Liguria – Costa dei fiori

Autorius: Italija , 2007, Rugpjūčio 04d.

Gėlių pakrante arba dar „La Riviera di Ponente“ italai vadina jūros kranto liniją nuo Genujos iki Prancūzijos sienos. Tai lyg atsvara prancūzų „Žydrajai pakrantei“. Neatsitiktinai kalbama apie gėles, nes čia apstu įvairiaspalviais žiedais apkibusių augalų. Nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens, skirtingų rūšių gėlės puošia išpuoselėtus sodus. Nepakartojamą įspūdį palieka palmės – nuo mažiausių iki dangų siekiančių milžinių.

Gėlių pakrantės sostine laikomas San Remo, menantis romėnų šlovę ir tebepulsuojantis šiuolaikiniame kurortų gyvenime. Patogioje geografiniu požiūriu vietoje, leidžiančioje mėgautis visus metus švelniu jūriniu klimatu, įsikūrusiame blankstančios elegancijos kurorte renkasi pramogų mėgėjai.

Pačiame miesto centre išvysite prašmatnų, jau šimtmetį atšventusį kazino. Netoliese, palmių sodelių paunksnėje, įsikūrusios visą „blizgančio gyvenimo“ atributiką siūlančios krautuvėlės. Turistų iš Rytų Europos susidomėjimą kelia puošni rusų stačiatikių San Borillio cerkvė. Pajūrio alėjoje, Corso Imperatrice, „stiuku“ puoštuose rūmuose kadaise buvo apsistoję Čaikovskis ir Nobelis. San Remo taip pat garsėja kasmetiniu Italijos muzikos atlikėjų festivaliu.  Ankstyvą rytą Corso Garibaldi gatvėje vyksta nuostabus gėlių turgus. Kylant į La Pigna kalvą, galima pasigrožėti vingiuotomis senamiesčio gatvelėmis ir pastelinių spalvų langinėmis. Funikulierius kelia į Monte Pignone kalną, nuo kurio atsiveria puikūs vaizdai į Rivjerą.

Vienas paskutiniųjų miestelių prieš pat Prancūzijos – Italijos sieną, ne mažiau garsus kurortas Ventimiglia. Jis ramesnis ir daug mažiau prašmatnus nei San Remo. Kai kam jis gali pasirodyti netgi skurdus, tačiau „natūraliai apšiurę“ senamiesčio namai sužavi savo kuklumu ir skleidžiama senovės dvasia. Atlėgus dienos karščiui knieti apžiūrėti vingias gatveles, negailestingai verčiančias kopti į kalną. Mus pasitiko nublukę ir apsilupę namai, besiplaikstantys skalbiniai, vos pravertos langinės ir pasiruošimo vakarienei sambrūzdis. Kažkada čia sustojo laikas užkonservuodamas senąjį italų gyvenimo būdą. Rodosi, kad čia niekas nežino gyveną garsiame kurorte. Paklaidžioję laiku, grįžtame į dabartį su spalvotais skėčiais ir gultais pakrantėje, parduotuvėmis, viešbučiais, kavinėmis ir reklamomis „šiuolaikinės“ Ventimigli‘os dalyje.

Čia aptinkame nuorodą į kitą pakrantės perlą, vertą turistų dėmesio – anglų botaniko sero Tomo Hanbury ir jo brolio vilą – Villa Hanbury. Išnaudodami švelnaus klimato privalumus, palei žavios pajūrio vilos takelius pasodino egzotinių augalų sodą. Augalų kolekcija, kurią pats savininkas surinko keliaudamas po Afriką ir Aziją, nuo to meto pagausėjo daugiau nei 3000 egzempliorių, tarp kurių minimi kaučiukmedžiai, įvairiausios palmių ir laukinių kaktusų rūšys. Dabar sodas priklauso valstybei ir įspūdingumu pranoksta daugelį Italijos botanikos sodų. Net žiemą lankytojai gali grožėtis spalvų ir augalų įvairove.

Paminėjome tik keletą miestelių ir lankytinų vietų. Kiekvienas Gėlių pakrantėje atrastų savo širdžiai mielą kampelį.