Kodėl šiemet verta aplankyti Stambulą

Autorius: Raminta Žalkauskaitė | Kelionių manija , 2010, Sausio 15d.

Stambulas istoriškai yra civilizacijų kryžkelė ir tiltas tarp Europos ir Azijos. ES narystės siekianti Turkija nėra pirma ES nepriklausanti šalis, kurios miestui suteiktas Europos kultūros sostinės vardas. 2008 m. Europos kultūros sostine buvo Stavangeris Norvegijoje.

Stambulas siekia išsiskirti kaip pasaulio metropolis savo unikalia geografine vieta ir tūkstantmečių senumo kultūros paveldu. Būdamas vienu iš labiausiai dinamiškų pasaulio miestų Stambulas taip pat yra turistų traukos centras.

Stambulas šių metų Europos kultūros sostine buvo pasirinktas 2006 m. Europos Sąjungos Tarybos sprendimu. Nuo tada Stambulo pavadinimas susijęs su kultūra ir menu visoje Europoje. Čia pradėti organizuoti tarptautiniai ir vietiniai renginiai.

Oficiali renginių atidarymo data – 2010 m. sausio 16 d., tačiau jau ir iki oficialiojo atidarymo vykdoma daug projektų, nuo istorinių vietų restauravimo darbų iki naujų meno bei kultūros centrų statybų, nuo festivalių iki meno kūrinių pristatymo. Visame mieste naujai įrengtose scenose vyksta nemokami koncertai, jaunų garsių menininkų parodos, tarptautinių grupių šokių pasirodymai. Kultūriniai renginiai visus metus vyks ir Stambulo apylinkėse bei priemiesčiuose.

Europos kultūros sostinėje vykstantys renginiai apima įvairias meno sritis, tokias kaip vaizduojamasis menas, muzika ir opera, dokumentiniai filmai, animacija, literatūra, teatro ir scenos menas, tradiciniai amatai, miesto kultūra, švietimo projektai, kultūros paveldas, muziejai, turizmo skatinimas, tarptautinių santykių projektai.

Toliau pateikiame įvairius šiais metais Stambule vykstančius kultūrinius renginius, kurie suskirstyti į tam tikras kategorijas.

 

Vaizduojamasis menas

Šios kategorijos veikla apima Turkijos teatro festivalį, Europos universitetų teatro festivalį, Stambulo tarptautinį baleto konkursą ir Stambulo tarptautinį lėlių festivalį.

Dailė

Pasaulyje garsūs menininkai rengs seminarus jauniems vietiniams menininkams ir dirbs su tarptautiniais dalyviais. 2010 m. taip pat planuojami mainai tarp Stambulo ir Berlyno menininkų bei fotografijos paradas. Tradicinis turkų knygų menas bus pristatytas Modern Masters parodoje.

Kinas

Iš kino srities bus rodomas „The Silver Screen Book of İstanbul“, kuris yra filmų serija Stambule. Filmas pavadinimu „10 Stambulas“ bus nufilmuotas dešimties užsienio režisierių bent dešimtyje skirtingų Stambulo rajonų. Dokumentiniai filmai apie Stambulą parodys miestą nuo ankstyvųjų laikų iki šių dienų akcentuodami Stambulo architektūros, mados ir muzikos pokyčius.

Literatūra

Šioje renginių kategorijoje bus organizuojamas tarptautinis romanų rašymo konkursas, esė konkursas ir kūrybinio rašymo seminaras. Kiti du projektai yra „The Literature Map of İstanbul“ ir knyga pavadinimu „İstanbulum“ (Mano Stambulas), kurį sudaro 40 Istambulo rašytojų esė rinkinys.

Muzika

Koncertų serija pavadinta „2010'a Gider İken“ (On the Way to 2010) – tai daug nemokamų koncertų, kurie vyks labiausiai lankomose aikštėse, viešojo transporto zonose ir parkuose, mini koncertai istorinėse vietose, legendinės roko grupės U2 koncertai ir daug muzikinių projektų.

Muziejai ir parodos

Siekiant išsaugoti paveldą „Sur-i Sultani“ (Sultono siena) zonoje, apimančioje Topkapi rūmus, Stambulo Archeologijos muziejų, Hagia Irene ir Gülhane parką, kovo mėnesį bus atidaryta paroda „Sur-i Sultani Strategic Plan“. Ši kategorija renginių taip pat apima Türvak kiną, Teatro ir Televizijos Muziejų, Stambulas 1910-2010: Miestas, urbanistinės aplinkos ir architektūros kultūros paroda.

 

EUROPOS KULTŪROS SOSTINĖ yra Europos Sąjungos paskirtas miestas, kuriam vieneriems metams suteikiama galimybė parodyti savo kultūrinį gyvenimą ir kultūros plėtrą. Šį statusą gaunantiems miestams sudaromos sąlygos visiškai pertvarkyti savo kultūrinę sritį taip, kad jie būtų patrauklūs kitiems ir vertinami visame pasaulyje. Renginiuose turi atsispindėti miesto europietiškumas, jie turi remti bendrą miestų vystymąsi, į juos turi būti tiesiogiai įtraukti gyventojai.

 

Taip pat skaitykite:

Esenas – Europos kultūros sostinė 2010

Pečas – Europos kultūros sostinė 2010