Paslaptingas Slovakijos urvų pasaulis

Autorius: Kelionių manija , 2015, Gegužės 17d.

Slovakija keliautojus džiugina vaizdingais kalnais peizažu ir viena už kitą gražesnėmis pilimis. Tačiau be to, ką galima pamatyti ant žemės, egzistuoja dar ir paslaptingasis požeminis pasaulis. Viena iš būtinų pamatyti Slovakijos įžymybių – tai požeminiai urvai, kupini pasakiškų stalagmitų ir stalaktitų darinių, požeminės upės, ežerai ir kriokliai, galerijos, grotos ir net ir karščiausią vasarą kvapą gniaužiančios ledo karalijos.

Nors Slovakija plotu už Lietuvą yra gerokai mažesnė,  joje priskaičiuojama per 5000 urvų – ir tai tik ištyrinėti požeminiai labirintai. Lankytojams pritaikyta apie 15 Slovakijos urvų.


Demanovskos slėnio urvai

Žemuosiuose Tatruose esančiame Demanovskos slėnyje plyti ištisos urvų karalystės, kurių bendras koridorių ilgis siekia per 30 km. Lankytojams atverti du pagrindiniai urvai: Demanovska Ladova ir Demanovska Jaskynia Slobody. Pastarojo urvo labirintus sudaro daugiau nei 8 km ilgio požeminės trasos, išsidėsčiusios keturiais lygiais. Slobody urve, kuris yra vienas gražiausių Europoje, siūlomi du maršrutai: ilgasis (apie 2 km) ir trumpasis (apie 1 km), įėjimas suaugusiems atitinkamai kainuoja 15 ir 8 EUR. Ladova urvas garsus čia stūksančiu amžinu ledu – urve galima išvysti ne tik akmeninių, bet ir ledinių stalaktitų, apledėjusių krioklių bei milžiniškų varveklių. Urve oro temperatūra siekia vos +6-7 °C. Demanovskos slėnio urvai yra į rytus nuo Žilinos miesto.

 

demanovska-slovakija.jpg 

Driny urvas

Vakarinėje Slovakijos dalyje esantis Jaskynia Driny urvas žinomas dėl keistų darinių – vadinamųjų stalaktitų užuolaidų. Šio plyšinio urvo koridoriai, susiformavę plyšus klintinėms uolienoms, driekiasi per 600 m. Didžioji dalis šių koridorių yra pritaikyta lankytojams. Apsilankymo trukmė – 35 min., įėjimo kaina suaugusiems – 6 EUR.


Dobšinskos ledo urvai

Dobšinskos ledo urvai – beveik pusantro kilometro ilgio urvų labirintas, kurio didžiausia įžymybė – ledo figūros. Tai didžiausias Slovakijoje apšviestas ledo urvas. Temperatūra urvo viduje siekia -4-0°C ir niekuomet nepakyla aukščiau nulio. Šie ledo urvai, esantys į pietus nuo Poprado, yra įrašyti į UNESCO paveldo sąrašą. Apsilankymo trukmė yra apie 30 min., įėjimo kaina suaugusiems – 8 EUR.

 

dobsinskos-urvas.jpg 

Belianska urvas

Slovakijos šiaurėje, Tatruose esantis Belianska jaskyna urvas siūlo 1,3 km ilgio požeminę trasą. Urve yra daug nedidelių ežeriukų, be to, dėl puikios akustikos, vadinamojoje Muzikos salėje rugpjūčio mėnesį rengiami koncertai. Oro temperatūra urve siekia apie +5-6°C. Apsilankymo (ekskursijos) trukmė – 70 min., įėjimas suaugusiems – 8 EUR.


Domicos urvas

Domicos urvas, esantis netoli Vengrijos sienos, priklauso Baradlos-Domicos urvų sistemai, kurios bendras koridorių ilgis – daugiau nei 23 km. Šiame urve, kurį suformavo požeminė Stikso upė, buvo aptikta priešistoriniais laikais gyvenusių žmonių pėdsakų. Urvo, kuris yra įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą, lankytojams siūloma pasiplaukioti valtele požemine upe. Domicos urvas yra netoli Tornalos, pasienyje su Vengrija. Oro temperatūra Domicos urve siekia apie +11-12°C. Galima rinktis trumpajį arba ilgąjį maršrutą, atitinkamai 780 m arba 930 m ilgio. Įėjimas suagusiems kainuoja 6-8 EUR.


Krasnahorskos urvas

Šis urvas, esantis į pietryčius nuo Rožnavos, įdomus tuo, jog jo vidus nėra apšviestas. Lankytojai urvo koridoriais ir ant lynų kabančiais liepteliais keliauja pasišviesdami specialiais žibintais, pritvirtintais ant šalmų. Šio urvo Milžinų salėje galima išvysti 32 m aukščio stalaktitų bokštą. Norint apsilankyti šiame urve patartina laiką rezervuoti iš anksto.


Gombaseckos urvas

Lankytojams pritaikytoje 500 m ilgio trasoje galima išvysti labai įdomių gamtos darinių, tokių kaip akmeninis lietus. Tai – iki 3 m ilgio plonyčiai stalaktitai. Urvus aptiksite į pietvakarius nuo Rožnavos. Ekskursija po urvus trunka apie pusvalandį, oro temperatūra urve apie +9°C. Įėjimas suagusiems kainuoja 5 EUR.


Ochtinskos urvas

Palyginti neilgas Ochtinskos urvas (lankytojams pritaikytos trasos ilgis tesiekia 300 m) garsėja mineraliniais aragonito dariniais. Balti ir trapūs aragonito kristalai tarsi apšarmojusi pieva žavi lankytojus. Urvas yra Rūdiniuose kalnuose netoli Jelšavos. Oro temperatūra šiame urve siekia +7-8°C, ekskursijos trukmė apie 30 min, įėjimas suaugusiems kainuoja 6 EUR.

 

ochtinskos-urvas.jpg 


Patarimai susiruošusiems aplankyti urvus

  • Dauguma urvų yra uždaromi žiemos metu, o kai kurie – pavyzdžiui Dobšinos ir Demenovkos ledo urvai – veikia tik nuo gegužės vidurio iki spalio pradžios.
  • Paprastai stalagmitų-stalaktitų urvuose net ir karštą vasaros dieną išsilaiko palyginti žema temperatūra – +6-8°C, o kai kuriuose temperatūra gali būti ir dar žemesnė, be to, požemiuose būna drėgna. Tad patartina apsirengti šiltesniais rūbais, kadangi patekus į urvą ten teks išbūti apie 0,5-1,5 val.
  • Avalynė turėtų būti patogi, geriausia – neslidžiu padu. Kai kuriuose urvuose įrengtų trasų ilgis siekia 1-2 km, be to, urvuose labai drėgna ir paviršiai gali būti slidūs.
  • Į urvą geriau neikite, jei kenčiate nuo klaustrofobijos, t.y. kamuoja baimė patekus į nedideles uždaras patalpas.
  • Patekę į urvą eikite tik pažymėtomis trasomis, nelieskite stalagmitų, stalaktitų ir kitų darinių rankomis – jie yra labai pažeidžiami.
  • Norintiems aštresnių pojūčių rengiamos neturistinės ekskursijos į speleologines trasas. 

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.