Kokios dar būna kultūros sostinės?

Autorius: Raminta Žalkauskaitė | Kelionių manija , 2010, Sausio 22d.

Kai Vilnius praeitais metais buvo Europos kultūros sostinė, daugelis gal tik pirmą kartą išgirdo apie šį titulą, tačiau dar mažiau žmonių žino, kad taip pat yra renkamos ir Arabų kultūros sostinės, Islamo kultūros sostinės bei Amerikos kultūros sostinės.

Arabų kultūros sostinės rinkimai yra Arabų Lygos iniciatyva, kuruojama UNESCO, kuri skatina Arabų kultūros pažinimą ir bendradarbiavimą Arabų regione.

Šiais metais Arabų kultūros sostinė yra Kataro sostinė Doha. Tai didžiausias šalies miestas, esantis rytuose prie Persijos įlankos, turintis 400 tūkst. gyventojų, didelį giliavandenį uostą ir tarptautinį oro uostą. Miesto pramonė daugiausia susijusi su krevetėmis. Čia taip pat yra Kataro universitetas, Nacionalinis muziejus ir Vyriausybės rūmai Turgaus aikštėje.

Islamo kultūros sostines renka ISESCO organizacija ir šiemet šį titulą turi Jemeno miestas Tarimas (Arabų regionas), Tadžikijos Dušanbė (Azijos regionas) ir Moronis Komoruose (Afrikos regionas). Tad trumpai pristatome šiuos tris miestus.

Tarimas yra istorinis miestas įsikūręs Jemeno slėnyje, Pietų Arabijoje. Jis žinomas kaip teologijos, teisės ir mokslo centras. Tarimo regionas laikomas pačia religingiausia šalies dalimi. Vien tik Tarime mečečių yra daugiau nei visoje Saudo Arabijoje. Mieste yra 365 mečetės. Garsiąją Tarimo mečetę al-Muhdar puošia 46 metrų aukščio purvo minaretas, kuris yra didžiausias Jemene. Ši mečetė pavadinta musulmonų vadovo Omaro al-Muhdar, mieste gyvenusio 15 amžiuje, garbei.

Artimiausias oro uosto nuo Tarimo yra maždaug 30 km atstumu, Seiyun mieste. Tad galima skristi iki sostinės Sana ir iš ten skristi į Seiyun arba nuo jos keliauti autobusu ar automobiliu. Nuo Sanos iki Tarimo atstumas yra maždaug 540 km.

Dušanbė – Tadžikijos sostinė ir didžiausias miestas, turintis 543 107 gyventojų. Mieste išvystytos šios pramonės šakos – metalo apdirbimas, mašinų gamyba, lengvoji pramonė, maisto, statybinių medžiagų pramonė. Mieste yra Tadžikijos mokslų akademija, aštuonios aukštosios mokyklos, šeši teatrai ir daug muziejų: istorijos ir kraštotyros, dailės menų, etnografijos, Aini literatūros, Tursun-Zade muziejus.

Miesto pavadinimas kilo iš persų kalbos. Pirmadieniais gyvenvietėje vykdavo didžiausi savaitės turgūs, o persiškai pirmadienis yra antroji savaitės diena: du reiškia „du“ + shamba arba shanbe reiškia „diena“.

Moronis – miestas Komoruose, taip vadinama salų valstybė Indijos vandenyno Mozambiko sąsiauryje, tarp Madagaskaro ir Mozambiko. Tai sostinė ir didžiausias šalies uostas, turintis 23,4 tūkst. gyventojų. Pagrindinis importas – maisto prekės; eksportas – vanilė, kakava, kava. Mieste vyrauja arabiška kultūra, daug gražių mečečių.

Iniciatyva rinkti Amerikos kultūros sostinę yra perimta iš Europos kultūros sostinės idėjos, ją kuruoja Amerikos valstybių organizacija, kuri pati atrankos procese nedalyvauja.

Šiemet šis titulas priklauso Dominikos Respublikos sostinei Santo Domingui. Tai yra didžiausias šalies miestas bei uostas, turintis 2,20 mln. gyventojų. Jis išsidėstęs šalies pietinėje dalyje, prie Karibų jūros, kur Osamos upė įteka į jūrą. Uostas yra modernus, priima daug prekinių ir keleivinių laivų. Jūrų ir oro uostai užtikrina gerą susisiekimą su Šiaurės ir Pietų Amerika. Tai turizmo, ekonomikos ir administracinis centras. Išvystyta alkoholinių gėrimų pramonė, cemento, tekstilės pramonė, tarpinis taškas pervežant cukranendres, mėsą ir gyvulius iš kitų regionų.

Šį miestą įkūrė K. Kolumbo brolis Baltramiejus Kolumbas. Tai buvo pirmasis europiečių įkurtas miestas Naujajame pasaulyje. Jame yra jo įkūrėjo rūmų liekanos, miesto tvirtovės siena iš kolonijinių laikų. Santo Dominge yra katedra, kurioje, kaip manoma, yra K. Kolumbo palaikai.