Naktinė Kalėdų sostinė

Autorius: Alvydas Januševičius | Etaplius.lt , 2010, Gruodžio 06d.

„Jau prasideda“, – taria kolegė, su kuria likimas suvedė pačioje Europos širdyje – Strasbūre. Kas prasideda? Kalėdų karštinė! Visas miestas vieningai puošiasi. Senukai nuo ryto iki vakaro suka girliandas aplink savo namus, o kavinės bendrai derina visos gatvės dizainą. Kaip nesidabinsi, jei kasmet reikia apginti Kalėdų sostinės vardą, užsitarnautą per amžius.

 

Europos širdis – Prancūzijoje

Nežinia, ar tai tiesa, tačiau kalbama, kad pirmoji Europoje kalėdinė eglė buvo papuošta Strasbūre apie 1600-uosius. Prancūzijos šiaurėje esančio Elzaso regiono centras nuo to laiko vadinamas Kalėdų sostine. Toks titulas įpareigoja kiekvienas Kalėdas sutikti pavyzdingai.

Dabar Strasbūras – Prancūzijos pasididžiavimas, kuriame rankas kilnoja Europos Parlamento nariai. Kiekvienas ant valstybės supykęs ES pilietis prisimena šio miesto vardą, nes būtent čia yra Europos žmogaus teisių teismas.

Kadaise Elzasas priklausė Vokietijai. Kone pusšimtį metų šios šalys kovojo dėl jo. Nenuostabu, kad šio miesto architektūra kupina vokiškų elementų. Net „La Petite France“ rajonas, įtrauktas į Unesco paveldo objektų sąrašą, daugelyje vietų žavi prancūziška romantika ir vokiška architektūra. Jame kanalais plaukioja laivai, siauras kreivas gatveles kerta tiltai.

Tiesa, šio žavaus seno rajonėlio pavadinimo kilmė visai neromantiška. Kadaise čia buvo prostitučių kvartalas. Viduramžiais Strasbūras garsėjo seniausios profesijos atstovėmis, kurios daugiausia buriavosi čia. Sifilis tuo metu vadintas prancūziška liga, o prostitutės – prancūziškos profesijos atstovėmis.

 

strasburas2.jpg

 

Lapkritis kvepia Kalėdom

Strasbūro gyventojai jau prieš savaitę pradėjo puošti savo aplinką. Vyksta savotiškos lenktynės, tačiau be didelio siekio užgožti savo kaimyną, greičiau – prisiderinti prie jo, kad miesto svečiui įspūdis ilgai išliktų.

Kolegė, kuri Strasbūre jau ne naujokė, pasiūlė atkreipti dėmesį į pagyvenusius žmones, kurie tą vakarą kruopščiai tvirtino girliandas prie stogo. „Jie čia dirba jau nuo ryto“, – paaiškino ji. Beveik visi, kurie turi nors truputį laisvo laiko, taip elgiasi. Štai kokios svarbios Kalėdos Strasbūro gyventojams.

Nuo Europarlamento riedame tramvajumi iki centro. Išlipame visai netoli nuostabios katedros. Kyla įtarimas, kad ši katedra nebuvo baigta statyti, nors meistrai vargo keturis amžius – trūksta vieno bokšto. Tačiau ir be jo šis statinys laikomas viena gražiausių Europos katedrų.

Šalia tramvajaus gatvelės dar „neišsiduoda“ – Kalėdomis vos vos kvepia. Vaizdinguose skersgatviuose rymo dviračiai su krepšeliais, motoroleriai. Priartėjęs prie pat katedros supranti, kad dėl šios šventės Strasbūras yra pametęs galvą. Kiekvienas namas tviska kalėdiniais niekučiais. Namų sienos per kelis aukštus išpuoštos seniais besmegeniais, baltosiomis meškomis, spalvotais burbulais. Gatvėmis rieda keltuvai, kuriais darbininkai kabina kalėdinius šviestuvus praeiviams virš galvos.

Centras stebina vis labiau. Dar prieš sekundę vieno restorano kalėdiniai papuošalai atėmė amą, tačiau už posūkio atsivėrusios apšviestos gatvės vaizdas pribloškia dar labiau. Ten visi sutartinai sienas nuklojo baltai dažytomis šakomis – atsiduri tarsi šerkšnu padabintame koridoriuje.

Virš gatvių kybo šviečiantys burbulai, vainikai, girliandos. Languose – dirbtinis sniegas, šviečiantys elniai, prakartėlės.

Jei prieškalėdiniu laikotarpiu tektų apsilankyti Strasbūre, nepamirškite užsukti į kalėdinį turgų, kuris vyksta miesto centre priešais Operos teatrą. Čia daugiausia parduodami įvairūs kalėdiniai atributai ir eglučių papuošalai, tačiau galima rasti praktiškai visko.

 

strasburas3.jpg

 

Kulinarinis paveldas

Strasbūras – labai prancūziškas miestas savo temperamentu, tačiau čia gyva ir vokiška dvasia. Visa tai taip susipynę, kad neįmanoma rasti kultūrinės takoskyros. Pavyzdžiui, Elzasas garsėja savo vynu – kalvų papėdėje iki pat Kolmaro miesto vingiuoja vyno kelias. Tačiau viena smagiausių vietų Strasbūre yra gana vokiška – alaus baras netoli katedros.

Čia pro langus galima išvysti visus alaus gaminimo agregatus. Barmenai paaiškina, kaip vyksta alaus gamyba. Netgi atneša visų rūšių alaus mėginukus, kad paragautum ir išsirinktum patinkantį. Šiomis dienomis gaminamas šiek tiek šviesesnis už tamsų kalėdinis alus. Jis saldesnis – juk šventės!

Dar vienas keistas Elzaso virtuvės atributas – tarte flambee – „liepsnojantis tortas“. Tai plonas paplotėlis, apdėtas sūriu, kumpiu, grietine, vištiena, grybais, svogūnais. Nacionalinis pasididžiavimas – tarte flambee su raugintais kopūstais.

Šio patiekalo pavadinimas kilo, kai ūkininkų žmonos tikrindavo, ar gerai įkaito krosnis. Jei paplotėlis iškepdavo, vadinasi, krosnis būdavo pakankamai įkaitusi duonai kepti. Kavinėse patiekalas išpopuliarėjo tuomet, kai į rinką pradėjo veržtis itališkos picos.

 

Nuotraukos autoriaus

etaplius-naujienu-portalas.jpg

 

Taip pat skaitykite:

Vokietijos miestai kviečia į tradicines Kalėdines muges

Geriausios Kalėdinės mugės Europoje

Krokuviečių Kalėdinės prakartėlės primena pilaites

 

Lankytinos vietos
Kelionių idėjos