Pasaulio galvosūkis: Stounhendžas

Autorius: Lina Balsytė | Kelionių manija , 2010, Rugsėjo 20d.

Pasaulyje yra nemažai objektų, it stiprus kavos aromatas viliojančių turistus dėl nepaaiškinamos, mistinės ir dažnai protu sunkiai suvokiamos savo kilmės. Žvelgdami į šį, ankstesnių civilizacijų palikimą, žmonės jaučiasi tarsi tapę liudininkais fakto, kad žmonijos galimybių ribos yra ten, kur ji pati jas nusibrėžia. Viena iš tokių magiškų ir vis dar didžiulį galvosūkį keliančių vietų – Stounhendžas.

Pietinėje Anglijos dalyje esantį priešistorinį paminklą šią vasarą aplankė Ieva Balsytė. „Stounhendžą bemaž viso pasaulio gyventojai iš nuotraukos atpažintų taip pat greitai, kaip ir Velykų salą ar Egipto piramides. Ratu išdėstytų didžiulių akmenų vaizdai – neatskiriama ne tik turistus į Didžiąją Britaniją viliojančios informacijos, bet ir geografijos vadovėlių dalis“, – kelioniumanija.lt pasakojo Ieva. 

Pasak jos, vienos teorijos kas, kaip, kada ir kodėl pastatė Stounhendžą, iki šiol nėra. Todėl įvairūs svarstymai ir spėlionės šiai vietai suteikia mistiškumo ir išskirtinumo. „Archeologai pateikia skirtingas akmenų pastatymo Stounhendže datas. Anot vienų, šie akmenys čia stovėjo jau 3 000 metų prieš mūsų erą, anot kitų – ne anksčiau nei 2 500 metų prieš mūsų erą, – sakė Ieva. – Lygiai taip pat nėra ir vieningos nuomonės, kokiu tikslu šis paminklas buvo pastatytas. Vieni teigia, kad tai galėjusi būti žmonių aukojimų vieta, kiti – kad ratu sustatyti akmenys vaizduoja metų laikų kaitą. Visgi vyraujantis įsitikinimas – čia buvusi astronominė stebėjimų vieta. Kaip ten bebūtų, visi vieningai sutaria: statę šį paminklą turėjo puikiai išmanyti inžineriją ir astronomiją“.

Ieva pateikė ir porą išgirstų įdomių faktų: Stounhendžo akmenų paminklas buvo statomas trimis etapais, o statybos darbams prireikė per 30 mln. valandų darbo. „Stounhendžo ansamblį sudaro du statmeni akmens luitai, laikantys trečiąjį gulsčią luitą. Pasak mokslininkų, kai kurie iš šių masyvių akmenų sveria net 50 tonų, todėl tai, kaip prieš tiek daug metų žmonės įgyvendino šį projektą – dar vienas akstinas vaizduotės šėlsmui. Iki šiol neatsakyta į klausimą, kokiu būdu šie akmenys buvo pastatyti taip, kaip juos stovinčius mes juos matome šiandien“, – kalbėjo mergina.

Ieva taip pat prisiminė gidą pasakojant, kad iš pradžių Stounhendžą supo tik žemių pylimas ir griovys, o viduje būta keliasdešimt duobių. Mokslininkai spėja, kad šios duobės galėjo būti naudojamos žmonių kremavimui. Kiek vėliau iškilo megalitų kompleksas, kurį sudarė du menhyrų (apdorotų akmens luitų – aut. past.) žiedai. „Tai buvo melsva uoliena, randama netoli Stounhendžo. Gidas pasakojo, kad šie menhyrai buvo atgabenti minėtam žiedui statyti, tačiau manoma, kad šis žiedas niekada taip ir nebuvo užbaigtas – šiandien galima pamatyti tik nedidelį apskritimą“, – prisiminimais dalinosi mergina.

Galiausiai pastatytas apie trisdešimties mennhyrų, sujungtų architravais, žiedas. Jame pusmėnulio forma išdėstytos trijų akmenų konstrukcijos, o pusmėnulio viduje pastatytas plokščias luitas. „Šis luitas vadinamas Aukuro akmeniu“, – pasakojo Ieva.

Pasak Ievos, nors iš daugybės matytų Stounhendžo nuotraukų ji šį priešistorinį paminklą įsivaizdavo kiek kitaip, patirti įspūdžiai buvo verti kelionės. „Maniau, kad Stounhendže stovintys akmens luitai yra daug didesni, todėl savo dydžiu ir masiškumu jie taip nepribloškė, kaip kad tikėjausi. Kita vertus,  lankantis šioje vietoje išties užplūsta ypatingos emocijos. Greičiausiai todėl, kad iki šiol neatsakyta į daugybę su šiuo paminklu susijusių klausimų“, – įspūdžius prisiminė mergina.

Ji taip pat pažymėjo, kad 1986 m. Stounhendžas buvo įtrauktas į UNESCO pasaulinio kultūros paveldo sąrašą.

Nuotr. Ievos Balsytės

 

Taip pat skaitykite:

Septyni mažiau žinomi megalitų žiedai Britanijoje

Paslaptingos vietos

 

 

Lankytinos vietos