Įdomybės apie Italiją ir italus

Autorius: Raminta Žalkauskaitė | Kelionių manija , 2010, Vasario 09d.

Italija – šalis, kuri pakeri ne vieną. Net ir niekada nebuvę Italijoje yra girdėję apie karštą italų būdą ir chaotišką gyvenimo stilių. Kuo įdomūs ir kitokie yra italai?


Italijoje visi vėluoja. Net į rimtus darbus čia normalu vėluoti pusvalandį. Nieko nuostabaus ir vėluojantis arba visai neatvykstantis autobusas.

Dauguma italų drąsiai eina per gatvę degant raudonai šviesai. O vairuotojai kartais net nespaudžia signalo ir sustoja arba ramiai pravažiuoja. Jei nesustoja, nedrausmingi pėstieji tiesiog palaukia viduryje gatvės.

Italai valgo tikrai daug makaronų ir vaisių bei daržovių. Pagal naujausius tyrimus 90% respondentų teigia, jog bent vieną kartą per dieną būtinai valgo makaronų arba ryžių patiekalus ir duoną. 85% respondentų kiekvieną dieną valgo vaisių arba daržovių.

Savaitgalį italai dažniausiai turi tradicinius šeimyninius pietus. Pietūs susideda iš kelių dalių. Italai valgo daug makaronų ir yra įpratę juos greitai susisukti ant šaukšto. Tai būna pirmasis patiekalas. Po to eina antrasis patiekalas ir vėliau dar desertas, pyragaičiai ir pan. Pietūs trunka 2-3 val.

Italijoje nerašytos griežtos taisyklės draudžia išgerti pieno kokteilį ar ką nors saldaus pietaujant. Čia galima sočiai valgyti tik per pietus arba vakarienę. Kitu laiku restoranai net nedirba.

Šioje šalyje ant kiekvieno kampo bariukai ir kavinės. Vaikščiojant po miestą nesunku pastebėti, kad kas antras pastatas su iškaba BAR. Tačiau tyrimai rodo, kad didžioji dauguma italų vis tik pietauja namuose. Tam yra puikios sąlygos, nes pietų pertrauka čia trunka net 2 valandas.

Itališka kava espresso gaminama iš tų pačių kavos pupelių, kaip ir bet kuri kita kava. Tik espresso pupelės apskrudinamos iki tamsumo. Klaidingai manoma, kad šios rūšies kavoje yra didesnis kiekis kofeino, nei kitose. Priešingai, kuo ilgiau skrudinamos pupelės, tuo mažiau kofeino jose lieka. Namuose espresso gaminamas naudojant specialų miniatiūrinį kavinuką, kurį Italijoje galima įsigyti kiekvienoje maisto parduotuvėje. Kava patiekiama mažais kiekiais, labai mažuose puodeliuose.

Italai yra turbūt ilgiausiai studijuojanti tauta Europoje. Dažnai jie studijuoja iki 30 metų. Nors šeima italams labai svarbi, vyrai neretai veda tik 30-35 metų. Iki tol italai dažniausiai gyvena su tėvais.

Italija turi daugiausia policininkų nei bet kuri kita Vakarų Europos šalis. Pagal 2009 metų duomenis, 100 tūkst. gyventojų tenka 571 policininkas. Policijos išlaikymui skiriama 2,1% biudžeto lėšų, o tai Italiją rikiuoja į antrą vietą po Didžiosios Britanijos.

Mafija yra labai didelė Italijos problema, nes ji turi savo žmones vyriausybėje ir kitur. Sicilijoje kiekviename rajone yra po kelis jų atstovus, jie ima duoklę iš parduotuvių savininkų. Mafijos atstovai užsiima narkotikais ir prostitucija. Neapolietiškai mafija vadinama „gomora“.

Italijoje labai daug pašto kontorų, nes italai viską tvarko pašte – turi sąskaitas, laiko pinigus, siunčia siuntinius. Šalyje atsidaryti sąskaitą banke yra palyginti brangu, tad viskas vyksta per paštą.

Italai naudoja medines žaliuzes. Jos integruojamos į namo sieną iš lauko pusės. Jie naktį jas visiškai uždaro ir kambaryje būna visai tamsu bei daug vėsiau.

Europos Komisijos užsakymu atlikti tyrimai rodo, kad italai ES yra didžiausi optimistai vertinant finansinę krizę. Tik 49% italų respondentų tiki, kad blogiausi lakai ateityje, palyginus su 61% kitų Europos šalių atstovų. Tuo pačiu 35% apklausos dalyvių buvo įsitikinę, kad krizė jau pasiekė savo dugną, kai tuo tikėjo tik 28% kitų valstybių piliečių.