Kelionė aplink pasaulį

Autorius: Raminta Žalkauskaitė | Kelionių manija , 2009, Gruodžio 18d.

Vis daugiau lietuvių ryžtasi kelionei aplink pasaulį. Įspūdžiais apie savo beveik metus trukusią kelionę sutiko pasidalinti Dovilė Dimindavičiūtė ir Nerijus Lamanauskas iš KTU žygeivių klubo „Ąžuolas“.

Kaip kilo idėja apkeliauti pasaulį?

Ogi gūdžiais tarybiniais laikais, žiūrint į geografijos atlasus.

Kiek laiko ruošėtės?

O ruošėmės nedaug, gal kokį mėnesį. Susitvarkėm su darbais, aš įkurdinau pas drauges kates bei augalus – ir viskas. Maršrutą Nerijus planavo savaitę. Bet jo nesilaikėm, pagal aplinkybes nuspręsdavom, kur toliau.

Kiek laiko keliavote?

Beveik metus.

Kaip keliavote?

Autostopu, lėktuvais, laivais, autobusais, traukiniais, mašinomis, pėsčiomis ir kt. Neturtingose šalyse nėra mašinų, bet tranzuotojai ten tranzuoja iš principo.

Kiek ilgiausiai vienoje vietoje teko tranzuoti?

Ilgiausiai tranzavome nuo 8 ryto iki 5val. vakaro Australijoje, kaip tik buvome pervažiavę Nullarbor dykumą ir pirmoje gyvenvietėje įstrigome. Galiausiai toks dėdė pasiūlė pavežti ne į tą pusę, bet vis tiek važiavome – buvo įkyrėję ten stovėti.

Kiek kainavo kelionė? Ar taupėte iš pradžių ar kaip surinkote reikiamą sumą?

Kainavo apie 1230 Lt mėnesiui vienam žmogui. Galima buvo ir mažiau, antrą kartą keliaujant būtume gudresni. Be to, pusę kainos sudarė lėktuvų bilietai. Taigi, apsiribojus vienu žemynu, ar iš viso išvykus iš Lietuvos pavasarį ir traukiant žiemoti į tropikus – kainą galima perpus sumažinti. O dėl taupymo, tai aš taupau nuo vaikystės, nes mes suvalkiečiai visada taupome ir niekada visko neišleidžiame. Tai taip ir susitaupė tų pinigų.

Planavom neviršyti 10 eurų žmogui dienai, bet tiek nereikėjo. O šiaip yra žmonių, kurie dar šauniau prasisuka, apie 10 dolerių dienai jiems užtenka.

Ar skiepijotės?

Privalomas skiepas nuo geltonosios karštinės. Dar atsinaujinome skiepus nuo stabligės ir vidurių šiltinės. Šiaip ir nekeliaujant būtina atsinaujinti skiepus. Yra prasmės skiepytis jau išvažiavus. Vietinėmis kainomis būna nebrangu. Be to, Lietuvoje ne visų skiepų yra.

O kaip dėl sveikatos draudimo?

Neturėjome. Standartinės draudimo sutartys tokiu atveju nepatogios, o sudaryti individualią nebuvo kada. O išvykus tai lietuvišku draudimu ir per internetą neapsidrausi, bent jau ne pas visus draudikus ir tokiu atveju tik standartinis variantas.

Tai ką daryti tiems, kurie bijotų be draudimo važiuoti?

Reikėtų iš anksto pereiti draudimo kompanijas ir pabandyt susitarti. Pavyzdžiui, jūs nežinote, ar keliausite 6 mėnesius ar 12 – o jei nusibos. Būtų galima susitarti, kad draudimas pratęsiamas, jums mokant pinigus kas ketvirtį ar pusmetį. Dar draudimo kaina priklauso nuo regiono. Brangiausia – visas pasaulis, o jums viso pasaulio gal nereikia visam laikui, pavyzdžiui, 3 mėnesiai Europa, 4 Azija, 2 Pietų Amerika, tačiau jei tiksliai datas surašysit – neteksite lankstumo.

Dar gali nebūti galimybių apie draudiminį įvykį pranešti per 24val. O jūs gal įstrigote kur be jokio ryšio ir iki artimiausio miesto – 5 dienos valtimi upe.

Vienu žodžiu, daug niuansų ir būtinai reikia skaityti sutartis nuo pradžios iki galo. Be to, standartinis draudimas neapima rizikingos veiklos, tokios kaip slidinėjimas ar nardymas. Bet žmogus gal nardys 5 dienas per 6 mėnesius. Ir kam tada pirkti labai brangų draudimą, kuris apima nardymą 6 mėnesiams.

Tai jums nebuvo jokių sveikatos sutrikimų?

Nieko rimto nebuvo. Porą kartų peršalom, dažniausiai po labai nepatogių naktinių kelionių autobusais. Man buvo pradėję mausti nugarą vienu metu, tai nuėjom į keliautojų klinką Dakoje, Bangladešo sostinėje – britė gydytoja priėmė, apžiūrėjo ir nieko rimto nerado, nusprendė, kad nuo kratymosi autobusais.

O kaip tarpusavio santykiai? Juk nėra lengva nuolat būnant kartu.

Tikti žygeiviai ir keliautojai laikosi tam tikro nerašyto elgesio kodekso. Todėl mums visiems kartu keliauti yra nesunku. Kelionės bendrai nedemonstruoja neigiamų emocijų, nesiskundžia dėl prasto oro – juk nuo to jis nepagerės. Ir labai daug juokaujame. Iš visko.

O dėl buvimo nuolat kartu – taigi visi mes vaikystėje nuolat buvome su tėvais. Ne laukiniai juk. Manau, kad visi žmonės, geranoriškai nusiteikę, gali būti kartu tiek, kiek nori.

Ir kelionėje nebūtina 24 valandas būti kartu. Ypač, kai keliauji ilgai, vienoje vietoje būni ilgiau. Tada galima užsiimti ir visai skirtingomis veiklomis.

Sutikom ir kitų keliautojų, kur po du. Prancūzą ir vokietę Irane, porelę amerikiečių Ekvadore – į žmones, kurie norėtų vienas kitam gerklę perkąsti panašūs nebuvo.

Kokia šalis ar žemynas paliko didžiausią įspūdį? Kodėl?

Visos turi ką nors ypatingo. Žmonės Australijoje patiko – turi daug sveiko pasitikėjimo savimi. Ir nesvarbu, ką dirba – savo darbu didžiuojasi. Indija ir Malaizija patiko, nes ten „skanios“ šalys – moka žmonės gaminti valgyti. Ir priešingai, kur tik buvo ispanų kolonistai, Filipinuose ir Pietų Amerikoje – vien višta su ryžiais ar bulvėmis ir taip tris kartus per dieną. Sugadino jie vietinę virtuvę. Kadangi taupėme pinigus, valgėme ten, kur valgo neturtingi vietiniai, pavyzdžiui, turguje, kur gaminamas šiltas maistas.

Ko egzotiško teko ragauti?

Gal labiau uostyti… Sunku identifikuoti: plaukioja sriuboje kažkas. Klausi „kas čia“? Atsako tokį žodį, kurio vis tiek nėra žodyne.

Kiek abu mokate kalbų?

Anglų, lenkų, italų, rusų, ispaniškai pramokome pakeliui.

O kaip susikalbėdavote tose šalyse, kurių kalbų nemokate?

Anglų kalbos bent kelis žodžius daug kur moka, plius gestai, parodai pirštu į prekę ir aišku, kad ją perki, autobusų stotyje pasakai miesto pavadinimą ir kas nors parodo reikiamą autobusą. O Pietų Amerikoje pramokom ispaniškai – Nerijus laisvai kalba itališkai, tai ispanų kalbą jam iš viso buvo nesunku pramokti.

Ar sugriuvo kokie nors stereotipai kelionėje?

Nesergame stereotipais.

Kur žmonės nepanašiausi į lietuvius?

Bolivijoje, žemi ir apvalaini. O Malaizija primena Lietuvą savo mažų miestelių aura.

O kodėl Europos neįtraukėte į savo kelionę?

Po Europą keliausim, kai į pensiją išeisim. Ji visada po ranka, labiau pasiekiama. Be to, jau ir taip nemažai Europos pamatyta.

O ką patartumėte tiems, kurie ruošiasi kelionei aplink pasaulį?

Neapsikrauti daiktais ir nesukti per daug galvos, keliavimas – ne sporto šaka, kad reikėtų griežtai apsiriboti planais, kur važiuot ir ką pamatyti. Smagiau, kai pasaulis atsiskleidžia pats.