Keliavimo Venesueloje triukai

Autorius: Valdas Lopeta | Alfa.lt , 2008, Balandžio 20d.

Galbūt keliaujantiems su agentūra Venesuelos turizmo subtilybės paaiškinamos jau lėktuve. To nežinome, tačiau tvirtai galime pasakyti, kad savarankiškų keliautojų šioje šalyje laukia tikra išbandymų grandinė, kurią reikia kuo greičiau išnarplioti, kol nedidelės šunybės dar nesugadino visos kelionės įspūdžių.

Bankomatai, vagiantys duomenis, bet neduodantys pinigų. Autobusai, užšaldantys keleivius minusinėje temperatūroje. Žmonės, norintys padėti, tačiau tuo pačiu metu tik dar labiau suklaidinantys. Tai vos keletas dalykų, kuriuos viešint Venesueloje būtina žinoti.

Pinigų kuriozai

Jeigu pardavėjas maisto produktų kioske už sulčių buteliuką paprašys jūsų trijų tūkstančių bolivarų, nepulkite traukti iš kišenės visų savo pinigų atsargų – jis dar gyvena pagal senąjį nacionalinės valiutos kursą, kuris nuo šių metų pradžios pasikeitė. Tai, kas anksčiau kainavo tūkstantį bolivarų, dabar kainuoja vieną bolivarą.

Nubraukus nuo kupiūrų tris nulius ir naująjį bolivarą pavadinus „stipriuoju“ (isp.: bolivar fuerte), iš esmės niekas daugiau nepasikeitė. Visa Venesuelos rinka ir toliau gyvena juodosios rinkos ritmu, o valdžios bandymai susidoroti su šia problema baigiasi tokiais infliacijos šuoliais, kad netrukus juodosios rinkos žaidėjams vėl atrišamos rankos.

Ką tai reiškia keliautojui? Didelį apmaudą, jei turimus JAV dolerius ar eurus bandysite keisti oficialiai. Tai galima padaryti vos keliose vietose, paprastai šalies oro uostuose. Tarkime, už JAV dolerį oficialiu kursu gausite maždaug du bolivarus ir netrukus graušitės nagus, kai juodosios rinkos baronas puls siūlyti tris ar net keturis bolivarus už tą patį vieną JAV dolerį.

Juodoji rinka jus pasitiks visur – perkant turus į pagrindinius Venesuelos turistinius objektus, įsigyjant keltų ar lėktuvų bilietus, mokant už nakvynę. Dažname viešbutyje, turizmo agentūroje ar parduotuvėje gausite pasiūlymų mokėti už paslaugas JAV doleriais juoduoju kursu, todėl tiesiog neapsimokės iš kišenės traukti bolivarų – kam permokėti dvigubai?

Svarbiausias patarimas čia – turėti grynų JAV dolerių ar eurų, stambiomis kupiūromis. Kol turėsite jų kišenėse, tol galėsite be didesnių rūpesčių irtis į priekį, tačiau atsargoms išsekus, prasidės tikrieji rūpesčiai.

Venesuelos miestuose yra pakankamai bankomatų, tačiau 90 procentų iš jų europietiškų mokėjimo kortelių neaptarnauja. Maža to, yra daug nesaugių bankomatų, prie kurių apgavikai pritvirtina kameras ar specialius, duomenis nuskaitančius įtaisus, ir vėliau švaisto jūsų sąskaitoje sukauptas lėšas.

Dėl šių priežasčių bankomatais šalyje geriau nesinaudoti išvis. Jei nėra kitos išeities, rinkitės tokius, prie kurių eina ir vietiniai gyventojai, o patys bankomatai yra saugomose teritorijose. Keletas mažų triukų – įvesdami prašomus duomenis būkite ypač vikrūs, o kai bankomatas paprašys dviejų identifikacijos numerio skaitmenų, tiesiog įveskite bet kokius skaičius. Galbūt įvyks stebuklas ir jums pavyks gauti pinigų.

Bankai čia taip pat teikia ribotas finansines paslaugas užsieniečiams. JAV dolerių dažniausiai į bolivarus čia neiškeisite, jau nekalbant apie bolivarų keitimą į JAV dolerius. Geras būtų gyvenimas: juodojoje rinkoje šimtą dolerių išsikeitei į bolivarus, tada banke gautus pinigus vėl pakeitei į JAV dolerius oficialiu, dvigubai mažesniu, kursu ir per kelias minutes praturtėjai dvigubai.

Natūralu, kad bankai nuo to stengiasi apsisaugoti, todėl jei po kelionės jums vis dar liko grynų bolivarų, geriau jau smagiai paišlaidaukite, nes iškeisti juos į kitokią valiutą bus beveik neįmanoma tiek Venesueloje, tiek kitose šalyse.

Išbandymas šalčiu

Vos pajudėjus iš vieno taško į kitą, neišvengiamai susidursite su transportavimosi subtilybėmis. Dažniausiai teks naudotis tarpmiestinių autobusų, taksi ar pikapų paslaugomis. Pirmieji yra patogiausi, tačiau juose laukia pora netikėtumų.

Visų pirma, šiuose autobusuose esantys oro kondicionieriai dažniausiai pučia patį šalčiausią orą. Visi keleiviai dreba, krenkščia, tačiau nesiskundžia, nes šaltis Venesueloje yra ypatingos vertės. Kitas autobusų išbandymas yra siaubo filmai. Keista matyti, kaip maži vaikai spokso į ekranus, kuriuose aligatoriai kramto nelaimingų turistų galvas, tačiau taip jau čia įprasta.

Kita patogi galimybė patekti į norimą miestą – maršrutiniai taksi. Dažniausiai tai yra senoviniai, surūdiję amerikietiški automobiliai, kurie benziną ryja dešimtimis litrų, tačiau yra pakankamai greiti ir patogūs. Už pusantro šimto kilometrų atstumą vykstant su tokiu taksi reikės pakloti keliolika litų, o pakeliui galėsite pasimelsti ant spidometro užklijuotam Jėzaus paveiksliukui, prašydami saugios ir sėkmingos kelionės.

Mažesnius atstumus tarp miestų dar galima įveikti ir dengtais pikapais, kuriuose į priekabas susispaudžia keliolika žmonių, tačiau užsieniečiams iki jų prisikapstyti nėra lengva – daug greičiau jus nugriebs maršrutinių taksi vairuotojai.

Keletas kitų triukų

Pabaigai – dar keli patarimai, kurie turėtų padėti Venesueloje keliauti ramiau ir paprasčiau.

  • Saugokite save. Šioje šalyje, ypač didesniuose miestuose ir sostinėje Karakase, apiplėšimai ir vagystės yra toks pat natūralus dalykas, kaip pusryčiai. Nerodykite visiems, kokių brangių laikrodžių, žiedų ar fotoaparatų turite, nes greitai jų tiesiog nebeturėsite. Pinigus išskirstykite į kelias vietas, o kišenėje visada turėkite smulkių kupiūrų, kurios gali padėti atsikratyti įkyrių lupikautojų ar pradedančiųjų užpuolikų.
  • Išmokite nors šiek tiek ispaniškai. Venesuelos gyventojų akcentas yra gana neįprastas, todėl net mokantiems ispaniškai, kartais susikalbėti yra sunku. Deja, kitos išeities nėra, nes angliškai informacijos gausite nebent brangius turus parduodančiose turizmo agentūrose.
  • Neatidėliokite svarbių reikalų. Čia niekada negalima nuspėti įstaigų darbo laiko. Bankai gali užsidaryti vidurdienį, o dideli miestai tampa tarsi negyvenami jau šeštą vakaro. Todėl jei reikia sutvarkyti kažkokius reikalus ar įsigyti prekių, geriau tai daryti čia ir dabar.
  • Apsiginkluokite kantrybe. Atsakymas „minutėlę“, čia gali reikšti ilgas laukimo valandas, o paprasčiausio optikos salono ar fotoaparatų parduotuvės taisyklos paieškos netrukus primins kryžiaus žygį. Žmonės jums labai norės padėti, tačiau jų pastangos dažniausiai labiau trukdys, nei padės. Kartais užuot ėjus į dešinę, būsite nukreipti į kairę, kartais dėl žodžių srauto tiesiog nesuvoksite atsakymo į savo klausimą. Todėl prireiks kantrumo ir didelių pastangų, kol rasite tai, ko ieškote.
  • Būkite pasirengę išlaidoms. Venesuela nėra pigi šalis keliaujantiems. Netgi pasinaudojus minėtu juodosios rinkos kursu, turistų čia nelaukia lengvas gyvenimas. Didesniuose miestuose nakvynė dviviečiame kambaryje kainuos apie 50 litų, už pietus mokėsite apie apie 15 litų, o už svarbaus turistinio objekto apžiūrą teks pakloti ir pusę tūkstančio litų. Kaip ir visur, čia yra daug pigesnių ir brangesnių galimybių, tačiau Venesuelos tikrai nepavyks įtraukti į pigiausių šalių sąrašą.

Alfa.lt logo1-1.gif Taip pat skaitykite:

Klajonės mažojoje Venecijoje

Aukščiausio pasaulio krioklio paieškos