„Welcome home“ (Sveiki sugrįžę namo) pasisveikinimas pasitinka visus atvykusius į europinį ar pasaulinį Rainbow Gatherings (Vaivorykštės susitikimai) bendruomenės susibūrimą, kurio dalyviu gali būti kiekvienas, pritariantis stovyklos idėjoms ir sutinkantis laikytis čia vyraujančių taisyklių.
Vaivorykštės susitikimais vadinamos laikinos stovyklos, kurios gali įsikurti bet kurioje pasirinktoje Europos ar pasaulio vietoje, paprastai vykstančios lauke ir dažniausiai trunkančios nuo poros savaičių iki mėnesio. Dalyvių skaičius būna įvairus ir pasauliniu mastu yra siekęs apie 30 tūkst. žmonių vienoje vietoje. Šiuose JAV pradėtuose organizuoti susitikimuose dalyvauja keliautojai, vegetarai, įvairių subkultūrų atstovai. Susibūrimų metu žmonės iš įvairių šalių gyvena palapinėse, ant laužo gamina maistą, bendrauja, užsiima bendra veikla ir kartu leidžia laisvalaikį.
Susitikimų vertybės ir principai
Rainbow susirinkimai vyksta reguliariai ir remiasi taikos, meilės, harmonijos, laisvės ir bendruomenės vertybėmis bei pasisako prieš populiariąją kultūrą, vartotojiškumą, kapitalizmą ir žiniasklaidą. Susitikimų dalyviams svarbūs aplinkos apsaugos, savanorystės, pagarbos kitiems ir įvairovės principai, kurių stengiamasi laikytis. Šios stovyklos susijusios su bohemišku gyvenimo būdu ir hipių kultūra, o tarp susitikimų dalyvių vyrauja nuomonė, kad šiuolaikinis gyvenimo būdas ir valdymo sistema yra nesveiki ir griauna harmoniją su natūraliomis žemės planetos sistemomis.
Pasisakoma prieš komerciją
Iš esmės šie susibūrimai yra laisvi ir nekomerciniai. Pirkti ir parduoti daiktus ar paslaugas Rainbow susirinkimuose yra draudžiama. Nėra ir apmokamų organizatorių, nors yra savanoriai, kurie yra labai svarbūs organizuojant susitikimus ir jų metu. Dalyviai aukoja pinigus, prisideda savo savanorišku darbu arba priemonėmis. Viskas yra savanoriška ir neapmokama, susitikimų metu yra pripažįstami tik mainai, o apskritai stengiamasi, kad stovykloje kuo daugiau daiktų būtų bendra.
Narystės nebuvimas ir bendravimas
Rainbow susitikimai neturi lyderių, formalios struktūros, oficialių atstovų spaudai ir jokių oficialių dokumentų ar narystės. Dėl šios priežasties šie susitikimai gali būti chaotiški, tačiau tai priklauso nuo pačių organizatorių bei dalyvių. Vis tik čia vyksta laisvos formos pasitarimai, kuriuose priimant sprendimus naudojamas konsensuso procesas.
Susitikimų metu dalyviai dažnai sėdi ratu ir kalbantis žmogus rankoje turi kokį nors daiktą, kuris reiškia, kad kiti turi tylėdami jo klausytis. Baigus kalbėti daiktas perduodamas kitam žmogui, kuriam suteikiama teisė išsakyti savo mintis. Nenorintys kalbėti neprivalo to daryti, o gali perduoti simbolinį daiktą kitam.
Dvasingumas
Šiems susibūrimams įtaką daro indėnų šamanizmo ir pagonybės papročiai. Jų apraiškas galima pastebėti kasdieniame dalyvių gyvenime. Kai kuriose stovyklose yra tradicija kartu medituoti. Čia dažnai sveikinamasi žodžiais „Welcome home!“ (Sveiki sugrįžę namo). Daugumos religinių bendruomenių atstovai čia turi savo virtuves, tad galima paragauti krišnaitų, stačiatikių, žydų ir krikščionių patiekalų.
Kūrybiškumas ir bendra veikla
Šiuose susitikimuose galima veikti ką tik nori ir pakviesti prisijungti kitus, patys dalyviai kuria stovyklų atmosferą mokydami ir duodami kitiems tai, ką patys moka, dalindamiesi įvairia patirtimi, rengdami pasirodymus. Vakarais čia vyksta įvairūs šou, spektakliai, pasirodymai, dainos prie laužo pritariant įvairiais instrumentais, žongliravimas, ugnies ir fakyrų šou, masažo paslaugos, gali veikti įvairios dirbtuvės, dideli ar maži meno projektai.
Draudžiami daiktai
Nors šiuose susibūrimuose būna nemažai anarchijos, yra dalykai, kurių nerekomenduojama vežtis į šiuos susitikimus. Tai yra alkoholis, ginklai ir bet kokia technika, tokia kaip magnetofonai, muzikos grotuvai, radijo imtuvai, garso stiprintuvai, elektriniai įrankiai ir net mobilieji telefonai. Viena pagrindinių stovyklos idėjų yra gyvenimas kuo toliau nuo civilizacijos ir kuo arčiau gamtos. Todėl susitikimų metu taip pat įprasta, kad dalyviai nuogi maudosi šalia esančiuose vandens telkiniuose.
Alkoholio vartojimas
Nors daugelyje susibūrimų alkoholio vartojimas yra nepageidautinas, kai kuriose JAV susitikimuose veikia vadinamoji „A-Camp“ (A-stovykla), tai yra vieta stovyklos teritorijoje, kur galima vartoti alkoholį. Nors susitikimų Europoje metu alkoholis dažniausiai yra draudžiamas, vynas yra sakingai toleruojamas kai kuriose šalyse, ypač Prancūzijoje, kur įprasta gerti vyną prie vakarienės.
Maisto ruošimas
Susirinkimuose ruošiamas ir valgomas maistas dažniausiai būna vegetariškas. Jį ruošia tuo metu virtuvėje budintys žmonės, tad kiekvienam dalyviui ateina eilė padirbėti ruošiant ir patiekiant maistą. Prieš valgį taip pat atliekamas maisto pagerbimo ritualas. Mokestis už maistą ir už kitas išlaidas susitikimų metu renkamas aukojimo principu. Tai yra po valgio ar kitu metu per dalyvius siunčiama kepurė ar koks panašus daiktas, kur kiekvienas gali įdėti kokią nors pinigų sumą, iš šių aukų ir perkamas maistas bei padengiamos kitos išlaidos.
Didžiulės Rainbow stovyklos, kuriose dalyvauja apie 30 tūkst. žmonių, kelia didelių logistinių sunkumų organizatoriams, nes daugybę dalyvių reikia aprūpinti maistu, vandeniu, pasirūpinti sanitarinėmis sąlygomis, sveikatos priežiūra ir kitais dalykais. Dažnai stovyklos organizatorių ir dalyvių santykiai su teisėsauga ir vietos bendruomenėmis būna problematiški. Vietos žiniasklaida neretai būna nepalankiai nusiteikusi, sutelkia dėmesį į narkotikų vartojimą, nuogumą ir kitus tradicinei visuomenei nepriimtinus dalykus. Nepaisant to, susirinkimai vyksta nuolat, jie turi gilias tradicijas ir yra tarptautinis reiškinys, turintis 38 metų istoriją.
Nors Lietuvoje šios stovyklos mažai žinomos, būrelis entuziastų praeitų metų liepą suorganizavo pirmąjį tokio pobūdžio susibūrimą mūsų šalyje, kuris vyko miške Zarasų rajone.
Europinis šių metų Rainbow Gatherings susitikimas vyks Suomijoje, ne Europos Sąjungos šalių susitikimai planuojami Baltarusijoje (birželio 12-27d.) ir Moldovoje, o pasaulinis susibūrimas – Taivane ir kitais metais Argentinoje (kovo mėnesį).