Nuotykiai vulkanų šalyje (I dalis)

Autorius: Valdas Lopeta | Alfa.lt , 2008, Rugpjūčio 24d.

Jeigu valstybės galėtų rinktis savo kraštovaizdį, tikriausiai daugelis jų norėtų būti Ekvadoru. Šiai nedidukei Pietų Amerikos valstybei priklauso gyvūnijos prikimštos Galapagų salos, šalies teritorijoje yra bent kelios dešimtys aktyvių ir jau užgesusių vulkanų. O kur dar džiunglės, kalnai ir spalvingos indėnų bendruomenės…

„Ekvadoras – šalis visiems“, – skelbia reklaminiai valstybės šūkiai ir sulaukia dėmesio iš tūkstančių turistų, kurie kasmet atakuoja žymias ir įsimintinas Ekvadoro vietas. Skubame į šią pusiaujo padalintą šalį ir mes, tikėdamiesi rasti tai, apie ką su ugnelėmis akyse iki šiol pasakodavo čia jau apsilankę keliautojai.

Keliauti paprasta ir malonu

Mūsų anksčiau sutikti ekvadoriečiai skundėsi, kad beveik niekur negali pajudėti, neturėdami vizų, o kitų šalių turistams atvykus į Ekvadorą dažniausiai užtenka tik parodyti pasą. Kartu su atvykimo antspaudu kiekvienam atvykėliui įteikiama ir paprasta popierinė kortelė su užrašytais paso duomenimis. Atrodo bevertė, tačiau ją reikia saugoti visos kelionės metu, nes pametus gali tekti suploti kelių šimtų JAV dolerių baudą išvykstant.

Pačioje šalyje keliauti bus paprasčiau, nei įsivaizduojate. Jei kitur autobusai pagrindiniais keliais važiuoja kas kelias valandas, Ekvadore tik spėk atvykti į stotį ar atsistoti prie kelio – netrukus būti įtrauktas į autobuso saloną paslaugaus vyruko.

Tai svarbiausia Ekvadoro transporto priemonė, todėl norėdami apžiūrėti šalį neabejotinai turėsite pasinaudoti autobusų kompanijų paslaugomis, kurios stebina ir mažomis kainomis. Apytiksliai valanda važiavimo kainuos 1 JAV dolerį.

Tarp didžiausių miestų autobusai kursuoja visą parą, todėl galima sutaupyti laiko, pasirinkus naktinį maršrutą tarp toliau esančių vietovių ir nusnausti gana patogioje keleivio sėdynėje. Vis dėlto, mes dažniausiai rinkdavomės dieną važiuojančius autobusus, nes jie dažniausiai važiuoja kalnuotais keliais, todėl šviesiu paros metu čia saugiau, o klonių ir viršūnių vaizdai glosto akis visos kelionės metu.

Vandenį kaitina vulkanai

Pirmasis mūsų kelionės Ekvadore tikslas – puikiais masažais, karšo vandens voniomis ir kvapą gniaužiančiais kalnų bei vulkanų vaizdais viliojantis miestelis Banjos. Išvertus iš ispanų kalbos, pavadinimas reiškia „vonios“, o mes, po mėnesį trukusios kelionės Amazonės upe šiuo metu labiausiai to trokštame.

Banjos miestelyje verta praleisti kelias dienas, jei norite atsipalaiduoti ir pailsėti. Pasyvaus poilsio mėgėjai galės už 2-3 JAV dolerius vartyti pilvus karšto vandens voniose. Iš viso mieste yra keturios gydyklos, siūlančios mineralų prisotinto karšto terminio vandens vonias ir ledinio šalčio baseinus kontrastų mėgėjams. Įdomu, kad vanduo čia nėra kaitinamas dirbtinai, jis atiteka iš greta kaimo šnopuojančio vulkano gelmių.

Tai Tungurahua – šiuo metu aktyvus vulkanas. Ilgai tylėjęs, jis pabudo prieš prasidedant naujam tūkstantmečiui ir ne juokais išgąsdino ekvadoriečius. Visas Banjos miestelis buvo evakuotas ir tik po trijų mėnesių gyventojai galėjo grįžti į savo namus.

Šiuo metu gyvenimas Banjos miestelyje teka ramiai, tačiau policija ir kariuomenės pajėgos pasirengusios bet kuriuo metu evakuoti miestelėnus ir svečius, jei tik vulkanas išsiveržtų. Atvykėliams turizmo centre greta reklaminės informacijos apie miesto siūlomas pramogas išdalijami ir žemėlapiai su nurodytais evakuacijos takais.

Mūsų vizito metu vulkano viršūnę gaubė tiršti debesys. Vietiniai vis ramindavo, sakydami, jog vulkanas atsidengia apie penktą valandą vakaro, tačiau per tris dienas tokios sėkmės nesulaukėme. Tik nuolat girdėdavome iš vulkano pusės ataidintį griausmą, kurį palydėdavo iš kraterio išmestų ir žemyn riedančių akmenų dundesys. Jausmas nelabai malonus, net jei žinai, kad vulkanas triukšmauja už pakankamai saugaus atstumo.

Bus ką veikti

Jei nusibostų teškentis karštose voniose ir užsimanytumėte daugiau veiksmo – tiesiog išeikite į miestą. Gausybės turizmo ir nuotykių agentūrų agentų tikrai pasiūlys jūsų lūkesčius atitinkantį sprendimą.

Keli JAV doleriai už dviračio arba keliolika dolerių už keturračio nuomą – ir jūs jau lekiate kalnų takeliais. Domina ekologiškos pramogos – štai dienos kelionė ant žirgo nugaros ir nakvynė vulkano papėdėje. Norite sutaupyti – jokių problemų. Tiesiog griebkite kuprinę su užkanžiais, lietpaltį, gerus batus ir vandens. Aplink Banjos pilna kalvų, į kurias smagu kopti siaurais takeliais.

Oficiali Ekvadoro valiuta yra JAV doleris, prieš kelerius metus pakeitęs anksčiau buvusią sukrę. Įvykus šiems pokyčiams žmonės susidūrė su pakilusiomis kainomis, tačiau netgi ir po to gyventi Ekvadore yra pakankamai pigu.

Tame pačiame Banjos miestelyje, kuris traukia daug turistų ir dėl to yra brangesnis, nei kiti šalies miesteliai, už nakvynę gerame viešbutyje mokėsite apie 15 dolerių, o už paprastus pietus vietiniame restorane reikės sumokėti apie penkis dolerius. Beje, maistas bus tikrai gardus.

Visa tai lėmė, kad Banjos miestelyje praleidome daugiau laiko, nei tikėjomės ir po kelių mėnesių planuojame čia vėl sugrįžti. Tačiau laikas bėga ir nusiplovę nuovargį terminiame vandenyje nusprendžiame judėti toliau – link vieno aukščiausių Ekvadoro vulkanų Cotopaxi.

Alfa.lt logo1-1.gif