„National Geographic“ išrinko geriausias ir blogiausias vietoves

Autorius: Carlo Alcos | Matadornetwork.com , 2017, Sausio 30d.

Parengė: kelioniumanija.lt

 

Nepainiokite  šio tyrimo su pasaulio lankytinų vietų populiarumo rinkimais. Jau šeštą kartą „National Geographic“ įvertino 133 pasaulio vietoves ir išrikiavo jas atsižvelgiant į tokius kriterijus kaip socialinis ir kultūrinis vientisumas, tvarumas, turizmo valdymo ir estetinė kokybė.

Bet palaukit. Estetinė kokybė? Socialinis ir kultūrinis vientisumas? Juk tokią statistiką gauti tikrai nelengva. Be jokios abejonės, tai yra itin subjektyvūs ir sunkiai apčiuopiami kiekvienos turistų lankomos vietovės aspektai.

Tai gal šis tyrimas tėra vien tauškalai? Tačiau jei pasitikėsime 437 „kelionių ekspertais, turinčiais neįkainojamos patirties įvairiose srityse, tokiose kaip istorija, geografija, tvarus turizmas, ekologija, tradicinės vietinės kultūros, archeologija, fotografija ir kelionių aprašymai“, tuomet atsakymas į šį klausimą turėtų būti „ne“.

Pasak „National Geographic“, tyrimo metu yra apklausiama kiek įmanoma daugiau ekspertų, dirbančių susijusiose srityse ir prašoma jų įvertinti tas vietoves, kurias jie yra aplankę. Ekspertai, siekiant objektyvumo, anonimiškai pateikia savo nuomones, kurios vėliau, naudojant vadinamąjį Delfi metodą, yra reziumuojamos, o rezultatai apibendrinami.

Sąrašo, paskelbto 2009 m. lapkričio-gruodžio „National Geographic Traveler“ leidinyje, viršuje atsidūrė Norvegijos fiordų regionas, surinkęs daugiausiai – 85 balus. Tuo tarpu mažiausiai balų surinko Ispanijos Costa del Sol regionas – tik 31.

Vieno iš vertinimo komisijos ekspertų komentaras apie Norvegijos fiordų regioną buvo toks:

„Aplinkos kokybė čia yra aukščiausio lygio. Kraštovaizdis yra nuostabus ir estetiškai vienas iš gražiausių. Norvegijos simboliai yra tokie unikalūs, kad sunku įsivaizduoti kažką kito. Vietinės kultūros elementų galima išvysti pakrantėse ir kalnuose. Tai suteikia puikią galimybę susipažinti su gerai išsaugotomis Norvegijos kaimo gyventojų tradicijomis.“

Apie Costa del Sol buvo pateikta tokia nuomonė:

„Neseniai net braškėjusi nuo į pensiją išėjusių britų ir vokiečių antplūdžio, ši pietinė Ispanijos pakrantė tuoj gali nukentėti, kadangi pasaulio ekonominė situacija daugumą senjorų privertė sugrįžti į savo tėvynes. Šios vietovės turizmo sektorius, norėdamas išlaikyti savo rinkos dalį, bus priverstas mažinti kainas. Atrodo, jog Costa del Sol  pakrantėje vyraujančio masinio turizmo poveikio nepaisoma ir nėra svarstoma sugriežtinti reglamentavimą. Taigi nėra tvarumo.“

Šios dvi vietovės, esančios skirtinguose sąrašo galuose, išlaikė tas pačias pozicijas, kaip ir pirmojo tyrimo, atlikto 2004 metais, išvadose. Skirtumas tik tas, kad Norvegijos fiordų regionas gavo dar daugiau, o Costa del Sol – dar mažiau balsų, palyginti su 2004-aisiais.

 

Kitos geriausiai įvertintos vietovės

 

Kutenėjaus/Joho (Kootenay/Yoho) nacionaliniai parkai Britų Kolumbijos provincijoje, Kanadoje (81 balas) – „Šie mažai lankomi parkai dar nėra sugadinti“.

Vermontas, JAV (78 balai) – „Vermontas, labiau nei bet kuri kita JAV valstija, deda visas pastangas siekdamas išsaugoti savo unikalias vertybes ir bruožus“.

 

Vidutiniškai įvertintos vietovės

 

Didysis barjerinis rifas, Australija (62 balai) – „Aplinkos ir ekologijos kokybė kenčia dėl koralinių rifų irimo proceso, kurį sukelia daugybė priežasčių, įskaitant žemės ūkio nuotekas ir kylančią vandenyno temperatūrą. Socialinis ir kultūrinis vientisumas išlaikomas palyginti neblogai, kadangi europiečiai paprastai čia įsikuria laikydamiesi vietinių tradicijų“.

Santorino sala Graikijoje (57 balai) – „Tai yra viena iš labiausiai pribloškiančių vietovių pasaulyje. Miesteliai yra puikiai prižiūrimi, nors  paplūdimiai galėtų būti ir labiau sutvarkyti. Vis dėlto, sala yra tiesiog perpildyta turistų, o keliai perkrauti – tikras beprotnamis“.

 

Kitos blogiausiai įvertintos vietovės

 

Cabo San Lucas, Meksika (37 balai) – „Tai tikra turizmo katastrofa. Viskas čia sutelkta tik į pinigus, trūksta dėmesio aplinkai, o bene vienintelė vietinė vertybė – tai galimybė gauti „juodadarbio“ darbą. Visa pakrantė yra supirkta nekilnojamojo turto plėtros kompanijų, kurios naikina vėžlių pamėgtus paplūdimius ir kitas vietas, kurios turėtų būti saugomos. Beveik nėra galimybių susipažinti su autentiška vietine kultūra.“

Bahamų salos (35 balai) – „Išparduoti saugomas salas yra tiesiog nedora. Paplūdimiuose – neįsivaizduojamas šiukšlių kiekis. Vadinamosios „vietinių amatininkų“ turgavietės yra visiškas pasityčiojimas, čia turėtų būti pardavinėjami kokybiški vietinių meistrų darbai“.

Matadornetwork.com