Kaip keičiasi pasaulis

Autorius: Raminta Žalkauskaitė | Kelionių manija , 2010, Sausio 13d.

Jei kiekvienais metais vykstate atostogauti į tą pačią salą, gali būti, kad vieną kartą nuvykę jos tiesiog neberasite. Pasaulyje žinoma nemažai vietų, kurioms gręsia nuskendimas po vandeniu ar kiti pavojai. Juos sukelianti klimato kaita yra mokslininkų ginčų objektas, tačiau pastebima vis daugiau požymių, kad globalinis atšilimas nėra aplinkosaugininkų prasimanymas. Ledynai tirpsta ir nors tai gali būti naudinga naftos pramonei, tačiau miestams, kurie gyvena tik iš turizmo, šie pokyčiai gali būti grėsmingi. Tad kaip keičiasi pasaulis ir kokioms vietoms iškyla didžiausi pavojai.

 

Atėnai

Graikijos sostinė kenčia nuo ekstremalios klimato kaitos. Vasarą mieste temperatūra kartais pakyla iki 50 ° C ir daugiau. Toks karštis sukelia miškų gaisrus aplink miestą. O mieste visą laiką tvyro smogas.

Australijos Didysis barjerinis rifas

Dėl kylančios vandens temperatūros žūva daugybė koralų. Šiaip jų gyvenimo trukmė yra apie 20 metų.

didysis-barjerinis-rifas.jpg

 

Bostonas

Jau dabar šiame JAV uoste kylantis vanduo kelią didelį susirūpinimą vietos gyventojams. Didžiausias pavojus gręsia istoriniam miesto rajonui.

Brazilijos atogrąžų miškai

Atogrąžų miškai nyksta ne tik dėl miškų kirtimo. Dėl klimato kaitos čia taip pat lyja daug mažiau nei prieš 10 ar 20 metų. Todėl ir mediena džiūsta, traukiasi ir taip po truputį nyksta.

Floridos pelkynai

Didžiausi JAV subtropikų pelkynai dažnai yra semiami vandens. Kylant vandens lygiui daugybė retų gyvūnų buveinių bus sunaikinta.

Kalifornijos pakrantė

Per pastaruosius metus žiniasklaida nuolat praneša apie miškų gaisrus ir žemės drebėjimus Kalifornijoje. Dėl siauros pakrantės kylanti nuolatinė potvynių grėsmė daro šią pakrantę ypatingai pažeidžiamą.

kalifornija.jpg

 

Maldyvai

Globalinis atšilimas kelia pavojų šio salyno vandenų koralams. O šiai salų valstybei gręsia paskendimas po vandeniu. Maldyvai yra žemiausia šalis pasaulyje, kurioje maksimalus natūralus žemės lygis yra 2,3 m virš jūros lygio. Per pastarąjį šimtmetį jūros lygis pakilo apie 20 cm, jei jis toliau kils iškils grėsmė Maldyvų egzistavimui. Vos 1 m aukštyje virš jūros lygio esančios salos tiesiog grimzta į vandenį.

Malta

Šioje saloje kyla problemų dėl geriamojo vandens. Kylantis jūros vanduo skatina druskos atsiradimą geriamojo vandens rezervuaruose. Jau dabar 50% geriamojo vandens turi būti paruošiama naudojant brangius vandens gėlinimo įrenginius.

malta.jpg

Ispanija

Ispanijos regionas Mazarron yra labai populiarus tarp poilsiautojų. Tačiau dėl kylančios temperatūros ir didėjančios drėgmės manoma, kad ateinančiais metais šiame regione atsiras maliariją nešiojančių uodų.

Naujasis Orleanas

Šis miestas jau yra nukentėjęs nuo uragano „Katrina“ (2005 m.), kuris nuplovė užtvanką tarp Misisipės upės ir miesto. Nauji potvyniai kelia dar didesnę grėsmę miestui, nes vanduo galės be jokių kliūčių jį užlieti.

Niujorkas

Šiame uoste vandens lygis nuolat auga. Todėl ekspertai pranašauja, kad stiprus uraganas sukeltų pagrindinių miesto gatvių užliejimą.

niujorkas.jpg

 

Balatono ežeras

Šis ežeras yra labai seklus – vidutinis jo gylis yra 3 metrai, todėl jo vanduo labai greitai sušyla, veikiamas saulės šilumos. Tačiau tuo pačiu vis karštesnės vasaros gali ir visiškai išdžiovinti šį ežerą.

Serengečio nacionalinis parkas

Šiame Tanzanijos nacionaliniame parke gyvūnai yra priklausomi nuo lietaus sezonų, tačiau dėl klimato kaitos jie tampa vis retesni. Be vandens gyvūnai yra priversti migruoti į kitas vietas kartais iš jų išvarydami ten gyvenančius kitus gyvūnus.

Tokijas

Dėl kylančio vandens lygio miesto išsidėstymas prie jūros kelia jam nemažą pavojų. Ypač miesto verslo rajonas gali ilgam atsidurti po vandeniu.

Pietų Azija

Gyventojų perpildytai Gango deltai gręsia vandens lygio kilimas ir ciklonai. Žmonės gali būti priversti migruoti į palankesnio klimato vietas. Tačiau Gango delta – tai viso regiono aruodas. Indijai kils pavojus iš dviejų pusių – sausrų nualinto Pakistano ir užtvindyto Bangladešo.

Kinija

Kinijos urbanizacijos procesas jau prasidėjęs, tačiau besikeičiančio klimato poveikis gali jį dar labiau sustipinti. Spėjama, kad šiauriniai Kinijos rajonai vis sparčiau virs dykumomis ir ištuštės, o pietinius niokos nuolatiniai potvyniai ir nuošliaužos. Tad kaimo gyventojai bus priversti migruoti į miestus.

Karibai

Nė viena šio regiono valstybė, išskyrus JAV ir Kubą, kol kas neturi kompleksinių priemonių, kaip apsisaugoti nuo aktyvėjančių tropinių uraganų, kurie be kita ko kelia pavojų ir naftos pramonei.

karibai.jpg

Kelionių idėjos