Izmiras – ne tik krepšinio gerbėjų dėmesiui

Autorius: Kelionių manija , 2010, Rugsėjo 02d.

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė, visų mūsų džiaugsmui, Pasaulio vyrų krepšinio čempionate Turkijoje žengia į priekį be pralaimėjimų. Su kiekviena pergale, rodos, daugėja ir žalia spalva vilkinčių krepšinio aistruolių Izmiro krepšinio arenoje. Kelialapis į Stambule vyksiantį aštunfinalį jau iškovotas, tad kviečiame ramiai pasižvalgyti po Izmirą.

 

Lankytinos vietos Izmire

Trečiasis pagal dydį Turkijos miestas Izmiras anksčiau buvo vadinamas Smirna. Miesto istorija siekia per 3,5 tūkstančio metų. Vakarinėje Anatolijos pusiasalio dalyje prie Egėjo jūros įsikūręs uostamiestis nuo seno tai buvo svarbus Viduržemio jūros regiono prekybinis centras. Šiandien mieste kartu su priemiesčiais gyvena per 3 mln. gyventojų.

Izmiro simbolis – Laikrodžio bokštas Saat Kulesi, pastatytas XX a. pradžioje.

Besidomintys senosiomis civilizacijomis turėtų aplankyti Archeologijos muziejų, kuriame sukaupti įvairūs radiniai iš miesto apylinkių. Bene didžiausia muziejaus vertybė yra lobynas, kuriame sukaupta juvelyrinių aukso dirbinių kolekcija, taip pat Romos ir Bizantijos epochų aukso ir sidabro monetos.

Kadaise vakarinėje Anatolijos pusiasalio dalyje karaliavusių romėnų pėdsakus galima aptikti antikinėje Agoroje, kur šiuo metu įkurtas muziejus po atviru dangumi. Tai – buvusi romėnų turgaus aikštė, kaip manoma, įrengta II a. Iki šių dienų išlikusios korintinės kolonos, bazilikos griuvėsiai.

Ant Pagos kalno stūksanti Aksomo pilis (Kadifekale) siūlo nepakartojamą miesto panoramos ir Izmiro įlankos vaizdą. Šioje vietoje gyvenvietę įkūrė Aleksandro Makedoniečio vadovaujami graikai, vėliau ji buvo perstatyta romėnų, genujiečių, Osmanų.

Norintys pažinti tikrąją Turkiją turėtų nepraleisti progos apsilankyti istoriniame Kemeralti turguje (Bazaar), kur galima įsigyti vietinių rankdarbių ir tradicinių turkiškų suvenyrų. Be abejo, reiktų nepamiršti, kad derybos Turkijos turguje – būtinos!

 

Antikinės įžymybės

Izmiro apylinkėse gausu įdomių archeologinių vietovių. Viena jų – tai senovės graikų įkurto Efeso griuvėsiai, nors pasak legendos, miestą įkūrusios amazonės – karingųjų moterų gentis. Apie 1000 m. pr. Kr. įkurtas miestas romėnų laikais tapo svarbiu uostu. Efesas nuo Izmiro nutolęs apie 70 km.

Efese būta turgaus, bibliotekos, viešųjų namų, šventyklų. Klestėjimo laikais Efese gyveno apie 200 000 gyventojų. Spėjama, jog Efese savo paskutiniuosius gyvenimo metus praleido Švč. Mergelė Marija, globojama Šv. Jono Evangelisto.

Viena svarbiausių Efeso įžymybių – amfiteatras, kuriame tilpdavo apie 25 000 žiūrovų ir iki šių dienų rengiami koncertai. II a. statytos Celso bibliotekos pastato fasadas tapo Efeso archeologinės vietovės simboliu.

Efese taipogi stovėjo Artemidės šventykla – vienas iš septynių Antikos pasaulio stebuklų. Iš marmuro ir kalkakmenio III a. pr. Kr. pastatyta šventykla buvo skirta graikų mėnulio deivei ir gyvūnų globėjai Artemidei. Šventyklos, kuri buvo kur kas didesnė už Atėnų Partenoną, skliautus rėmė apie 120 masyvių kolonų. Iki šių dienų archeologinėje Efeso vietovėje išlikusi viena kolona ir žymiosios šventyklos pamatų likučiai.

Maždaug už 100 km nuo Izmiro galima aplankyti istorinio Pergamo miesto griuvėsius. Šis miestas buvo III-II a. pr. Kr. klestėjusios Pergamo karalystės centras. Miestas garsėjo savo biblioteka, kurios pagrindinis turtas buvo per 200 tūkstančių pergamento ritinių. Šiandien Pergame galima išvysti antikinį amfiteatrą ir didžiulį akropolį.