Limone sul Garda – citrininė užuovėja dolomitų papėdėje

Autorius: Italija.lt , 2007, Balandžio 11d.

Miestelio pavadinimas „Limone“ kildinamas iš žodžio „limen“, reiškiančio sieną, ribą, arba „lima“, reiškiančio upę. Skirtinai nei daugeliui atrodo, jog pavadinimas kilęs nuo žodžio citrina („limone“). 1863 metais miestelis buvo pavadintas „Limone San Giovani“, o 1904 metais gavo šiuolaikinį pavadinimą – Limone sul Garda. Pirmųjų gyvenviečių pėdsakai veda dar į neolito amžius. 600 metais prieš Kristų, ežero pakrantę apgyvendino keltų gentys, kurias II amžiuje prieš Kristų nukariavo romėnai. Toliau miestelio istorija vingiuoja ta pačia vaga kaip ir visos šiaurės Italijos. „Aukso amžių“ Limone išgyveno venecijiečių valdymo laikais, kitaip dar vadinamais „Serenissima“(giedra, šviesa). Tuo metu iš niekuo neišsiskiriančio žvejų ir alyvmedžių augintojų kaimelio, Limone virto klestinčiu miesteliu, kuriame auginami citrusiniai vaisiai. Tam buvo sukurta sudėtinga vaisių auginimo sistema.

Sukonstruotos didžiulės, šiltnamius primenančios konstrukcijos iš sumūrytų kolonų, kurios turėjo laikyti skersines gegnes, ant kurių žiemą buvo dengiamas stogas, kad vaismedžiai nesušaltų. Taip pat reikėjo atsivežti derlingesnio ir turtingesnio dirvožemio, nes vietinis buvo grynas žvyras. Citrusinių vaismedžių giraičių vandens aprūpinimo kelius galima buvo vadinti irigacinės sistemos šedevru. Šias giraites savo dienoraštyje aprašė žymusis rašytojas J. Wolfgang‘as Goethe ir taip paskleidė žinią apie jį apstulbinusį reiškinį.

Negana to, XIX a., valdant Habsburgų dinastijai, Limone eksportuodavo magnį, popierių, negesintas kalkes ir šilkverpius. Deja, pasauliniai karai sužlugdė visą miestelio ekonominę gerovę, karo metais visi gyventojai buvo priversti evakuotis, o grįžę nerado nieko, menančio anuos laikus ir jiems vėl teko grįžti prie senųjų verslų: žvejybos ir alyvmedžių auginimo. Su miesteliu susisiekti galima buvo tik ežeru arba sudėtingais kalnų keliukais. Tačiau 1932 metais, nutiesus garsųjį vakarinį “Gardesana” kelią, miestelio izoliacija baigėsi ir atvėrė naujų vystymosi galimybių, viena iš jų turizmas.

Nors miestelio pavadinimas ir nėra kilęs nuo žodžio „limone“ (citrina), tačiau neišvengė tarsi iš anksto užprogramuotų sąsajų su citrusiniais vaisiais, kuriuos 1000 metais iš Kinijos ir Indijos į Europą atvežė arabai, o XIII a. „San Francesco Gargnago“ vienuolyno vienuoliai iš Ligurijos pakrančių atgabeno prie Gardos ežero. Per amžius vaisių auginimo technika buvo ištobulinta ir leido rinkti gausų, kokybišką derlių. Nuskynus citrinas, jos būdavo rūšiuojamos pagal dydį ir kartu gaudavo pavadinimą. Citrinos buvo eksportuojamos į Austriją, Lenkiją, Vengriją, Rusiją. Transportavimo išlaidos buvo mažesnės, nei eksportuojant iš pietų Italijos, todėl Limone užauginti vaisiai buvo paklausūs rytų Europoje. Taip pat prie Gardos išaugintos citrinos išsiskyrė subtiliu aromatu, rūgštingumu, plona žievele, apvalia vaisiaus forma, gebėjimu ilgai išlaikyti šviežumą ir net gydomosiomis savybėmis.

Nors naujoji verslo rūšis buvo labai pelninga, tačiau vietiniai gyventojai nepamiršo ir senųjų savo verslų žvejybos bei alyvuogių auginimo. Limone žvejai nuo seno visoje Gardos pakrantėje garsėjo ypatingais karpių žvejybos gebėjimais. Į čia inkognito pažvejoti atvykdavo net didikai ar karaliai. Manoma, kad alyvmedžiai čia auginami dar nuo romėnų valdymo laikų, nors šis užsiėmimas išpopuliarėjo viduramžiais. Ankščiau nei aliejus pradėtas naudoti maistui, jis buvo spaudžiamas sakraliniais tikslais, tokiais kaip sakramentų teikimas. Labiausiai Limone aliejaus spaudimo verslas išpopuliarėjo XVI – XVII a., kai tapo nepaprastai vertinamas ir miestelyje buvo 20 aliejaus spaudyklų. Labiausia alyvmedžių skaičiumi regione buvo susirūpinta, kai paaiškėjo, jog renkant mokesčius duoklei Venecijai, surenkama per mažai lėšų. Todėl buvo nutarta suskaičiuoti visus apylinkės alyvmedžius ir nuo kiekvieno jų savininkas turėjo mokėti duoklę.

Dabar Limone spaudžiamas aliejus atitinka aukščiausius kokybės standartus. Jis turi ypatingai švelnų vaisių aromatą, varijuoja nuo žalios iki geltonos spalvos, su švelnaus karstelėjimo ir aštrumo prieskoniu. Alyvuoges spaudžiamos akmeniniais presais, ne vėliau kaip penkios dienos po derliaus nuėmimo. Visas procesas atliekamas vadinamuoju „šaltuoju“ būdu, kad aliejus išlaikytų geriausias savo savybes.

Tačiau nepaisant ypatingų produktų gaminamų Limone, šis miestelis visame pasaulyje išgarsėjo dėl kitos, labai intriguojančios priežasties. Ramiame, didingų dolomitų užuovėjoje įsikūrusiame, kurorte gyvena apie 1000 vietinių gyventojų, kurių protėviai labai ilgus amžius buvo pakankamai izoliuoti nuo išorinės aplinkos. 1979 metais, kai iš Limone kilęs kelių darbininkas papuolė į Milano ligoninę, jam buvo atlikti reikalingi tyrimai, kurie medikams rodė neįtikėtinus rezultatus. Paciento cholesterolio ir triglicerino kiekis kraujyje buvo labai aukštas, tačiau nebuvo aptikta jokios žalos, kurią šios medžiagos daro kraujagyslėms ir širdžiai. Po pakartotinių tyrimų, paciento kraujyje buvo aptiktas anomalus baltymas, pavadintas „Apolipoproteina A-1 Milano“ (atradimo miestas). Šis proteinas taip pat rastas ištyrus minėtojo paciento tėvo ir dukters kraują. Baltymas reiškiasi anomališku būdu, bet neša neįkainojamos naudos žmogui. Jis sparčiai riebalus iš arterijų šalina į kepenis, kurios galų gale juos eliminuoja iš organizmo. Šio baltymo atradimas, tai didelis žingsnis į priekį kovoje su ateroskleroze ir širdies smūgiais, kurie sudaro didžiausią mirčių priežasčių skaičių. Drąsiai iššūkį priėmę mokslininkai pasiryžo ištirti šios genetinės mutacijos Limone priežastis, klimato ir paveldimumo faktorius. Iš visų miestelio gyventojų buvo paimti kraujo tyrimai, kurių rezultatai parodė, jog didžioji miestelėnų dalis turi šį geną. Sekančiu žingsniu buvo atkurtas visų, turinčių „stebuklingąjį“ baltymą, genealoginis medis, parodęs, jog visi jie yra vienos poros, susituokusios pirmoje XVII a. pusėje, palikuonys. Genas paplito miestelyje, nes nestigo giminaičių tarpusavio santuokų. Ištyrus A-1baltymą, buvo galima jį sintetinti ir patalpinti į bakteriją, galinčią jį atgaminti ir reprodukuoti. Galiausiai 2003 metais visuomenę pasiekė žinia, jog buvo sukurti eksperimentiniai vaistai su A – 1 balymu, kurie buvo paskirti 47 eksperimento dalyviams, sergantiems širdies ligomis ir po šešių savaičių vartojimo parodė labai optimistinius rezultatus. Šie tyrimai ir toliau atliekami , tikintis revoliucijos aterosklerozės ir širdies ligų gydyme.

Šiandien Limone miestelio gyventojai dalijasi gamtos dovanomis su visais atvykstančiais aplankyti tykios jų užuovejos ir norinčiais praleisti atostogas ar tik popietę šioje idiliškoje aplinkoje, kuri galbūt išgelbės milijonų žmonių gyvybes.