Lietuvos rekordai

Autorius: Raminta Žalkauskaitė | Kelionių manija , 2010, Gegužės 06d.

Ar žinai, koks yra didžiausias Lietuvos ežeras? Koks aukščiausias kalnas ar didžiausias akmuo? kelioniumanija.lt kviečia prisiminti Lietuvos geografijos pamokas ir keliaujant po šalį aplankyti šiuos didžiausius, aukščiausius bei kitus svarbius objektus Lietuvoje.


Drūkšių ežeras


Drūkšiai – didžiausias ežeras Lietuvoje (4479 ha), tyvuliuojantis Zarasų rajone, šalia Latvijos sienos.

Dėl ežero didumo jame dažnai susidaro didelės bangos, rūkas, dėl to jame nepatariama plaukti toli nuo kranto mažomis plaukiojimo priemonėmis. Ežeras yra Lietuvos-Baltarusijos pasienio ruože, tad norint žvejoti ar plaukioti reikia užsiregistruoti pasienio tarnyboje.

Yra istorinių žinių apie čia buvusią didžiausią 21 ha ploto Pilies salą rytinėje ežero dalyje: dar XI a. pradžioje Polocko kunigaikštis Brečislavas joje pastatė pilį ir įkūrė gyvenvietę. Salą su krantu sujungė dviem tiltais, išliko jų polių liekanų. Tai buvo viena iš nedaugelio Lietuvos pilių, kaip Trakų ar Platelių, pastatytų ežerų salose. Saloje buvo pastatyta medinė bažnyčia. Pilis ir gyvenvietė sudegė per 1655 m. švedų antpuolį.

Legenda pasakoja, kad švedai norėjo išsivežti bažnyčios varpą, tačiau jis nuskendo Drūkšių ežere ir netikėtai atsirado Gaidės bažnyčios varpinėje. Salos gyventojai išsikėlė į krantą ir įkūrė Drūkšių miestelį. Šaltiniai nurodo, kad saloje buvo likę trijų bokštų ir sienų likučiai.


Tauragno ežeras


Tauragnas – giliausias (60,5 m) ir aukščiausiai virš jūros lygio (165 m) iškilęs Lietuvos ežeras, esantis Utenos rajone. Ežeras užima 513 ha. Ežero pavadinimas kilęs iš „tauro rago“, nes senovėje šiose vietose būta gausu taurų. Tauragnas yra Aukštaitijos nacionalinio parko teritorijoje, o „Utenos“ remiama poilsiavietė – tikras Tauragnų miestelio pasididžiavimas.

Lankydamiesi prie Tauragnų ežero aplankykite ir Moko akmenį, stūksantį prie Tauragnų-Kazitiškio kelio, Šeimaties kaime. Akmuo yra nupjauto kūgio formos. Šalia jo guli kitas, mažesnis – Mokiukas.

Pasak legendos, senų senovėje gyvenęs žmogus, vardu Mokas. Turėjęs jis žmoną ir sūnų. Darbšti buvo Moko šeima, dirbusi už visą giminę. Tačiau nusivylęs žmonių tingumu, Mokas nusiminęs ir pats nustojęs dirbti. Žmonės ėmė ant jo pykti, tad teko Mokui keltis kitur. Kartu su žmona ir sūnumi jis iškeliavo šiaurės link. Tačiau kelią pastojo Tauragnų ežeras, kurį reikėjo perplaukti. Mokas pamokė žmoną ir sūnų plaukiant nesigręžioti ir nežiūrėti atgal. Sūnus paklausęs, o Mokienė nepaklausiusi ir nuskendusi. Verkęs Mokas, išlipęs ant kranto ir stovėjęs tol, kol suakmenėjęs. Ir dabar jis toje vietoje tebestovi. O Tauragno dugne liko Mokienė – didelis akmuo, į kurį žvejai dažnai tinklus suplėšo.

Beje, mokais vadinamų riedulių randama ir kitose Lietuvos vietose.

 

Asvejos ežeras


Asveja – (dar vadinama Dubingių ežeru) ilgiausias Lietuvos ežeras (virš 22 km), jo bendras visų atšakų ilgis viršija 29 km. Asveja taip pat yra vienas giliausių Lietuvos ežerų, jo giliausia vieta siekia 50,2 m. Asveja upeliais susisiekia su Žeimena, todėl iš čia valtimi galima pasiekti Vilnių.

Asvejos gamtos grožis ir turtinga istorija nepalieka abejingų. Čia galima pamatyti ir pravažiuoti retu, iki šiol eksploatuojamu mediniu tiltu per ežerą. Tiltą laiko ąžuoliniai poliai, kuriems per 100 metų, jiems beveik nepakenkė vanduo.

Asvejos regioniniame parke yra piliakalnių, pilkapių. Čia stūkso Baluošų ir Dubingių piliakalniai, Žingių, Degsnės, Jutonių, Voronių pilkapynai. Iš architektūrinių paminklų labiausiai dėmesio verti Dubingių karčiama, seniausia Dubingių apylinkėse mokykla, Alkos gatvinio tipo kaimas ir privatus A. Davainio muziejėlis. Ežero regioninis parkas yra viena puikiausių vietų sveikam poilsiui prie vandens.


Aukštojo kalnas


Lietuvoje nėra labai didelių kalnų, tačiau verta aplankyti aukščiausią Lietuvos kalną – Aukštoją (arba Aukštąjį kalną), esantį apie 24 km į pietryčius nuo Vilniaus, netoli Baltarusijos sienos, 3,5 km į pietvakarius nuo Medininkų, 0,5 km į pietus nuo Juozapinės kalvos, kuri ankščiau buvo laikoma aukščiausia Lietuvoje.

Šio kalno aukštis – 293,84 metrai. Aukštojas yra vyriausio baltų dievo vardas. Ant kalno stovi akmuo, ant kurio iškaltas pavadinimas ir kuris suapvalina kalno aukštį iki 294 m.


Barstyčių akmuo


Daugelis į klausimą „Koks didžiausias akmuo Lietuvoje?” atsakytų – Puntuko akmuo. Tačiau tai netiesa! Didžiausias akmuo Lietuvoje – Barstyčių akmuo, esantis Puokės kaime, Vidurio Žemaičių aukštumos šiauriniame pakraštyje. Akmuo įtrauktas į Lietuvos rekordų knygą.

Barstyčių akmuo yra 11,3 m ilgio, 5,9 m pločio ir 3,3 m aukščio. Šis milžinas sveria net 680 tonų. Akmuo sudarytas iš lauko špato, kvarco, žėručio. Spėjama, kad akmenį ledynai atnešė nuo Švedijos.

Pasak legendos, senovėje šioje vietoje buvusi pagonių šventovė, kurioje ugnį kursčiusi vaidilutė. Jos neištikimybės užrūstintas Perkūnas trenkęs į šventyklą su šventuoju akmeniu ir užvertęs žemėmis. Taip palaidojęs nusikaltėlę. Bet akmuo buvęs didelis, tad jo nugara vis kyšojusi iš žemės.


Žuvinto raistas


Žuvinto raistas – prie Žuvinto ežero esanti didžiausia Lietuvoje pelkė, Žuvinto biosferos rezervato sudėtinė dalis. Pelkė yra Alytaus rajone, 7 km į šiaurės vakarus nuo Simno. Pelkės plotas 68,5 km².

Aleknonių kaime veikia Žuvinto rezervato muziejus, kuriame eksponuojama unikali Žuvinto rezervato gamtinė aplinka, pelkėjančio ežero evoliucija, būdingiausi aplinkinio kraštovaizdžio augalai bei gyvūnai. Po Žuvinto ežero ir pelkių platybes galima pasižvalgyti nuo čia esančio apžvalgos bokštelio.