Kanarų salos: atostogos ugnikalnių žemėje

Autorius: Kelionių manija , 2011, Vasario 28d.

Lavos dykumos ir ugnikalnių keteros, smėlio kopos ir uolėti skardžiai, o taip pat paplūdimiuose drybsantys saulės vonių ištroškę poilsiautojai, sausakimši kurortai ir milžiniški viešbučiai, „nutūpę“ salų pakrantes – visa tai galima išvysti apsilankius Kanarų salose.

Kanarų salos (Islas Canarias) yra viena iš Ispanijos provincijų. Šios salos yra Atlanto vandenyne, prie Afrikos krantų, į vakarus nuo spalvingojo Maroko. Kanarų salyną sudaro 7 salos, kurių bendras plotas yra 7500 km2: Gran Kanarija, Tenerifė, Lansarotė, La Gomera, La Palma, Fuerteventura, La Grasijosa ir El Hieras. Didžiausia jų – Tenerifė (2034 km2). Visos šios salos yra prieš milijonus metų išsiveržusių ugnikalnių viršūnės, kyšančios iš Atlanto vandenyno.

 

Tenerifė

Didžiausia Kanarų salynui priklausanti sala yra Tenerifė, kurios pavadinimas išvertus iš guančų į lietuvių kalbą reiškia „snieguotasis kalnas“. Tačiau šis pavadinimas salai prigijęs ne dėl atšiauraus klimato, o dėl Teidės ugnikalnio, kurio viršūnė kyla į daugiau nei 3700 m aukštį. Šis kalnas yra aukščiausias Ispanijos taškas, o taip pat ir trečias pagal dydį pasaulyje ugnikalnis. Šioje vietovėje įkurtas Teidės ugnikalnio nacionalinis parkas, saugantis unikalų gamtovaizdį. Į 3,5 tūkstančio metrų aukštį galima užkilti specialiu keltuvu ir kiek akis užmato grožėtis sustingusiomis lavos upėmis, pelenų klodais ir mėnulio paviršių primenančiu kraštovaizdžiu. Tolyje galima išvysti kitas Kanarų salyno salas. Tačiau prieš kylant pasidairyti po salos panoramą vertėtų atminti, kad viršuje oro temperatūra paprastai yra žemiau nulio, tad būtina atitinkamai apsirengti.

Tenerifės sala, kurios plotas 2034 kv. km, nuo Afrikos žemyno krantų nutolusi apie 100 km. Sala neretai vadinama „Amžinuoju pavasariu“. Čia poilsiautojai lankosi ištisus metus, mat beveik visas 365 metų dienas saloje šviečia saulė.

Tenerifės salos sostinė – Santa Kruzo miestas. Sala daugiausia pritaikyta paplūdimio poilsiautojams ir kone visas pakrantes yra „nutūpę“ viešbučiai. Tačiau ir aktyvaus poilsio bei gamtos mėgėjams čia turėtų patikti. Susipažinti su sala galima išsinuomojus automobilį. Dauguma kelių, nors ir labai vingiuoti, tačiau išties geros kokybės. Verta aplankyti autentiškus ispaniškus miestukus – La Guancha, Los Gigantes, La Orotava, La Laguna ir kt.

Kita įdomi vieta gamtos mėgėjams – tai Pragaro tarpeklis (Barranco del Infierno), vaizdinga tarpukalnė, kviečianti leistis į žygį pro gilius tarpeklius ir gražius krioklius. Į poros valandų žygį galima leistis iš pietinėje salos dalyje esančio Adeje miestelio. Žygeiviai taipogi pamėgę salos šiaurės rytinėje dalyje esančio Montes de Anaga apylinkes, kuriose įrengti pėsčiųjų takai.

 

tenerife.jpg

 

Gran Kanarija

Viena populiariausių Kanarų salyno salų – Gran Kanarija (Gran Canaria), viliojanti ne tik puikiais smėlio paplūdimiais ir kopomis, bet ir besidriekiančiais kalnais, įsiterpusiais kanjonais, plytinčiomis lygumomis, tropiniais miškais. Apie 43% salos teritorijos yra saugoma.

Salos klimatas yra itin palankus poilsiui ir turizmui – kasmet čia apsilanko apie 3 milijonus poilsiautojų. Žiemą oro temperatūra retai nukrinta žemiau +20°C, o vasarą – retai pakyla aukščiau +30° C. Dauguma paplūdimių yra įsikūrę pietinėje salos dalyje. Svarbiausias salos miestas ir uostas – Las Palmas de Gran Canaria.

Keliaujant po salą automobiliu galima grožėtis ne tik puikia gamta, uolomis, skardžiais bei dykumomis, bet ir jaukiais autentiškais kaimeliais, bananų, apelsinmedžių plantacijomis.

 

gran-kanarija.jpg

 

Lansarotės sala

Vulkaninės kilmės Lansarotės sala taip pat priklauso Kanarų salynui. Lansarotės sala yra kur kas ramesnė, palyginti su poilsiautojų pamėgtomis Gran Kanarija ir Tenerife.

„Ugnies kalnais“ vadinamoje teritorijoje kadaise plytėjo derlingi  laukai. Tačiau per 1730-1736 m. ugnikalnio išsiveržimus lava užliejo maždaug ketvirtadalį salos teritorijos, po jos sluoksniu buvo palaidotos čia buvusios gyvenvietės ir dirbamos žemės. Dabar „Ugnies kalnų“ teritorijoje įkurtas Timanfaya nacionalinis parkas, viliojantis pasižvalgyti po įspūdingą mėnulio paviršių primenantį kraštovaizdį: čia stūkso net 32 ugnikalnių kūgiai.

 

kanaru-salos1.jpg

 

Fuerteventura

Antra pagal dydį Kanarų salyno sala nuo Maroko krantų nutolusi apie 100 km. Saloje turizmas mažiau išplėtotas, lyginant su populiariosimis Gran Kanarijos ar Tenerifės salomis. Tačiau Fuerteventuros saloje taipogi galima išvysti ugnikalnių viršūnes, įspūdingas smėlio kopas, aplankyti vietinius kaimelius. Sala garsėja čia gausiai auginamomis ožkomis. Dėl itin sausringo klimato ožkų čia gyvena daugiau nei žmonių.

 

teides-ugnikalnis-kanarai.jpg