Laplandija, arba kur gyvena Kalėdų senelis

Autorius: Raminta Žalkauskaitė | Kelionių manija , 2009, Gruodžio 11d.

Lapkričio pabaigoje mūsų šalyje lankėsi tikrasis Kalėdų senelis iš Laplandijos. Daugelis žino, kad Kalėdų senelis gyvena Suomijoje, čia yra Kalėdų senelio trobelė ir paštas, į kurį kasmet plūsta vaikų laiškai iš viso pasaulio. kelioniumanija.lt kviečia susipažinti su Laplandija ir sužinoti kaip gyvena Kalėdų senelis.

 

Pažintis su samiais

Kalėdų senelis gyvena Laplandijoje, kuri yra šiaurinėje Skandinavijos pusiasalio dalyje prie Šiaurės poliarinio rato. Šis regionas laikomas samių gimtine. O samiai arba lapiai yra Skandinavijos vietiniai gyventojai, turintys savo unikalią kultūrą. Jie kalba samių kalba, kurią nemaža dalis gyventojų jau yra pamiršę.

Klajokliai samiai tradiciškai judėjo per kraštą kartu su šiaurės elnių bandomis. Jie naudojo šiuos gyvūnus maistui, būstui ir įrankiams pasigaminti. Klajokliai gyvendavo palapinėse, suręstose iš aukštų medžio karčių ir apdengtose elnių kailiais. Jas vadino kota. Tokiai palapinei uždengti reikėdavo net 60 elnių odų. Šiandien daugelis persikėlė į skirtingas šalies dalis ir gyvena „įprastus“, šiuolaikinius gyvenimus.

Samių kultūra sparčiai nyksta, todėl, kad daugelis atsisakė tradicinio gyvenimo būdo. Klajokliai samiai ganė elnius naudodami tradicines priemones: šunis ir roges. Tačiau šiandien jie naudoja ir šiuolaikinius prietaisus – sniegaeigius. Kaip vietiniai gyventojai samiai buvo engiami. Jie buvo verčiami mokytis norvegų kalbos, nebuvo leidžiama šnekėti savo gimtąja kalba mokykloje. Galiausiai samiai patys atsisakė savo kultūros ir paveldo. Tačiau šiuo metu situacija yra pasikeitusi. Samiai yra atgavę pasididžiavimą savo paveldu ir identitetu. Šiandien labai stengiamasi išsaugoti šią unikalią kultūrą.

 

Unikalūs gamtos reiškiniai

Laplandija yra ant poliarinio rato. Čia matomi tokie unikalūs gamtos reiškiniai kaip „baltosios naktys“, kai saulė ne nusileidžia, o šviečia danguje kaip dieną. „Juodosios dienos“ – kai saulė nepateka ir dieną yra tamsu kaip naktį. Kuo toliau į šiaurę nuo Poliarinio rato, tuo daugiau metuose baltųjų naktų ir juodųjų dienų.

Pačiame Laplandijos gale situacija tokia – pusę metų (vasarą) saulė nenusileisdama šviečia dieną naktį, o kitą pusę metų (žiemą) – ištisai tamsu. Šią tamsą tik kartais praskaidrina vienas stebuklas – šiaurės pašvaistės. Tai nepaprasto grožio šviesos šuorai, įvairiaspalvis švytėjimas dangaus skliaute. Astronomai aiškina, kad juos sukelia į žemės magnetinį lauką pakliuvusios elektringos dalelės. O samių legendos pasakoja, kad šiaurės pašvaistės atsiranda, kai lapė bėgdama per kalnus uodega šluoja sniegą.

 

Kaip gyvena Kalėdų senelis?

Suomiams Kalėdos – didžiausia šeimos ir religinė šventė, kurios išvakarėse puošiama eglutė, verdamas kumpis, kiti tradiciniai valgiai. Kalėdų išvakarėse suomiai maudosi tradicinėje pirtyje. Suomių namuose į šventinį stalą patiekiama naminis alus, kelių rūšių kieti sausainiai su kmynais, rūkyta žuvis, desertui – pyragas su razinomis ir citrinomis. Visi laukia Kalėdų senelio, kuris atvyksta elniais kinkytomis rogėmis. Kalėdų senelis turi savo šiaurės elnių fermą.

Šiaurės elnias – Laplandijos simbolis. Anksčiau šių gyvūnų auginimas buvo vienas svarbiausių samių pragyvenimo ir maisto šaltinių. Dabar elniai auginami dėl mėsos ir pramogų turistams. Suomiai turistams, šaltosios egzotikos mėgėjams, siūlo ledo viešbučius, romantiškus pasivažinėjimus elnių traukiamomis rogėmis. Čia galima pasivažinėti ir šunimis kinkytomis rogėmis. Dažniausiai į roges kinkomi aštuoni šunys, kurių vienas yra vedlys. Jų vienintelis troškimas – bėgti.

Netoli nuo Suomijos miestelio Rovaniemio yra Kalėdų senelio namas. Tikriausiai būtent Kalėdų senelio dėka šio miestelio oro uostas tapo trečiasis pagal dydį Suomijoje. Turizmo pramonė čia klesti. Rovaniemyje yra net Kalėdų senelio viešbutis. O kalėdinis sezonas prasideda lapkričio 15 dieną specialiu Kalėdų senelio ir elfų palydos paradu miestelio gatvėmis. Tačiau įdomiausia apsilankyti šalia miestelio įkurtame Kalėdų senelio parke. Didžiulėje uoloje (požeminiame urve) – visas pramogų pasaulis.

Kalėdų Seneliui svečių netrūksta nei žiemą, nei vasarą. Jo rezidencija – tai šiaurietiškų medinių trobų kompleksas. Pats Kalėdų senelis sėdi troboje ant pakylos. Kiekvieną lankytoją jis pakalbina, paklausia, iš kur atvykęs, koks didžiausias jo noras. O lauke yra ir stulpas, žymintis Poliarinį ratą. O ant jo daug rodyklių su įvairiausiais pasaulio miestais ir atstumais iki jų.

Nors Kalėdų senelis sulaukia begalės laiškų su vaikų norais ir daugelis laukia jo dovanų, kai kuriose šalyse yra tradicija atsidėkoti Kalėdų seneliui už dovanas. Vaikai iš vakaro palieka pieno ir sausainių, pyrago bei gėrimo kaip padėka už paliktas dovanas, o kai kur palieka ir morkų Kalėdų senelio elniams. Norvegijoje nepamirštami ir paukščiai bei žvėreliai – prieš atsiguldami, vaikai naktį pakabina lesyklėlę, pilną grūdų, padeda dubenėlį su avižų koše, kad su dovanomis atėjęs gnomiukas galėtų pasistiprinti.

 

Kalėdų senelis įvairiose šalyse

Skirtingose šalyse Kalėdų senelį atitinkantys personažai vadinami skirtingai:

 • Šv. Mikalojus – įvairiose šalyse (Saint Nicholas);
 • Santa Claus – angliškai kalbančiose tautose. Pavadinimas kilęs iš Šventojo Mikalojaus;
 • Father Christmas – „Tėvas Kalėdas“ Jungtinėje Karalystėje;
 • Daidí na Nollag – „Kalėdų tėvelis“ Airijoje;
 • Kalėdų Senelis – lietuvių, ispanų (Papá Noel), prancūzų (Père Noël) tautose;
 • Senis Šaltis – rusų (Ded Moroz) ir kitose tautose.
 • Weinachtsmann – vokiškai;
 • Joulupukki – (tiesioginis vertimas – Kalėdų ožys) – suomių tautoje;
 • Julenissen – Kalėdų nykštukas – norvegų tautoje;
 • Tomten – (irgi Jultomten) – (Kalėdų) Nykštukas arba Julbocken – Kalėdų ožys – švedų tautoje;
 • Julemanden – Kalėdų vyras – danų tautoje.

 

Lankytinos vietos