Pažink pasaulį savanoriaudamas

Autorius: Raminta Žalkauskaitė | Kelionių manija , 2010, Vasario 25d.

Šiais laikais jaunimas turi daugybę galimybių keliauti, pažinti ir atrasti naujas šalis bei kultūras. Su Erasmus, Work and Travel, Au Pair, moksleivių mainų ir įvairiomis stažuočių programomis kiekvienas turi galimybę apsistoti vienoje ar kitoje šalyje nuo kelių mėnesių iki metų. Tačiau paskutiniu metu sparčiai ėmė populiarėti tarptautinė savanorystė, kurią siūlo kelios programos.

 

Europos savanorių tarnyba

Europos savanorių tarnyba – tai ilgalaikė savanorystės programa, kuri suteikia galimybę 18-30 metų jaunimui atlikti savanorišką 6-12 mėnesių tarnybą pasirinktoje šalyje ir projekte. Programa savanoriui nieko nekainuoja, jam apmokama kelionė, sveikatos draudimas, apgyvendinimas, maistas, vietinis transportas, kalbos kursai ir mokami kišenpinigiai (apie 100 eurų).

Pagal šią programą dažniausiai vykstama savanoriauti į ES šalis, bet galima savanoriauti ir Turkijoje, Islandijoje, Norvegijoje, Gruzijoje, Armėnijoje, Azerbaidžane, Izraelyje, Moldovoje ir kt.

EST metu dirbama socialiniuose projektuose, tai gali būti darbas su vaikais, paaugliais, jaunimu, neįgaliaisiais, pagyvenusiais žmonėmis, darbas su imigrantais, pabėgėliais ir pan. Programoje būna ekologinių, kultūros, kalbos mokymo, jaunimo informavimo, žiniasklaidos projektų. Galima dirbti vaikų dienos ar jaunimo centruose, universitetuose, nevyriausybinėse organizacijose. Projekte savanoriai dažniausiai dirba 5-6val. per dieną ir jiems priklauso atostogos.

Daugiau informacijos

 

GLEN

Lietuvoje šią tarptautinių savanorių programą atstovauja Lietuvos kolpingo draugija. Projektai besivystančiose šalyse, kuriuose galima dalyvauti, paskelbiami spalio mėnesį, o paraiškos priimamos iki gruodžio pabaigos-sausio pradžios.

Programoje gali dalyvauti 21-30 metų studentai arba neseniai baigę studijas. Jie turi mokėti anglų kalbą, išmanyti projekto sritį ir dalyvauti visuomeninėje veikloje. Projektų trukmė – 3 mėnesiai, dažniausiai vasaros-rudens mėnesiais. Savanoriai gauna stipendiją, kurios dydis priklauso nuo šalies, į kurią važiuojama. Jos paprastai užtenka būstui ir maistui apsimokėti. Išvykstantys savanoriai turi du paruošiamuosius seminarus pirmoje metų pusėje.

Daugiau informacijos

 

Humana People to People

Humana People to People yra tarptautinė organizacija, įkurta 1977 metais. Šios organizacijos veikloje gali dalyvauti žmonės iš viso pasaulio, kuriems yra bent 17,5 metų. Humana siunčia savanorius į trečiojo pasaulio šalis, kuriose vykdoma labdaringa veikla: padedama vaikams, mokomi vietos mokytojai, vykdoma gamtosaugos veikla, ŽIV/AIDS prevencija.

Norėdamas prisidėti prie savanorių, turi įsirašyti į programą ir sumokėti apie 750 Lt. O tada keliauji į savanorių rengimo mokyklą Danijoje arba Norvegijoje. Už savo misiją pasirinktoje besivystančioje šalyje turi arba sumokėti nurodytą sumą, arba su organizacijos pagalba surinkti ją pats.

Daugiau informacijos

 

Mercy Ships

Tai 1978 m JAV įkurta krikščioniška NVO, kurios pagrindinė veikla – nemokamos chirurginės operacijos. Ji turi 3 laivus-ligonines („Carribean Mercy“, „Africa Mercy“ ir „Anastasis“). Laivai plaukia į mažiausiai išsivysčiusias pasaulio valstybes, dažniausiai po pilietinių karų ir pan.

Patekti savanoriauti į vieną iš laivų gana paprasta: užpildai anketą internete, pridedi rekomendacijas, išsiunti ir lauki, kol pasiūlys kokią nors vietą. Laivuose reikia ne tik medikų, bet ir daug pagalbinio personalo – mokytojų (ten yra mokykla), techninių darbuotojų, virėjų, darbui personalo skyriuje, banke ir t.t. Reikalaujama mokėti anglų kalbą. O taip pat – pačiam reikia susimokėti už lovą ir maistą bei visą kitą (kelionė į laivą, sveikatos draudimas ir kt.). Lietuviams kainuoja 250 USD per mėnesį (jei važiuoji ilgiau negu 6 mėn., kaina iš karto krenta).

Laivas paprastai atplaukia į kokią nors šalį ir būna ten 3-8 mėnesius, tada plaukia arba į kitą Afrikos šalį, arba į Europą rinkti pinigų, reklamuotis, remontuotis ir pan. Savanoriaujant 150 m ilgio laive reikia gyventi su dar 350 tokių į tave panašių žmonių iš 30 skirtingų šalių. Žmonės savanoriauja nuo kelių savaičių iki kelių dešimtmečių. Dėl mokesčių sąlygos visiems vienodos, bet ilgiau pabuvę gauna geresnę kajutę, kurią reikia dalintis tik su vienu, o ne su penkiais žmonėmis. Į laivus atvažiuoja ir tik mokyklą baigę jaunuoliai, ir labai kvalifikuoti specialistai, ir pensininkai.

Daugiau informacijos

 

Renkantis savanorystės programą svarbu atsižvelgti į savo finansines galimybes. Reiktų suprasti, kad norint daugiau pakeliauti, reiktų turėti papildomų lėšų. O taip pat svarbu nepamiršti, kad tai ne tik gera proga pagyventi svečioje šalyje, pramokti kalbą, bet ir galimybė geriau pažinti save, augti ir bręsti kaip asmenybei. Po savanorystės daugelis jaunų žmonių grįžta gerokai pasikeitę, atviresni pasauliui ir sau. Tai padeda geriau suvokti, kur aš einu ir ko noriu. Ir kelti naujus tikslus bei jų siekti.