Japonija – patogi svajonė (II dalis)

Autorius: Vytautas Bukauskas , 2010, Vasario 24d.

Taip pat skaitykite pirmąją pasakojimo dalį:

Japonija – patogi svajonė (I dalis)

 

Maistas, dėl kurio skonio nesiginčijama, arba sašimi lietuviškai

 

Maistas, svarbi kelionės po Japoniją dalis. Pirmiausiai teks pramokti valgyti pagaliukais. Visa kita, viskas pasakyta patarlėje „dėl skonio nesiginčijama“. Arba pasiseks, arba vargsite. Kas mėgsta jūros gėrybių maistą ir japonišką virtuvę, apsidžiaugs ir prisivalgys skaniausių ir šviežiausių suši, sašimi ir kitų mažai žinomų ar net nematytų patiekalų.

Geriausias ir šviežiausias suši yra didžiausiame pasaulyje žuvų turguje, esančiame Tokijo – Tsukidži (Tsukiji). Įdomu. Verta apsilankyti kiekvienam. Tik čia galima pamatyti minias žmonių, laukiančių savo eilės patekti į mažytį restoranėlį. Palaukti tikrai verta. Yra restoranėlių, kuriuose išsigąsti savo neišmanymo, kur viskas taip japoniška, pradedant meniu, kad neaišku, kas tai, su kuo ir kokiu eiliškumu valgyti.

Alternatyvų japoniškam maistui yra. Čia galima rasti viso pasaulio virtuvių, bet jų nėra daug.  Mažai kinų, indų, italų restoranų. Iš vakarietiško stiliaus pigiausias – MacDonaldas. 

Dienai prasimaitinti gali pakakti apie 20 eurų (70 Lt.) Tuomet geriausia ieškoti mažų užkandinių ne centrinėse gatvėse. Žalia arbata neribotais kiekiais nemokamai patiekiama beveik kiekviename restoranėlyje.

Naudinga žinoti

Dauguma kavinių ir restoranų per pietų metą (nuo 12 iki 14 val.) turi spec. pasiūlymų – galima papietauti už 1000 ¥ – 1500 ¥ . Vakare bus brangiau – nuo 2500- 3000 ¥ ir daugiau. Alus restorane apie 400-600 ¥ , kokteiliai nuo 700 ¥  ir daugiau. Kavos puodelis nuo 300 ¥, bandelės – nuo 300 ¥.

Bet yra pigesnis būdas – čia visur yra maisto parduotuvių – kai kurios veikia visą parą – ten galima rasti onigiri (labai skanus dalykas – ryžiai su įdaru, pvz. žuvis ar ikrai, įvynioti į nori, džiovintų dumblių lapą. Onigiri kaina nuo 150¥ iki 300¥ , sumuštiniai – apie 250-300 ¥. Kai mes keliavome, per pietus užtekdavo užkąsti pora onigiri ir arbatos ar kito gėrimo (jie parduodami ir šalti, ir karšti  mažuose buteliukuose. Kava, įvairiausia arbata, kiti gėrimai. Jų kaina nuo 100¥ iki 200¥ .

Yra ir japoniškų mažų užkandinių – ten parduodami ramen (sriuba iš ilgų makaronų, daržovių, truputis mėsos), soba (grikių makaronai su sojų padažu) ir panašių dalykų. Tai gali būti labai sotūs ir skanūs pietūs.  Jų kaina nuo 600 ¥ iki 1000 ¥. Vakarui namo galima nusipirkti bento arba suši rinkinį. Bento (tai paruošto maisto rinkinukas – ryžiai, žuvis, daržovės) kaina nuo 600 ¥ iki 1500 ¥. Suši arba sasimi (žalia žuvis be ryžių), arba rolu rinkinys kainuoja nuo 1000 ¥ iki 2000 ¥. Jei kartais nusibostų japonų maistas, galima pasiruošti ką nors namie – produktų rinkinį vienam galima įsigyti maždaug už 1000 jienų.

Kalnų namelyje ant Fudzijamos padarėme kulinarinį atradimą. Tiksliau, japonai mūsų kuprinėse atrado lietuviško maisto privalumų. Už lango spaudė – 20°C šaltis ir uraganinis vėjas. Paprastoje kalnų trobelėje glaudėsi 50 japonų keliautojų ir alpinistų. Laukdami pirmosios naujųjų metų saulės patekėjimo, šventėme senųjų metų palydėtuves. Trobelės šeimininkai sukosi kaip įmanydami, ta proga vaišindami svečius įprastais ir šventiniais patiekalais, pildami alų, vyšnių vyną ir sakę, stalas vaišino stalą. Mes papjaustėme juodos duonos ir rūkytų lašinių. „Sašimi lietuviškai“ ir pavaišinome artimiausius kaimynus. Po pusvalandžio neliko 2 kg lašinių ir kepalo juodos ruginės duonos. „Kampai “ *, japonai kėlė tostus už naują sašimi rūšį. „Geras“ gyrė „Trejas devynerias“. 

* Kampai – japoniškai „į sveikatą“.


Japoniški pasaulio stebuklai

 

Laimės paslaptis – tai sugebėjimas gėrėtis visais pasaulio stebuklais (Bruno Ferrero)  

 

Ką pasirinkti pažiūrėjimui, priklauso ne tik nuo norų, bet ir nuo metų laiko, ir nuo savaitės dienos ir nuo valandos. Mūsų, kaip ir daugelio, pažintis su Japonija prasidėjo nuo Tokijo. Jo apžiūrėjimui reika kelių dienų.  Mieste yra 10 įdomių maršrutų pėsčiomis. Bet geriau dalinai naudotis labai patogiu metro, o turint JR pass – ir geležinkeliu, kuris žiedu juosia miestą.

Geležinkelis nekainuos, o dienos išlaidos metro 400 – 1000¥ . Daug važinėjant geriau įsigyti dienos bilietą už  1000 ¥. Koks tas didžiausias pasaulio megapolis, nemokamai galima pažvelgti iš kelių dangoraižių. Ko gero, įspūdingiausias vaizdas atsiveria iš 240 metrų aukščio, pakilus į Tokijo Metropolitan Government Building. Nemokama 360 laipsnių miesto panorama! Geru oru matyti už 100 km stūksantis Fudzijama. Miesto šviesų ir reklamų jūra ypač įspūdinga naktį.

Ypatingas ekskursinis maršrutas per Tokijo – tai antžeminis Yurikamome maršruto metro. Dangoraižiai, įdomūs pastatai, estakados, tiltai, upės, įlankos, salos. Netoliese yra įsikūręs mokslo ir inovacijų muziejus, kuriame galima pamatyti ir pramokus japonų kalbos pašnekėti su robotu ASIMO ir jo drauge :)  Pailsėti po ilgo skrydžio arba ilgos dienos galima geriausiame Tokijo viešame onsene (karštosios versmės) Ooedo-Onsen-Monogatari. Tai tarsi savotiškas japoniškų pirčių pasaulis.

Lankantis Japonijoje negalima neišmėginti onsenų. Tai ne tik malonumas, bet ir svarbi japonų kultūros dalis. Pats įspūdingiausias yra rotemburo – onsenas po atviru dangumi ir gražiu vaizdu į kalnus arba nuo jų arba vaizdu į jūrą. Ypač gražu, kai aplinkui raudoni momidzi klevų lapai arba sniegas. Tame grožyje pasireiškia ir spartietiška japonų natūra. Hakonėje lankėmės tokiame onsene sausio mėnesį. Lauke apie 0°C, pro belapes medžių šakas romantiškai švietė mėnulio pilnatis. Japonai lauko duše prausėsi su mažais vaikais.

Per 8 valandas traukinys mus nugabeno už 1500 kilometrų į kitą Japonijos kraštą, Ibusuki kurortą su labai maloniu klimatu ir garsiais natūraliais juodo karšto smėlio pliažais, vadinamais sunamushi onsen. Norint pamatyti, kuo garsus Tokio miestas ir  Japonija, vieną dieną reikia atsikelti labai anksti. Tsukiji, didžiausias pasaulyje žuvų turgus, kur prekiaujama 450 jūros gėrybių rūšių iš 60 šalių, pradeda darbą labai anksti. Geriausiai ten apsilankyti nuo 5:30 iki 9:00 ryto. Nuo 05:00 iki 06:15 vyksta garsusis tunų aukcionas. Turgaus lankymas nemokamas. Pusryčiai turguje. Čia pats šviežiausias sušis.

Tokijuje yra daug parkų ir sodų. Kadangi buvo sekmadienis, pasirinkame Yoyogi Park. Ten sekmadieniais renkasi įdomiai apsirengę gotai, Lolita, garsiosios fruits mergaitės ir kiti neformalai. Įspūdinga. Yoyogi parke yra didelė šventykla – joje galima pamatyti tradicines japonų vestuves.

Pats netinkamiausias laikas keliauti Japonijoje yra didžiosios šventės, ypač – pirmoji gegužės savaitė, vadinama „auksine“. Ji „auksinė“ gyvenantiems Japonijoje, nes pagaliau atostogos, bet siaubas keliaujantiems, nes visa Japonija kelyje.

Žiema nėra pats geriausias laikas lankytis Japonijoje. Ypač po Naujųjų Metų, kai beveik visa Japonija atostogauja, net Kyoto geišos ir daugelis šventyklų, muziejų ir kitų įdomių vietų uždarytos. Bet sausio 2 dieną galima patekti prie Japonijos imperatoriaus rūmų ir pamatyti gyvą Japonijos imperatorių, sakantį sveikinimo kalbą.  Tai būna tik du kartus metuose: gruodžio 23-ią, per jo gimtadienį, ir sausio 2-ąją. Tūkstančiai žmonių  susirenka aikštėje priešais rūmus. Visi su nacionalinėmis vėliavėlėmis. Labiausiai neįtikėtina, kaip tie tūstančiai išsiskirsto. Jokios panikos ar spūsties, vienodais atstumais. Taip būna tik Japonijoje. Imperatoriaus rūmai yra pačiame miesto centre, o juos juosia gražus parkas, kuriame visi norintys gali lankytis nemokamai.

Asakusa šventykla, svarbiausia mieste, yra nemokama. Ji labai graži vakare. Vakariniam pasivaikščiojimui pasirinkome Ginza rajoną. Ginza – prabangių parduotuvių rajonas, kur visi didieji prekiniai ženklai turi savo pastatą. Ten yra garsus  Kabuki teatras. Pastatas labai įdomus ir turinys įdomus, bet reikia būti to žinovu ir gerbėju, kitaip užmigsite.

Dar dvi Japonų legendos vertos dėmesio, – tai sumo ir Fudzijama. Sumo turnyrai prasideda rudenį ir vyksta įvairiuose miestuose. Arčiau ringo bilietai kainuos nepigiai, bet einant į rytines varžybas, pigiausias bilietas kainuos 1000 ¥ ir tuomet žiūrovų nebus daug, todėl galėsite lengvai prieiti ir stebėti kovas prie pat ringo. Tai vienintelė vieta Japonijoje, kur galima pamatyti apkūnius japonus.

Galima teigti, kad po Everesto kitas žinomiausias kalnas pasaulyje yra Fudzijama – aukščiausias Japonijos kalnas. Fudzijama yra Japonijos simbolis. Japonai pagarbiai jį vadina Fudzi-san. Jeigu aplankei daugybę įdomiausių Japonijos vietų, bet nematei Fudzijamos, tai pamatei ne visą Japonijos paveikslą. Šiame paveiksle būtinai turi būti šis kalnas su snieguota viršūne. Sniego  nebūna tik liepą ir rugpjūtį. Tai oficialus kopimo sezonas. Per jį į Fudzijamą įkopia didžioji dalis iš apie 400 tūkst. kasmet ten kopiančių. Tai labiausiai kopiamas kalnas pasaulyje.

Fudzijama kopėjams nėra paprastas 3776 m aukščio ugnikalnis. Oras čia labai nepastovus. Tai aukščiausias kalnas saloje, apsuptoje neramių jūrų. Jo šlaituose susiduria trys stiprūs vejai. Jie ypač stiprūs ir atšiaurūs žiemą.

Žiemą kopia tik pavieniai alpinistai. Ypač populiaru kopti per Naujuosius Metus, turint tikslą sutikti pirmąją naujųjų metų saulę. Tai labai japoniška tradicija. Tokių drąsuolių kasmet būna kelios dešimtys. Rizikuoti yra normalu, tačiau niekada nereikia pamiršti, jog kartais pavyksta, o kartais – ne. 

Šiais metais oras buvo ypač atšiaurus. Viršūnėje esanti meterologinė stotis gruodžio 31 – sausio 1 naktį rodė – 44 C ir vėjo gūsius iki 100 km per valandą. Tai ne Arktika tai – Fudzijama. Vėjas kartkartėmis pakeldavo žmogų nuo tako su įsmeigtomis į ledą „katėmis“ ir mesdavo į šalį.   Niekas neįkopė, bet buvo likę vos 170 metrai iki !… Stiprus vėjo gūsis prieš kelias savaites nubloškė nuo Fudzijamos šlaito palapinę su dviem japonų alpinistais.

Pakilus iš Tokijo oro uosto, pro lėktuvo iliuminatorių matyti debesų jūra ir pro ją pūpsanti Fudzijamos viršūnė, kaip 37 Fudzijamos atvaizdas.

 

Žmogaus gyvenimas kupinas laimės dėl to, kad žmogus amžinai laukia, jog netrukus bus laimingas (Bruno Ferrero)

 

Taip pat skaitykite pirmąją pasakojimo dalį Japonija – patogi svajonė (I dalis)

Lankytinos vietos
Kelionių idėjos