Kaip suprasti prancūzus?

Autorius: Raminta Žalkauskaitė | Kelionių manija , 2010, Vasario 23d.

Kiekvienos šalies žmonėms būdingi saviti kultūriniai ypatumai. Galbūt planuojate keliauti po Prancūziją arba lankytis čia verslo reikalais? Sužinokite kaip suprasti prancūzus ir kaip geriausia elgtis su šios šalies žmonėmis.

 

Prancūzai yra labai mandagūs, jie dažnai sako „ačiū“, „prašau“, „atsiprašau“, nors kitataučio akimis žiūrint kartais dėkoti visai nėra už ką.


Susitikę prancūzai sveikindamiesi bučiuojasi į abu skruostus. O taip pat nepažįstami žmonės susipažindami. Kartais sveikinantis bučiuojamasi ir kelis kartus, tai priklauso nuo to, iš kurio Prancūzijos regiono yra žmogus. Paryžiuje dalinamasi dviem bučiniais. Į vakarėlį čia geriau ateiti anksčiau, nes tuomet žmonės patys prieina ir pasisveikina. Vėluojantis turi pats apeiti visą ratą ir su visais pasisveikinti bei pasibučiuoti.


Norėdami užsukti į svečius, prancūzai paprastai tariasi iš anksto, čia neįprasta spontaniškai „užgriūti“ prieš tai susiskambinus arba visai neperspėjus. O einant į susitikimą nebūtina būti punktualiam. Dešimties minučių vėlavimas yra visiškai normalus ir priimtas dalykas.


Prancūzai beveik nieko nežino apie daugelį kitų kraštų, nes jų mokyklose nedaug mokoma istorijos ir geografijos, ypač mažų tautų. Daugelis jų nežino, kur yra Lietuva, arba iš viso nežino apie mūsų šalies egzistavimą. Bendra prancūzų nuostata užsieniečių atžvilgiu neutrali – nei teigiama, nei neigiama.


Bendraujant su prancūzais nedera liesti temų, susijusių su religiniais įsitikinimais, asmeninėmis problemomis, tarnybine padėtimi, pajamomis ir išlaidomis, aptarinėti savų ligų, šeimyninės padėties ar politinių simpatijų.


Virtuvė – prancūzų pasididžiavimas. Todėl jie palankiai reaguoja į bet kurio patiekalo pagyrimus. Apie maistą prancūzai gali šnekėti be paliovos: per pusryčius galvoja, ką valgys per pietus, per pietus – dėlioja meniu vakarienei. Valgant čia nedera palikti valgio lėkštėje, ir nedera bertis druskos pagal savo skonį ar piktnaudžiauti saldumynais.


Prancūzams pietūs – šventas reikalas. Restoranų interjeras paprastai būna labai paprastas, niekas nesuka sau galvos, jei prie stalo nevienodos kėdės arba jų dažai yra apsilupę. Visas dėmesys skiriamas maistui. O gaminti jie tikrai moka ir valgymui skiria daug dėmesio. Apie kitus europiečius prancūzai sako „jie ne valgo, o maitinasi“.


Prancūzijoje daugelis svarbių sprendimų priimama ne kabinete, bet prie pietų stalo. Jei jus pakvietė pietų – tai išskirtinis pagarbos ženklas. Atvykti pietų dera 15 min. vėliau nei paskirtas laikas.


Prancūzai mėgsta pakalbėti ir tam laiko negaili, todėl dažnai nukrypsta nuo darbotvarkės. Tad susitikimai čia gali užsitęsti labai ilgai, nors reikalams aptarti užtektų ir daug mažiau laiko.


Prancūzai įsitikinę, jog yra aukštesnio rango už visų kitų tautybių žmones. Jie mėgsta ginčytis, kritikuoti kitus, ir pernelyg pasitiki savimi.


Prancūzų verslininkai linkę bendrauti prancūzų kalba. Susirašinėjimas tarp verslo partnerių taip pat vyksta šia kalba.


Pati prancūzų kalba nėra vienalytė: jos tarmė priklauso nuo regiono, yra tam tikrų miestų tarmės. Labai skiriasi Šiaurės ir Pietų Prancūzijos tarmės, paryžiečiai turi savo akcentą, kuris ne itin mėgiamas provincijoje. Kaip prancūziškai kalba užsieniečiai – nelabai kas kreipia į tai dėmesį, kadangi užsieniečiai apskritai gerbiami, kad moka prancūzų kalbą.


Prancūzai nemėgsta kalbėti angliškai. Jei nemoka šios kalbos, jie dažnai labai dėl to kompleksuoja ir geriau visai nešneka nei nusišneka. Prancūzai domisi svetimšalių papročiais, istorija, ypatingai maistu bei gėrimais.


Prancūzai nemėgsta anglų, nes jie ypatingai konkuruoja sporto srityje (regbis, futbolas). Taip pat tam tikra konkurencija yra išlikusi nuo Žanos D‘Ark laikų.