Legendinės Europos pilys

Autorius: Kelionių manija , 2011, Balandžio 20d.

Romantiškos, kartais vaiduokliškos, menančios mūšius, priešų puolimus, dvaro intrigas ir tuštybes – tokios tos legendinės Europos pilys. Apie jas kuriamos istorijos, rašomos knygos, čia filmuojami filmai, o apylinkėse gyvenančių žmonių atmintyje išlikę keistos legendos.

 

Drakulos pilis, Rumunija

Legendinė Drakulos, arba Brano, pilis yra Rumunijoje netoli Brasovo miesto. Brano pilies mūrai iškilo XIV a., o istoriniai šaltiniai patvirtina, kad Valakijos istorinio regiono princas Drakula, arba Vladas III Drakula-Tepesas, gyvenęs XV a., šią pilį naudojo kaip vieną iš savo būstinių. 

Istorinis Drakula, nors ir pripažįstamas tautos didvyriu, taip pat garsėjo žiaurumu – savo priešus bausdavo sodindamas ant baslio.  Istorikai priskaičiuoja nuo 40 iki 100 tūkstančių žmonių, kurie buvo nubausti šia bausme. Tačiau labiausiai Drakulos vardą išgarsino airių rašytojo Bramo Stokerio fantastinis siaubo romanas „Drakula“ apie grafą-vampyrą. Vis dėlto, nėra šaltinių, liudijančių, kad autorius kada nors pats būtų lankęsis Brano pilyje, o vampyriška grafo prigimtis yra tik rašytojo fantazijų vaisius.


 

Ifo pilis, Prancūzija

Ifo pilis (Chateau d'If), istorinių Aleksandro Diuma romanų mėgėjams žinoma iš romano „Grafas Montekristas“. Šis fortas yra nedidelėje Prancūzijai priklausančioje Ifo saloje, netoli Marselio uosto krantų.  XV a. tvirtovę karalius Fransua I pastatė gynybiniais tikslais, siekdamas apsaugoti Marselio uostą. Vėliau, išnaudojant puikią forto padėtį, čia buvo įrengtas kalėjimas, kuris buvo naudojamas iki XIX a. pabaigos.

A.Diuma romano dėka Ifo pilis kasmet sulaukia daugybės smalsių turistų, ieškančių Grafo Montekristo pėdsakų. Į salą galima atvykti iš senojo Marselio uosto reguliariai kursuojančiais laiveliais.

Ifo-pilis.jpg

 

Noišvanšteino pilis, Vokietija

Noišvanšteino pilis (Schloss Neuschwanstein) – viena gražiausių pilių Vokietijoje, kuri buvo pastatyta Bavarijos karaliaus Liudviko II 1869 m. Deja, karalius šia idiliška bokšteliais išpuošta pilimi džiaugėsi tik 100 dienų – po to buvo pripažintas negalinčiu valdyti krašto ir ištremtas. Paradoksalu, bet Liudvikas II, statęs pilį siekdamas pasislėpti nuo žmonių, turbūt niekada nesitikėjo, kad po 100 metų pilies slenksčius kasmet mins po 1,3 mln. žmonių. Noišvanšteino pilis, dažnai dar vadinama „pasakų pilimi“, stovi netoli Hohenschwangau miestelio, esančio prie Austrijos sienos.

Neuschwanstein.jpg

 

Vindzoro pilis, Jungtinė Karalystė

Vindzoro pilis (Windsor Castle) – seniausia paveldima karališkoji rezidencija Britanijoje. Šioje vietoje jau XI a. stovėjo medinė pilis, kuri vėliau buvo perstatyta ir išplėsta. Ši Berkšyro grafystėje esanti pilis yra viena monumentaliausių Jungtinėje Karalystėje ir didžiausia gyvenama pilis pasaulyje. Vindzoro pilyje priskaičiuojama per 1000 kambarių.

Vindzoro pilis – viena iš trijų oficialių karališkosios šeimos rezidencijų, vaikystės dienas čia leido Karalienė Elžbieta II, pilyje dažnai vyksta svarbių užsienio svečių priėmimai. Nepaisant to, nemaža Vidzoro pilies dalis yra atvira lankytojams.

Windsor.jpg

 

 

Frankenšteino pilis, Vokietija

Frankenšteino pilis (Burg Frankenstein) stūkso netoli Darmštato miesto Vokietijoje. Pilis buvo pastatyta maždaug 1240 m. ir nuo to laiko ne kartą pakeitė šeimininkus. Frankenšteino pilis turbūt taip ir būtų likusi eiline pilimi Vokietijoje, jei joje 1673 m. nebūtų gimęs Johanas Konradas Dipelis, kuris išgarsėjo kaip teologas, gydytojas ir alchemikas, savo bandymus atlikinėjęs pilyje įrengtoje laboratorijoje. Tuo tarpu prietaringi apylinkių gyventojai laikė jį piktųjų galių turinčiu burtininku, pardavusiu savo sielą pačiam velniui. Tačiau dar labiau Frankenšteino pilį išgarsino rašytoja Meri Šeli, parašiusi romaną „Frankenšteinas“, kuris laikomas šiuolaikinio fantastinio romano pradininku. 

frankensteino.jpg

 

Malborko pilis, Lenkija

Malborko, arba Marienburgo pilis – tai didžiausia Europoje viduramžių pilis, joje 1274-1457 m. buvo įsikūrusi Didžiojo Kryžiuočių ordino būstinė. Į UNESCO Pasaulio kultūros paveldo sąrašą įtrauktą Malborko pilies kompleksą, esantį maždaug už 50 km į pietus nuo Gdansko, supa tvirta gynybinė siena, kurią puošia gausybė bokštelių.

Už masyvių raudonų plytų mūrų galima apžiūrėti gyvenamuosius apartamentus, sargų stebėjimo postus ir koridorius, koplyčią, pokylių menes bei kitas patalpas. Malborko pilyje Kryžiuočių ordino riteriai kadaise kalino ir Lietuvos Didįjį kunigaikštį Kęstutį. Didžiojo ordino magistro būstinės didybė ėmė blėsti jungtinei lietuvių ir lenkų kariuomenei sutriuškinus kryžiuočius prie Žalgirio.

malborkas.jpg

 

Segovijos pilis, Ispanija

Segovijos pilis  (Alcazar de Segovia) – viduramžių pilis, išdidžiai stūksanti ant uolos Segovijos mieste, netoli nuo Madrido. Nors archeologai tvirtina, jog šioje vietoje įtvirtinimų būta dar romėnų laikais, pirmieji dabartinės pilies mūrai iškilo 1120 m. – tai buvo arabų įkurta gynybinė tvirtovė. Tik vėliau, Segovijai sugrįžus į krikščionių rankas, pilis buvo išpuošta dantytomis sienomis bei bokšteliais.

Viduramžiais ši pilis buvo viena iš mėgstamiausių Kastilijos karalystės valdovų rezidencijų ir viena svarbiausių krašto gynybinių pilių. Valdovams išsikėlus į Madridą, pilis kelis šimtmečius tarnavo kaip kalėjimas, o XVIII a. čia įsikūrė Karališkoji artilerijos mokykla. 

alcazar-segovia.jpg

 

Šiljono pilis, Šveicarija

Šiljono pilis (Chateau de Chillon) – viena svarbiausių Šveicarijos įžymybių, esanti Montrė (Montreux) kurorte. Ši prie pat Ženevos ežero kranto ant uolų stūksanti pilis kadaise buvo Savojos kunigaikščių bastionas.  Pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose Šiljono pilis buvo paminėta XII a. Iš visų pusių vandens apsupta pilis lankytojus vilioja prašmatniomis pokylių salėmis, autentiškais didikų apartamentais, kurie sujungti slaptaisiais koridoriais, o pilies parduotuvėlėje galima įsigyti specialaus Šiljono pilies vyno.

silono-pilis.jpg 

 

Šenonso pilis, Prancūzija

Šenonso pilis (Chateau de Chenonceau) tarsi pakibusi virš Šero upės vaizdingame Luaros slėnyje. Ši XVI a. renesansinė pilis matė daugybę svarbių istorinių asmenybių: Diana de Puatjė, Kotryna Mediči, Liudvikas XIV, Marija Stiuart, Karalienė Margo. Čia mėgo lankytis Volteras, Monteskjė, Ž.Ž. Ruso ir kt.

Chenonceau.jpg

 

Kronborgo pilis, Danija

Kronborgo pilis (Kronborg Slot), įsikūrusi ant jūros kranto Elsinore, garsi tuo, jog šioje pilyje vyko Šekspyro „Hamleto“ veiksmas. Tačiau istoriškai to įvykti net negalėję, kadangi Kronborgo pilis buvo pastatyta gerokai vėliau, negu minėtos dramos herojus galėjo gyventi. Pilis dar garsi tuo, jog joje yra ilgiausia Šiaurės Europoje menė – vadinamoji „Šachmatinė“ arba „Riterių“ salė, kurios ilgis apie 60 m.

kronborgas.jpg

 

Kelionių idėjos