Idėjos vasaros savaitgaliams: lietuviškos pilys Baltarusijoje

Autorius: Parengta pagal xteam.lt informaciją , 2010, Birželio 17d.

Baltarusijos ir Lietuvos istorija turi daugybę sąsajų. Šioje geografiškai artimoje, tačiau politine ir ekonomine prasme nutolusioje, šalyje galima rasti nemažai Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kunigaikščiams priklausiusių pilių ar jų griuvėsių, aplankyti kitas su Lietuvos istorija susijusias vietas. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad kelionei į Baltarusiją Lietuvos piliečiams reikalinga šios šalies viza.

Dar XIII a. Lietuvos karalius Mindaugas prisijungė kai kurias baltarusių kunigaikštystes. Nuo to laiko beveik šešis šimtus metų abiejų valstybių istorija buvo neatsiejama, o abi tautos darė viena kitai didelę kultūrinę įtaką. Nemaža dalis šiandieninės Baltarusijos žemių priklausė Lietuvos didikams. Ten stovėjusios pilys ir dvarai turėjo didelę gynybinę ir administracinę reikšmę. Deja, šiandieną iš kai kurių jų telikę griuvėsiai, o kitos tik dalinai restauruotos.

 

Lyda

1323 m. Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas Lydoje pastatė pirmąją pilį, kuri turėjo didelę gynybinę reikšmę ir buvo Lietuvos gynybinių pilių (Naugarduko, Krėvos, Medininkų, Trakų) linijos dalis. Lydos pilis priskiriama viduramžių ankstyvųjų aptvarinių gardinių pilių tipui. Vytauto laikais ji taip pat buvo labai garsi. 1710 m. per karą su švedais Lydos pilis buvo sudeginta. Sovietiniais laikais ji buvo įtraukta į restauruojamų objektų sąrašą. 1980 m. restauruota, tačiau tik iš išorės.

 

Naugardukas

Pirmoji medinė Naugarduko pilis buvo pastatyta Rusios kunigaikščių XI a. XIII a. pradžioje Naugarduko žemes užėmė Lietuvos kunigaikštis Erdvilas. Vėliau jos perėjo Lietuvos karaliaus Mindaugo sūnaus Vaišvilos žinion. Yra versijų, kad būtent Naugarduko pilyje buvo karūnuotas Mindaugas ir čia buvusi pirmoji Lietuvos sostinė. Mūrinė pilis pastatyta Vytauto Didžiojo valdymo laikais.

1422 m. karalius Jogaila šioje pilyje susituokė su ketvirtąja savo žmona Sofija Alšėniške. Pilis priklausė Lietuvos didikų Goštautų giminei. 1426 m. čia buvo sušauktas Lietuvos bajorų seimas, vykdavo bajorų suvažiavimai ir pasilinksminimai. Naugarduko pilies liekanos stūkso ant kalvos, iškilusios 317 m. virš jūros lygio. Piliakalnis vadinamas Mindaugo kalnu. Šalia esantys katalikų koplyčia ir vienuolynas pastatyti XVII a.

 

Miras

Miro (arba Myriaus) pilis turėjusi mažesnę politinę reikšmę, buvusi daugiau bajorų pasilinksminimų ir pramogų vieta. Neretai ji buvo vadinama „mažąja Varšuva“. Gotikinis pilies kompleksas pradėtas statyti XV a. pabaigoje, o Radvilų giminė ją baigė statyti renesanso stiliumi. Šalia buvo pastatyti trijų aukštų rūmai. Per karus su Napoleonu pilis labai nukentėjo ir tik XIX a. pabaigoje pradėta atstatinėti. Tuo laiku suformuotas ir parkas. Pilies ansamblis yra įtrauktas į UNESCO kultūros paveldo sąrašą.

 

Nesvyžius

Nesvyžiaus pilis kadaise priklausė Radvilų giminei. Ši vieta buvo nepaprastai svarbi ir valstybės

vidaus gyvenime. Radvilos darė didelę įtaką karaliui Žygimantui Augustui. 1551 m. karaliaus valia į Nesvyžių buvo perkeltas saugoti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės archyvas.

Renesanso stiliumi statyta pilis smarkiai nukentėjo XVIII a. pradžioje per karą su Švedija. Po šio karo Radvilos iš esmės atstatė Nesvyžiaus pilį, kuri jiems priklausė iki pat 1939 m. Į pilies kompleksą įeina 1587-1603 m. pastatyta Kristaus kūno jėzuitų bažnyčia. Tai viena pirmųjų barokinio stiliaus bažnyčių Rytų Europoje, jos autorius – italas G.M.Bernardori. Bažnyčioje, Radvilų kriptoje, palaidoti 72 šios šeimos nariai. Taip pat galima pamatyti vėlyvojo baroko freskas (1760 m.) ir 1583 m. Venecijos meistrų sukurtą Nukryžiuotojo Jėzaus altorių.

 

Krėva

Didžiojo kunigaikščio Gedimino laikais (1316-1341 m.) pastatyta Krėvos pilis – tai viena iš LDK gynybinės linijos mūrinių pilių. Krėvos pilis, kurią valdė Gedimino sūnus Algirdas, susijusi su dviem lemtingais Lietuvos istorijos faktais. 1382 m. Krėvoje Algirdo sūnus Jogaila įkalino kunigaikštį Kęstutį ir jo sūnų Vytautą. Kęstutis ten buvo nužudytas, o Vytautui pavyko pabėgti. O 1385 m. rugpjūčio 14 d. Krėvoje buvo sudaryta Lietuvos ir Lenkijos unija, kuri padėjo pagrindus vieningos valstybės atsiradimui. XIX a. pilis buvo apleista, o per I Pasaulinį karą sugriauta. Šiandien didingą pilies istoriją primena tik griuvėsiai.