Lietuvos zoologijos sodai ir gamtos muziejai

Autorius: Raminta Žalkauskaitė | Kelionių manija , 2010, Balandžio 08d.

Daugelis jaunų šeimų suka galvas planuodamos savaitgalio išvykas ar atostogas su vaikais. Ką įdomaus veikti? Beveik visi vaikai mėgsta gyvūnus, tad tikrai neapsiriksite savo mažiesiems ir ne tik pasiūlydami išvyką į zoologijos sodą arba apsilankę kokiame nors gamtos muziejuje, kurių Lietuvoje tikrai netrūksta.
Lietuvos zoologijos sodas

Daugeliui žinomas seniausias Lietuvos zoologijos sodas, kuris ilgą laiką buvo vienintelis šalyje, įsikūręs Kaune, Radvilėnų plente. Apsilankę zoologijos sode ne tik atitrūksite nuo gatvių šurmulio, pasivaikščiosite gamtoje, pasigrožėsite ilgakojėmis žirafomis, stambiausiais pasaulio sausumos plėšrūnais – baltaisiais lokiais, žvėrių karaliais – liūtais ir dar daugybe gyvūnų ir gyvūnėlių, bet ir galėsite sužinoti labai daug įdomių faktų apie įvairių paukščių, žinduolių, žuvų gyvenimą, mitybą ar kilmę.
Zoologijos parkas MINI ZOO

Zoologijos parkas „Mini Zoo“, įsikūręs netoli Klaipėdos, sėkmingai veikia jau 7 metus. Tai 3,5 ha teritorijos plotas, kuriame laikomi įvairių rūšių ir veislių laukiniai bei naminiai gyvūnai. Visi jie turi jiems skirtą plotą su aptvaru ir voljeru. Parko veikla nuolat plečiasi, vykdomos įvairios nykstančių gyvūnų išsaugojimo bei edukacinės-pažintinės programos. Didelė gyvūnų įvairovė čia traukia gamtos pasiilgusius lankytojus.
Grūto parko zoologijos sodas

Jei su visa šeima lankysitės Grūto parke, nepamirškite ir čia veikiančio mini zooparko, kuriame mažųjų lankytojų dėmesį labai traukia paukščiai ir žvėreliai.
Žvėrinčius

Garsėjanti piliakalniais ir apylinkėmis Žemaitija kviečia susipažinti su beveik laisvėje gyvenančių žvėrių gyvenimu. Telšių rajono Laukstėnų kaime miškininkų įkurtas Žvėrinčius siekia supažindinti visuomenę su laukinių gyvūnų gyvenimu. Čia yra įrengtas 14,7 ha ploto miško aptvaras šernams, danieliams ir muflonams bei aptvertas 2,4 ha ploto miško sklypas vilkams.

Apsilankę Žvėrinčiuje patirsite koks įdomus žvėrių gyvenimas. Galėsite stebėti, kaip gyvena grakštūs danieliai, šernai, kaip ant akmenų laipioja muflonai bei pamatysite kitus gyvūnus. Gal išvysite ir vilką, kurį sutikti gamtoje yra retas atvejais. Šiuo metu Lietuvos miškuose šių gyvūnų suskaičiuojama tik apie porą šimtų.

Lankytojų patogumui stebėti laukinių gyvūnų gyvenimą pastatytos dvi apžvalgos aikštelės bei pavėsinė, įrengta žaidimų aikštelė vaikams, pastatytas ąžuolas su inkilais ir stendas su labiausiai Lietuvoje paplitusių žvėrių ir paukščių aprašymais.

 

Jaunųjų gamtininkų centras

Vilniuje su vaikais galite aplankyti Lietuvos jaunųjų gamtininkų stoties sodą (30 ha), išsidėsčiusį vaizdinguose Vilnios šlaituose Pavilnyje. Jame rasite ne tik daug retos Lietuvos ir kitų kraštų augmenijos, bet ir nedidelį zoologijos sodą.
Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus

Šis zoologijos muziejus – vienas seniausių muziejų respublikoje ir vienintelis zoologijos muziejus Baltijos šalyse. Visa muziejaus istorija ir veikla glaudžiai susijusi su Lietuvos gamtos mokslo raida ir prof. Tadu Ivanausku.

Šiandien muziejaus ekspozicijoje yra apie 15 000 eksponatų, moksliniuose fonduose – 200 000. Muziejuje taip pat yra respublikinis paukščių žiedavimo centras. Muziejus jungia Ventės rago ornitologinę stotį, Žuvinto bei Čepkelių rezervatų muziejus bei Juodkrantės aplinkos tyrimų laboratoriją.
Ventės rago ornitologinė stotis

Ventės ragas – vienas didžiausių paukščių koncentracijos taškų. Baltosios – Baltijos jūrų migraciniame kelyje. Kai kada per Ventės ragą praskrenda iki 300 tūkst. sparnuočių per parą.

Stoties darbuotojai per metus apžieduoja 60-80 tūkst. paukščių. Stotyje sukonstruotos didžiausios Europoje paukščių gaudyklės, migruojantys bei vietinių populiacijų paukščiai gaudomi ir originalios konstrukcijos „zigzaginėmis” gaudyklėmis. Nuo žiedavimo pradžios Ventės rage paženklinta 1,6 mln. paukščių. Stotyje veikia muziejus, supažindinantis lankytojus su Kuršių marių gamtovaizdžiu, dažniausiai sutinkamais gyvūnais.
Lietuvos jūrų muziejus

Šis muziejus veikia Kuršių nerijos šiauriausiame taške, buvusiame Kopgalio forte. Muziejaus ekspoziciją sudaro pagrindinio forto statinio centre įkurtas didysis akvariumas bei 1-6 m³ akvariumai, kuriuose eksponuojamos Lietuvos gėlavandenes, Baltijos jūros, tropinių jūrų žuvys, įvairūs bestuburiai. O taip pat Jūrų faunos ekspozicija, Jūrų paukščių ir žinduolių ekspozicija, Laivybos istorijos ekspozicija ir pajūrio žvejo etnografinė sodyba. Šalia muziejaus taip pat yra įkurtas Delfinariumas, kuriame vyksta delfinų ir jūrų liūtų pasirodymai.
Arklio muziejus

Anykščių regioniniame parke, Niūronių kaime įkurtas unikalus Arklio muziejus, kuriame galima susipažinti su jau daug šimtmečių trunkančia arklio ir žmogaus draugystės istorija, pajodinėti ar pasivažinėti karieta. Muziejuje sukaupta žemės ūkio padargų, vežimų, karietų, pakinktų ir daug kitų, šiandienos turistams nežinomų daiktų. Čia galima paglostyti arklius ir jais pajodinėti, rengiama edukacinė programa aukštaitiškoje troboje.
Katinų muziejus

Šiauliuose veikia vienintelis Lietuvoje Katinų muziejus, kuriame lankytojus pasitinka katinėliai spalvotuose vitražuose ir laiptų turėklų ornamentuose. Šviestuvai ir kėdės muziejaus patalpose – taip pat katinai.

Muziejuje eksponuojama apie 10 000 eksponatų iš daugelio pasaulio šalių: Anglijos, Australijos, Belgijos, Bulgarijos, Danijos, Olandijos, Čekijos, Kanados, Kubos, Kinijos, Japonijos, Prancūzijos, Portugalijos, Rusijos, Vokietijos, Senegalo, Zambijos ir Lietuvos. Tai suvenyrai (katytės ir katinėliai, sukurti iš porceliano, stiklo, gintaro, marmuro, krištolo ir kt.), paveikslai, meninės fotografijos, pašto ženklai, atvirukai, knygos ir kt. Muziejuje sukaupta daugiau nei 4 000 eilėraščių apie katinus, kurių autorė farmacininkė Irena Aleknienė.

Kelionių idėjos