, kuriose dienomis zuja linksmi žmonės, o pavakary iš įvairių kompanijų pasipila kostiumuoti vadybininkai. Taip pat galima išvysti prižiūrimų parkų, išgirsti smagios muzikos, paragauti ryklienos ir rasti geros nuotaikos naktiniuose klubuose. Jei patys primygtinai neieškosite nelaimių, Port of Speinas po kelių dienų pradės netgi patikti.

Kiti Trinidado salos miesteliai yra vienas į kitą panašūs ir šiek tiek nuobodūs. To nepasakysi apie kitą didžiąją valstybės salą Tobagą, kur kiekvienas miestelis turi kažką ypatingo ir unikalaus. Tiesą pasakius, Tobage tik Skarborou gali būti pavadintas miestu, nes turi keletą bankų, autobusų stočių ir kruizinių laivų uostą. Visa kita – tiesiog maži smagūs kaimeliai, išsimėtę Karibų jūros bei Atlanto vandenyno pakrantėje.

Tobagas populiarus dėl savo idealių paplūdimių ir laisvo gyvenimo būdo. Atvykus keltu iš nesaugaus ir triukšmingo Trinidado, čia tiesiog negali atsistebėti kontrastais: žmonės šurmuliuoja gatvėse iki paryčių, aplink liejasi muzikos garsai ir „Carib“ alus, o kartais galima pamatyti žmonių, kurie parke net sutemus nesibaimina išsitraukti iš kuprinės nešiojamąjį kompiuterį. Trinidade tai būtų beprotiška idėja, o čia – kasdienybė.

Svetingas tautų katilas

„Pagarba, žmogau!“, – šūkteli dredais pasipuošęs vaikinas ir ištiesia kumštį. Tai daugeliui Karibų jūros valstybių būdingas pasisveikinimas – kumščiai sutrenkiami vienas į kitą ir vėliu pridedami prie širdies. Užsitarnauti vietinių gyventojų pagarbą Tobage nesunku, užtenka trumpai pašnekėti ar tiesiog nusišypsoti ir jau esi draugas.

Abiejose salose daugiausiai sutiksite tamsaus gymio žmonių, tačiau iš tiesų Trinidade ir Tobage verda tikras tautų katilas. Ispanų, prancūzų ir britų įtakoje nuolat buvusios salos tapo gera vieta tabako ir kakavos plantacijoms, į kurias buvo vežami vergai iš Afrikos. Panaikinus vergovę, anglai čia įkurdino išeivių iš Indijos, tarp jų įsimaišė ir kinų prekybininkų, o greta salų atradus naftos, į šalį atvyko verslininkų iš Europos ir kitų pasaulio šalių.

Bus ką veikti

Ši valstybė daugiausiai turistų sulaukia metų pradžioje, kai abiejose salose vyksta spalvingi karnavalai, tačiau ir kitu metų laiku nebus kada nuobodžiauti. Trinidade galima aplankyti spalvingų paukščių rezervatą, keistą asfalto ežerą, kur iš gelmių iki šiol veržiasi kunkuliuojanti smala ar kovo – balandžio mėnesiais pamatyti milžiniškus Atlanto pakrantėje perinčius vėžlius.

Tuo tarpu Tobagą likimas apdovanojo paplūdimiais ir ramybe. Čia gyvena vos 5 proc. visų šalies gyventojų, todėl nenuostabu, kad saloje yra daug vietų, kur gali pasijusti tikrai vienišas. Netgi kai kurie paplūdimiai atrodo taip, tarsi metus nebūtų matę turisto kojos.

Salos paplūdimiuose dažniausiai galima sutikti turistų iš Didžiosios Britanijos. Jiems čia tikras rojus: gaivi jūra ir švelnus smėlis, gyvybės pilnas ir nardytojus viliojantis vandenyno dugnas, palyginti nedidelės kainos (pavyzdžiui, viešbučio kambarys sezono pabaigoje kainuoja apie penkiasdešimt litų). Net eismas čia vyksta taip, kaip anglai yra įpratę – kaire kelio puse.

Į Tobagą atvykusi turistų masė nukreipiama į pietinėje salos pusėje esančius paplūdimius, o individualūs keliautojai siekia nuvykti iki šiaurinės salos dalies, į Kastaros, Šarlotevilio ar Speisaido miestelius. Mes pasirinkome Kastarą ir tikrai nesigailėjome – iš šio miestelio buvo galima lengvai aplankyti visas įdomias salos vietas, o gyvenimas buvo panašus į egzotiškas atostogas kaime.

Nori bananų? Eik į sodą ir nusiskink. Užsimanei mangų? Netrukus vienas prisirpęs vaisius nukris kaip tik tau po kojomis. Pritrūko draugijos? Štai tau šuo, du katinai, du ožiai ir krūva vištų, tupinčių medžiuose. O kur dar driežiukai, vabalai, uodai, skruzdės… Visi čia gyvena savo gyvenimą ir ramiai priima atvykėlius.

Keletas triukų, keliaujant Trinidade ir Tobage

Sakoma, jog metų pradžioje vykstantys karnavalai būna ypač spalvingi ir verti dėmesio, tačiau jei specialiai į juos nesitaikėte, geriau į salas atvykite kovo – gegužės mėnesiais. Sezonas tuo metu jau artėja į pabaigą ir dangų vis dažniau prakiurdo debesiukai, bet kainos kanda daug mažiau.

Trinidade geriausia transportuotis su maršrutiniais autobusais, taip už porą litų galima perskrosti kone visą salą. Tobago salą apvažiuoti smagu nuomotu automobiliu. Taip daug patogiau, nes autobusai čia ypač reti. Vienai dienai automobilis kainuos apie 80 litų, tad jei esate keturiese, ši kaina bus visiškai priimtina, o per dieną spėsite pamatyti beveik visą salą.

Abiejose salose nereikia prarasti budrumo. Tobagas ramesnis, bet ir čia turistas lieka turistu, o Trinidade apskritai yra vietų, kuriose geriau nesirodyti. Paklauskite apie tai vietinių ir jie mielai pasidalins informacija apie tai, kur būti saugu, o kur geriau nekišti nosies.

Iš Trinidado į Tobagą ir atgal keliauti galima su milžiniškais, kelis šimtus žmonių talpinančiais keltais, kurie kursuoja dukart per dieną į abi puses (16 litų į vieną pusę, trys valandos). Tiesa, savaitgaliais keltus užgula į Tobagą pasilinksminti skubantys trinidadiečiai, tad bilietų rezervacija geriau pasirūpinti iš anksto. Dar tarp salų kursuoja lėktuvai, bet jie dar labiau užkimšti ir gerokai brangesni.

Abiejų salų gyventojai kalba angliškai, bet su tokiu akcentu, kad kartais jų tiesiog neįmanoma suprasti. Tad jei klausiate kelio ar prašote pagalbos, geriau kelis kartus perklauskite, nei pasitikėkite savo klausa, nes išgirdus „štreideštryt till nekštun“ kratinį ne visada bus aišku, kad jums pasiūlė eiti tiesiai gatve iki sekančio posūkio.

Ragaukite šio deserto po truputį. Kartais jis gana aštrus, kartais saldus kaip nežemiškas nektaras, tačiau jis tikrai vertas dėmesio ir susižavėjimo. Čia verta praleisti savo kitokias, smagias, nuotykių ir geros kompanijos kupinas atostogas.

Alfa.lt logo1-1.gif